Xbox Series X mi? Playstation 5 mi?

Kingof1453

Katılımcı Üye
20 Eyl 2015
981
10
2020 Aralıkta satışa sunulması beklenen bu iki yeni konsolda geçen serilerine göre oldukça farklı bi şekilde piyasaya sürülüyor. Bu farklılık konsol dünyasına yeni adım atıcak veya mevcut konsolunu değiştirecek olan oyuncuları da büyük bi kararsızlığa sürüklüyor. Bu makalemizde bu kararsızlığı minimuma indireceğiz!.

8H5ZqSzzZGPn8sWXGZcTeK-320-80.png

Sizin için exclusive oyunlar mı daha önemli yoksa performans mı?
Aslında bu iki konsol için seçim yapmak pekte zor değil. Xbox Series X'in sahip olduğu donanım gücü bariz bi şekilde Playstation 5 ten ileride. Şimdi akıllarda muhtemelen "hangisi güçlü ise onu almalıyız" fikri ampul gibi yanacaktır fakat işin aslı maalesef öyle değil. Her ne kadar Xbox cephesi donanım açısından ileride olsa da Sony cephesinin elinde exclusive oyun kozu var. Exclusive oyunlar, yani sadece o cihaza özel oyunlardır. Mesela "God of war" efsanevi bi exclusive oyundur. Xbox veya Pc de God Of War oynamanız mümkün değildir. Bunun gibi oyunlar yüzünden Sony çok ciddi anlamda kullanıcı kazanıyor ve Xbox cephesi exclusive oyunlara Sony kadar önem vermiyor. Tabii bu son nesil oyun konsolunda exclusive oyunlar için çok ciddi çalışmalar yapıldığı söyleniyor ama dediğim gibi sadece söyleniyor. Yani sizin için exclusive oyunlar olmazsa olmaz ise Sony cephesini seçmekten başka şansınız kalmıyor. Ama ben exclusive oyunları istemem 3. parti oyunlar benim ilgimi çekiyor derseniz hangisi güçlü ise o tarafı seçmeniz gerekir. Yani; Xbox Series X.

download-148.jpg

Hangisinin tasarımı gönlünüzü fethediyor?
Eğer oyunlarda, donanımda sizin için önemli değilse ve ikiside hala gözünüze eşit görünüyorsa bir sonraki seçme kriteriniz tasarım olmalı. Yani gözünüze hangisi hoş geliyorsa onu seçmelisiniz. Ben burda tutup bunun tasarımı daha iyi desem bile "X" kişisi diğer cihazın tasarımını daha çok beğenebilir. Bu tamamen kişisel zevklere bağlı bir durum.

Sonuç olarak:
Makaleyi atlayıp diğer cevabı öğrenmek istiyenlerdenseniz sizi de boş geçmeyelim :trl. Eğer oyuna önem veriyorsanız Sony cephesini, donanıma ve performansa önem veriyorsanız da Microsoft cephesini seçmenizi tavsiye ederim. Eğer hala kararsızsanız veya bu iki kriter sizin için belirleyici bi etken değil ise tamamen tasarım zevkinize göre seçebilirsiniz. Sonuçta iki cihazda sizin 6-7 yıl hiç donanım update i yapmadan kasmadan akıcı bi şekilde oyun oynamanız için var. Yani Xbox ta alsanız Playstation da alsanız çok uzun bi süre oyunlarınızı akıcı bi şekilde oynayabilirsiniz. Şimdiden İyi oyunlar.

Not= Makale tamamen özgündür lütfen başka yerde kullanırsanız kaynak belirtmeyi unutmayınız :).

2. Not= Fiyat kriterinden bahsetmedim çünkü aşşağı yukarı ikiside aynı fiyatlara denk gelicek bu sebepten dolayı fiyat kriteri kafanızı kurcalamayacaktır :).

Saygılarımla
Kingof1453

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.