Windows pencere yöneticisi | WindowTop kullanım rehberi

SP

Kıdemli Üye
29 Eki 2018
2,665
524
Everywhere
NLOdPX.png


Merhaba dostlar. Bu konumda işinize yarayacağını düşündüğüm WindowTop adlı programın kullanımını göstereceğim. Ben sıklıkla bu programı kullanıyorum çünkü kullandığım pencereler için işimi daha da kolaylaştırıyor.

zGJ1Xj.png


Program sayesinde; arka planda kalan pencereleri ekranda görünecek şekilde sabitleyebilir, PiP'leyebilir (küçük pencere modu), pencere opaklığını ayarlayabilir, koyu teması olmayan pencereler için koyu modu açabilir ve dahasını yapabilirsiniz. Bunlar sadece tek bir pencereyle sınırlı değil.

AOyvRL.png


Programın son sürümünü (şu anda v5.22.5) GitHub üzerinden buraya tıklayarak veya Microsoft Store üzerinden buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

BOy1Yp.png


v5.22.5 sürümüne 🇹🇷 dili eklendi. Bu yüzden programı daha anlaşılır bir şekilde kullanabileceksiniz.

gP9DE3.png

Programı indirip kurduğunuzu varsayıp anlatıma geçiyorum.

3g9fw0b.png


Eğer program Türkçe dili kullandığınızı algılamazsa Türkçeyi seçip devam edebilirsiniz.


eqpzgjs.png


Sol alttan "Ev" ikonuna tıklayarak Sabitleme özelliğine gelelim. Bu özellik, bir pencereyi kullanırken başka pencereyi de ekranda sabit görmek istiyorsanız kullanabileceğiniz özellik.
Windows'ta bir pencereyi sağa diğerini sola götürünce ekranda ikiye bölen bir seçenek var, bu özelliğe benziyor ama emin olun bunda daha fazla pencereyi birçok işlevle daha iyi kılıyor.

 • Eğer pencerenizin çerçeveyle belirtilmesini istiyorsanız ilk özelliği açmanız gerekiyor. Çerçeve rengi ve çerçeve genişliği gibi ayarları da göz zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.


PiP & Kırpma

61bqoan.png


Bu özellik seçeceğiniz pencereyi küçük bir önizleme (PiP (resim içinde resim)) haline çevirir. Örnek bir senaryo:
Bir şey kodlamakla uğraşırken bir tane yayıncının da yayınını kenarda seyretmek istiyorsunuz.

 • PiP haline getirdiğiniz pencereyi isterseniz klavye ve fare ile kontrol edebilirsiniz. "Varsayılan olarak fare etkileşimini etkinleştir" seçeneği
 • PiP haline getirdiğiniz pencerenin üstüne fare imlecini getirince pencere büyük önizleme ile görüntülensin. "Okuma modunu etkinleştir" seçeneği
 • "Orijinal pencereyi göster" seçeneğinin kapalı olmasını öneriyorum
 • Eğer PiP haline getirdiğiniz pencerenin başlığını görmek istemiyorsanız "Başlık çubuğunu etkinleştir" kapalı olmalı. Aşağıdaki videoda açık mesela.
 • "Metin veya resimden uzak tut" seçeneği, PiPlediğiniz pencereyi, yazı veya görüntüye sürüklerseniz kabul etmez ve uygun yere taşır. Ama bunu kapalı kullanıp, manuel taşımanız daha iyi olur.

Tutucu

jjsnykn.png


Bu özellik, siz başka programları kullanırken diğer pencereleri ikon ve yazı halinde seçeceğiniz konumda görünmesini ve üstüne tıklarsanız o pencereye geçmenizi sağlar. Mac bilgisayarlardaki "Dock" özelliği gibi düşünebilirsiniz.
 • Bu özelliği kullanabilmek için "Tutucuları varsayılan olarak etkinleştir" açık olmalı.
 • "Metin veya resimden uzak tut" bunda da var. Ama bunu kapalı kullanıp, manuel taşımanız daha iyi olur.
 • "Tercih edilen konum" ile nerede görünebileceğini seçebilirsiniz.
 • Sağ veya orta tık ile hangi işlevi kullanabileceğini ayarlayabilirsiniz.
 • Fare imleciyle üzerine gelindiğinde önizlemenin görünüp görünmeyeceğini seçebilirsiniz.
 • Stiller kısmından istediğiniz ayarı yapabilirsiniz.

Opaklık

jeushqd.png


Bu özellik herhangi bir pencereye opak görünümüm vermenizi sağlar.
Videodaki gibi opaklık düzeyini ayarlayabilir ve diğer seçenekleri kullanabilirsiniz.


Koyu Mod

egrgayt.png


Koyu mod özelliği olmayan pencereler için koyu modu zorlar. "Zorlama" yapacağı için renklerde bozulmalar olabilir. "Görüntüleri filtrele" özelliğini açık tutmanızı öneririm. Eminim ileride bu özellik daha da kararlı davranacaktır.


Z25wwfx.png


1fiwhbq.png


Kısayol tuşu ayarları sekmesinden bütün işlevlerin kısayolunu belirleyebilirsiniz.

6w94u88.png


Anasayfa yani "Ev" ikonundaki özelliklerde görünmeyen bazı seçenekler burada yer alıyor. Göz atmanızı öneririm.

nlgb8mf.png


Burada hangi program(lar)ın WindowTop özelliklerden etkilenip etkilenmeyeceğini belirleyebilirsiniz.


q57y2kg.png


Burası da lisans bölümü. WindowTop kurulum zamanı 30 günlük ücretsiz deneme süresiyle geliyor. Yani 30 gün hepsine erişiminiz var.
30 gün sonunda Pro'ya uzatıp aynı özelliklere sahip olmak veya kısıtlı ücretsiz devam etmek size bırakılmış.

Z25wwfx.png


mXJaB0.png


Program benim değil. Sadece programın 🇹🇷 çevirisi bana ait. Ben Türkçe dili olsa da olmasa da anlayabiliyorum. Bu programın herkesin kullanmasını ve herkesin işe yarayacağını düşünerekten, orijinalliğe bağlı kalma zorunluluğum olmadan Türkçe diline çevirisini yaptım.
Ben bu programı her şekilde paylaşacaktım. Gerçekten değerinin bilinmesi gereken ve yayılması gereken bir program. 30 gün sonunda Pro'ya geçeceğim çünkü bu sürekli hep işime yarayacak bir program. Bir şans verin derim.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.