Windows Üzerinde 0xc00007b Msvcp140 Hataları

Maveraün Nehr

Blue Expert / Head of Malware Team
25 Haz 2021
979
1,880
41.303921, -81.901693
Merhabalar bugün genellikle Windows işletim sistemleri üzerinde sıkça karşılaşılan hatalar ve çözümleri üzerine konuşacağız. İlk hatamız "0xc00007b". Bu hataya dikkat ederseniz genellikle oyun oynarken karşınıza gelir. Bu hatanın iki nedeni vardır ilki ya ekran kartı sürücünüz güncel değildir ya da Net Framework sürümünüz...

Uygulama-duzgun-bir-sekilde-baslatilamadi.jpg
İlk olarak uyumluluk ile başlayalım...

mpnhkdy.PNG
Sorun yaşadığım uygulama üzerinde Sağ Tık -> Özellikler dedim.

cp4wlcw.PNG
Uyumluluk sekmesinden yönetici olarak çalıştır seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Eğer ki sorununuz devam ediyorsa en üstte yer alan sorun giderici de size önerilen uyumluluk ayarlarını uygulayacaktır. Adımı uyguladıktan sonra Uygula butonuna basıp çalıştırabilirsiniz.

6OfL8I.gif

Genellikle bu sorunlar Nvidia ekran kartlarında yaşandığı için ekran kartı sürücünüz güncel olmayabilir. Haydi Nvidia ekran kartı sürücümüzün güncellik kontrolünü yapalım!
Not: Görsellerde yardımcı olduğu için sayın @Senior Beyaz 'a teşekkürlerimi sunuyorum.

İlk olarak kurulu değilse
bana tıklayarak sitesine gidin ve ekran kartı sürücünüzün denetimini sağlayan Experience adlı uygulamayı indirin, giriş yapın.

Uygulamayı açtığınızda karşınıza gelen ekrandan "Sürücüler" sekmesine giriyoruz.

pgcd26u.jpg

Hazırda kurulması gereken bir sürücü bulunmuyorsa "Güncelleştirmeleri kontrol et" dememiz gerekiyor. Sonrasında size uygun olan şekilde kurulum tarzı seçip güncellemeyi başlatıyorsunuz.

gr7zohd.jpg

6OfL8I.gif

Diğer dikkat edeceğimiz husus ise Microsoft Visal C++ Redistributable ve NET Framework kütüphanelerinin bilgisayarınızda güncellenmesi. Bunun için aşağıda yer alan linklere tıklayıp en güncel hallerini indirebilirsiniz.

Microsoft Visual C++ Redistributable indirmek için bana tıkla.

NET Framework indirmek için bana tıkla.

6OfL8I.gif

Epic Games üzerinden indirdiğiniz oyunlarda aldığınız bir hata ise D3DCOMPILER_43.dll kütüphanesini silmektir bunun için aşağıdaki konumu bilgisayarınızda açın ve silin.

Kod:
C:\Windows\System32\D3DCOMPILER_43.dll
6OfL8I.gif

Ek olarak ise Direct-X sürümünün kontrolü. Eğer sürümünüz güncel değil ise aşağıda yer alan linkten indirerek güncelleyebilirsiniz. Güncelleme yapmadan önce SysWOW64 veya System32 klasöründe yer alan dcdx9_24.dll ve d3dx9_43.dll kütüphanelerini silmeyi unutmayın.

Direct-X İndirmek için bana tıkla.

6OfL8I.gif

1ozts3x.png

Diğer bir sık karşılaşılan hatamız Msvcp140.Dll Kütüphanesi hatası.

Bu hatayı vermesinin ilk problemi yükleme esnasında oluşmuş olabilir. Bu yüzden indirip kurduğunuz uygulamayı tekrardan silip yükleyin.

6OfL8I.gif

İkinci çözümü ise DLL kütüphanesini elle yüklemek bunun için aşağıda verdiğim linklerden DLL kütüphanesini indirmeniz. Daha sonra C > Windows > System32 konumuna atmanız.

DLL-Files İndir Tıkla

DLLME İndir Tıkla

6OfL8I.gif

Üçüncü çözüm ise komut ekranı üzerinden sfc komutu verdirmek. SFC taraması sistem dosyalarından bozulan olduğunda bulup tamir eder.

Bunun için Başlat -> Çalıştır -> cmd yapıyoruz ve açılan ekrana "sfc/scannow" yazıp "Enter" tuşuna basıyoruz.

hxkzlxa.PNG

ijnrvx9.PNG

6OfL8I.gif

Son olarak Windows güncellemelerimizi yapmamız. Bunu yapmamızın iki hataya da bir çözüm değil ama oluşmasını engelleyecek faktör diye düşünüyorum. Kışın bir çocuğun hastalanmaması için sıkı giyinmesi olarak algılayabilirsiniz.

Bunun için Başlat -> Ayarlar ->Güncelleştirme ve Güvenlik -> Güncelleştirmeleri Denetle butonuna tıklayıp Windows sürümünüzün güncel olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

qgd7s1v.PNG

qcpvlyp.PNG

-Son-

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.