Wine Nedir?, Ne İşe Yarar?, Kurulumu // Stajyer Asistan Kulubü

'Adige

Administrator
26 Eki 2012
9,457
782
30
root@adige~#
JlBiOZ.jpg

Merhabalar ;

arkadaşlar bu konumuzda Wine Nedir?, Ne İşe Yarar?, Kurulumu hakkında bilgiler aktaracağım anlatıma geçelim

Ssyevp.gif

= Wine Nedir ? =

Wine Linux işletim sistemleri üzerinde windows uygulamalarını çalıştırabilen bir uygulama programıdır​
Ssyevp.gif

= Wine Ne İşe Yarar ? =​

Wine Windows işletim sistemleri üzerinde bulunan .exe kurulum dosyalarını linux işletim sistemlerinde açarak çalıştırılmasını sağlamaktadır. Wine'nin bütün windows programlarını çalıştırmaması beklenilmemektedir Wine üzerinde hangi windows dosyaları çalıştırdığını kendisine ait web sayfasından öğrenebilirsiniz https://appdb.winehq.org/

Ssyevp.gif

= Wine Kurulumu =
Bu kurulum Linux Ubuntu işletim sisteminde anlatılmıştır​

Ssyevp.gif

1- Öncelik ile Linux işletim sistemimizin masa üstüne gelip sağ tık yapıyoruz ve "Open Terminal"a tıklıyoruz​

t9dn4M.png

Ssyevp.gif

2- Ardından terminal karışımıza gelmektedir bu kısma​
Komutunu kullanarak root yetkisine giriş yapıyoruz ve password kısmına linux işletim sistemimizin şifresini girip enter"lıyoruz​
lPzCHS.png

Ssyevp.gif

3- Tekrardan sudo komutu ile ekleme komutunu giriyoruz
sudo dpkg --add-architecture i386
Wget komutumu ile wine dosyamızı linux işletim sistemimize çekiyoruz​

Ys5DIb.png

Ssyevp.gif

4 - Linux işletim sistemimize yüklediğimiz dosyayı aktif ediyoruz​
sudo apt-key add Release.key

m7Fo2X.png

Ssyevp.gif

5 - Wine programımızın yüklenmesi için sudo komutu ile devam ediyoruz​

sudo apt-add repository 'deb Index of /wine-builds/ubuntu xenial main'

jRP41T.png

ve Done (tamamlandı) yazınısı gelene kadar bir müddet bekliyoruz

UFrf6G.png
Ssyevp.gif

6 - Yüklediğimiz wine programını update kodu ile güncellenmesini sağlıyoruz ve done (tamamlandı) yazınısı görene kadar tekrar bekliyoruz​
sudo apt-get update

m9qlRL.png

Ssyevp.gif

7 - Wine programının tam anlamı ile yüklenmesi için install komutu ile yüklenmenin tamamlanmasını sağlıyoruz​

sudo apt-get install --install-recommends winehq-devel

ANDNut.png

Yüklenme işleminin devam edip etmediğini bizlere sormaktadır "Y" tuşuna tıklayıp devam diyoruz​

LrhVjX.png

Ssyevp.gif

8- Yükleme tamamlandıktan sonra wine version kontrolu yapıyoruz​

0Qe47v.png

Ssyevp.gif

9- Sistem tarafından otomatik olarak yüklenmeyi aktif etmemiz gerekmektedir bunun için cfg komutunu çalıştırıyoruz​

Y5GNd1.png

Ssyevp.gif

10- Bir müddet beklememiz istenmektedir bekliyoruz​

2MzdCI.png

Ssyevp.gif

11 - Beklememiz sonrasında bizlere wine eklentilerinin yapılıp yapılmayacağınız sormaktadır "İnstall" diyoruz​

h1LixR.png

Bir kaç dakika bekliyoruz

3hDLXw.png

Ssyevp.gif

12 - Aynı şekilde Bir eklenti daha yüklenilmesi istenmektedir tekrardan "install" diyerek devam ediyoruz​

QhhPBO.png

Bir kaç dakika daha bekleme sağlıyoruz ardından gelen bütün eklentilere install diyerek geçiyoruz​

FpFgce.png

Ssyevp.gif

13 - Son olarak Wine programı başarılı ile yüklendiğinde açılmış olarak bizlere yansıltıldığını görmekteyiz​

paffim.png

Ssyevp.gif

= Wine Üzerinde .exe Çalıştırma =

1- Wine yüklemesi bitimi sonrasında google aracılığı ile istediğimiz bir .exe dosyasını indiriyoruz ben notepadd++ indirdim ardından masa üstümüze sürükleyerek Sağtık "Open With Other Application" kısmına tıklıyoruz​

nGgc7b.png

Ssyevp.gif

2- Bu kısımda hangi uygulama ile yüklenedeğini söylemektedir "Wine Windows Program Loader" tıklıyoruz ve Select diyoruz yükleme hemen olarak gelmektedir ileri ileri diyerek yüklemeye devam edip sonlandırıyoruz​

kBoHB3.png

Ssyevp.gif

3- Yükleme bitimi ardından .exe dosyamız başarılı ile linux işletim sistemimizde Wine aracılığı ile çalıştırılmış vaziyette açılmış olmaktadır​

yCfM23.png

Ssyevp.gif

'Teorina

Kadim Üye
13 Tem 2015
5,086
88
22
Eline emeğine sağlık 'Adige hocam. Yine güzel bir konu çıkarmışsınız :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.