Yazılım | Programlama Yapay Zeka

Gh4st

Üye
8 Ocak 2017
218
0
TURKEY
Merhaba arkdaşlarım abilerim kardeşlerim sizden bir yardım isteyeceğim. ben kod yazmak istiyorum ama nereden başlasam bilmiyorum. yapay zeka çok dikkatimi çekti ve içimdeki hayranlığı uyandırdı. Sizce hemen yapay zekadan başlasam olur mu?

Gh4st

Üye
8 Ocak 2017
218
0
TURKEY
Moderatör tarafında düzenlendi:
18 Mar 2018
133
1
Yapay zeka ve robotun alakası bile yoktur. Yapay zeka algoritmaları kullanan robot vardır.

Yapay zeka yazmak için önce baba bir matematik gereklidir hocam. Lise matematiği gibi değil ileri matematikten bahsediyorum, daha sonra ise machine learning öğrenmekle işe başlayabilirsiniz

C++ dan başla kardeşim tam senlik

Neye göre C++ tam senlik diyorsun?

https://www.turkhackteam.org/genel-...baslangic-hangi-dil-kitap-onerisi-ihan3t.html

Son düzenleme:

Qwx

Kıdemli Üye
30 Nis 2012
2,728
13

F3NR1R

Katılımcı Üye
17 Mar 2018
611
0
Matematik durumun nedir? Yukarıda arduino diyenlerin, programlama dili söyleyenlerin konu ile alakaları yok anlaşılan.

Matematik bilgini söyle başlangıç konunu söyleyeyim. Ayrıca yapay zeka sanılan şeylerin büyük bir kısmı yapay zeka değil. Yapay zekanın ne olduğunu anlamak için 'zeka' kavramanı bir öğrenmek gerekiyor.

Preveze1538

Yeni üye
18 Ocak 2019
30
0
Öncelikle temelden başlayıp Programlama Dili öğrenmekte fayda var.

Yazılımda Algoritma çok önemlidir. Programlama Dili bilinse bile algoritma bilgi ve yeteneği olmadan ilerleme sağlanamaz.

İdealin güzel kardeşim. Fakat yavaş ve sindirerek konuları öğrenmekte ve uygulamak daha iyi olur kanaatimce...

Phoique 7

Katılımcı Üye
14 Mar 2017
505
1
Manisa
Matematik durumun nedir? Yukarıda arduino diyenlerin, programlama dili söyleyenlerin konu ile alakaları yok anlaşılan.

Matematik bilgini söyle başlangıç konunu söyleyeyim. Ayrıca yapay zeka sanılan şeylerin büyük bir kısmı yapay zeka değil. Yapay zekanın ne olduğunu anlamak için 'zeka' kavramanı bir öğrenmek gerekiyor.

Merhabalar, alıntı yaptığım arkadaşa katılmakla beraberinde, kısa bir süre bu konu hakkında araştırma yapmıştım. Gerçekten ileri seviye bir matematik istiyor. Yani öyle toplama çıkarma biliyorum, problem sorusu çözerim tarzında değil. Araştırırken Lineer cebir, Mantık, Kümeler ve şu an aklıma gelmeyen birkaç konuyu daha başlangıçta kesin bilmen gerekiyor. İlerisi için türev integral bilmelisin diyen kaynaklar da mevcut.

Başlangıç olarak Python ile başlamıştım bu araştırmaya. Yani gerek yazılıma hakimiyetin gerek ise problemleri çözmek daha basit bir C, C++ göre. Yapay zeka aslında genel bir terim. Alt dalları var yani bu iş sırayla oluyor. Aynı matematikte toplama çıkarma yapmayı bilmezsen problem çözemesin. 2 kare farkını bilmezsen karmaşık sayı problemlerinde zorlanırsın hatta çözemesin gibi. Uzun soluklu bir araştırma ve uğraş seni bekliyor. Matematik temelin zayıfsa bile üzülme, kendini bu alana adayan birisi için matematik kesinlikle şart.

'Börteçine

Yaşayan Forum Efsanesi
25 Şub 2016
7,578
14
768

Gh4st

Üye
8 Ocak 2017
218
0
TURKEY
Merhabalar, alıntı yaptığım arkadaşa katılmakla beraberinde, kısa bir süre bu konu hakkında araştırma yapmıştım. Gerçekten ileri seviye bir matematik istiyor. Yani öyle toplama çıkarma biliyorum, problem sorusu çözerim tarzında değil. Araştırırken Lineer cebir, Mantık, Kümeler ve şu an aklıma gelmeyen birkaç konuyu daha başlangıçta kesin bilmen gerekiyor. İlerisi için türev integral bilmelisin diyen kaynaklar da mevcut.

Başlangıç olarak Python ile başlamıştım bu araştırmaya. Yani gerek yazılıma hakimiyetin gerek ise problemleri çözmek daha basit bir C, C++ göre. Yapay zeka aslında genel bir terim. Alt dalları var yani bu iş sırayla oluyor. Aynı matematikte toplama çıkarma yapmayı bilmezsen problem çözemesin. 2 kare farkını bilmezsen karmaşık sayı problemlerinde zorlanırsın hatta çözemesin gibi. Uzun soluklu bir araştırma ve uğraş seni bekliyor. Matematik temelin zayıfsa bile üzülme, kendini bu alana adayan birisi için matematik kesinlikle şart.

Şuan mezunum matematik temelim ıyi matematiği çok sevdiğim için :)

Gh4st

Üye
8 Ocak 2017
218
0
TURKEY
Öncelikle temelden başlayıp Programlama Dili öğrenmekte fayda var.

Yazılımda Algoritma çok önemlidir. Programlama Dili bilinse bile algoritma bilgi ve yeteneği olmadan ilerleme sağlanamaz.

İdealin güzel kardeşim. Fakat yavaş ve sindirerek konuları öğrenmekte ve uygulamak daha iyi olur kanaatimce...

Sence ilk pytondan mı başlamalıyım?

Gh4st

Üye
8 Ocak 2017
218
0
TURKEY

Matematik durumum şuan liseye dayanıyor temelim ıyi uniyi kazanırsam daha iyi olucak

Sessizer

Katılımcı Üye
15 Mar 2017
867
0
000004
"Hangi dil" lik bir konu oldugunu dusunmuyorum, önce ne oldugunu anlamak yani teorik bilgisini almak ve ileri matematiği gelistirmek öncelikli olarak daha mantıklı.

Yazılım Bilimi kanalında AI ile ilgili ropörtaj var izlemeni tavsiye ederim, kitap tavsiyesi veriyor ayrıca.

F3NR1R

Katılımcı Üye
17 Mar 2018
611
0
Matematik durumum şuan liseye dayanıyor temelim ıyi uniyi kazanırsam daha iyi olucak

Eğer bu alanda uzmanlaşmak istiyorsan bilmen gereken bazı konular şunlar, bu konulara bir giriş yapabilirsin;

-> Olasılık, istatistik, lineer cebir, matrixler, mantık, Bayes Teoremi, Oyun Teorisi, veri yapıları ve algoritmalar.

Temel olarak en azından bunlar gerekli. Ayrıca bazı alanlarda türkçe kaynak pek yok iyi seviyede ingilizce öğrenmelisin. Şimdilik programlama dili önerilerini önemseme işin o kısmına kadar daha çok aşama var ama bu programlama girmemen anlamına gelmiyor programlama temellerini şimdiden öğrenmekte güzel olur.

Emperor Federico

Katılımcı Üye
5 Ocak 2013
876
0
Route 66
Öncelikle bir programlama dilini bilmen gerekiyor ve temelin sağlam olmalı. Bir de AI matematik istiyor. Matematiğin de iyi olmalı. Yukarıda arkadaşların belirttiği linklerden faydalanabilirsin. Kararlıysan zaten Python'dan başlayacaksın. Çeşitli kütüphaneleri,modülleri mevcut.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.