yazılım öğrenme

mhmtkhrmn

Üye
23 Eyl 2016
63
1
gönüllerde
merhabalar üniversite sonuçları açıklandı ve endüstri mühendisliği kazandım. bir yandan da yazılım götürmeyi planlıyorum pek bi tecrübem yok ama öğrenmeye açım vaktim de bol hazırlık okuyacağım ders anlatan/veren/satan kısacası öğreneceğim nasıl yollar var yardımcı olur musunuz

Falcondtr

Yeni üye
29 Şub 2020
33
18
Başlıca olarak udemy ve youtube üzerinde çok sayıda ve güzel eğitimler mevcut onun dışında bir çok pratik örneği bulabileceğin dökümanlar da var. Örneğin web alanında ilerleyeceğini varsayarsak öncelikle web geliştirme yol haritası bakıp kendine bir çalışma planı çizip sırasıyla öğreneceğin diller hakkında video eğitimleri ücretsiz ve çok sayıda youtube üzerinden bulabilirsin. Devamında da o izlediklerini pratikle ilerletmek kalıyor başarılar :)

19 May 2020
238
84
merhabalar üniversite sonuçları açıklandı ve endüstri mühendisliği kazandım. bir yandan da yazılım götürmeyi planlıyorum pek bi tecrübem yok ama öğrenmeye açım vaktim de bol hazırlık okuyacağım ders anlatan/veren/satan kısacası öğreneceğim nasıl yollar var yardımcı olur musunuz
önce bir hedef belirlemelisin, hangi alanda kod yazmak istiyorsun?

raistaron

Katılımcı Üye
8 Tem 2020
709
316
neutron
yazılım dersleri için sana udemy önerebilirim bir çok yetenekli hocalarımızda burdan aldığı eğitim ile gelişiyor. eğer ücretsiz istitorsan youtube kullanabilirsin ama udemy kadar faydalı ve öğretici olacağını düşünmüyorum. yazılım dilleri olarak ise ilk olarak tavsiye ettiğim dil kesinlikle pythondır artı olarak c# go java gibi dillerde seni bu konuda ileriye taşıyacaktır ama dediğim gibi kolay ve anlaşılır olduğu için python tavsiye ediyorum

hikmetnri

Katılımcı Üye
18 Mar 2017
727
54
Nerde istersen
Yazılıma yeni başlıyorsa yazılımı sevmen açısından html ve CSS öneririm udemy ve btk akademi gibi video eğitimler mevcut ve ayrıca

HTML Tutorial bu siteden örnekler yaparak kendini geliştirebilirsiniz.

Daha sonra nesne yönelimli programlamanın mantığını anlamanı öneririm zaten 1 dil öğrenirsen diğer dillere rahatlıkta geçersin sadece syntax farkı oluyor.
Nesne yönelimli diller olarak;
C#, C++ ve Java en popüler olanlarıdır.
İyi formlar dilerim

'Dark1923

Yeni üye
6 Eyl 2021
42
23
23
Udemy Ve Youtube Üzerinde Gayet güzel içerik üretenler var.
Size Bu 2 Platformu Öneririm..

L0HXT

Üye
5 Eyl 2021
186
44
24
Udemy btk YouTube ve bir sürü forum var ve hepsi de aşırı iyi

Nonantiy

Moderasyon Tim Lider Yrd.
28 Haz 2020
1,993
1,088
Kayseri
Merhabalar,

yazılım öğrenmekten önce bir hedef belirlemenni tavsiye ederim. Örnek kendini hangi dilde geliştiriceğin hangi alanda çalışacağını vb belirlemen önemli. Ayrıca senin derdin kaynak olsun interente özelikle YouTube'e yazarsan kesin kendine göre güzel bir ders bullursun.

İyi günler dilerim. Ayrıca sonucun'dan dolayı tebrik ederim.

Jaime Lannister

Kıdemli Üye
1 Ara 2020
3,691
808
Casterly Rock
Merhaba udemy üzerinden öğrenebilirsiniz. Size önerim C++ ve Python öğrenmenizdir. Python, geniş bir kütüphaneye sahiptir ve kolay okunmaktadır, bu da hızlı öğrenmeye yarar. Yeterince uzun bir süredir kullanıldığından dolayı kullanıcısı çoktur bu sebepten dolayı destek almanız çok daha kolaylaşır. Çoğu internet protokolünü destekler. C/C++ yazılım dilini de öğrenmenizi tavsiye ederim. Orta seviyeli kodu sayesinde donanım tarafına yeterince yakın ve verimli olması C++'ı işletim sistemi geliştirme için en uygun dillerden biri yapıyor. Akıllı saatler, otonom araçlar gibi makinelerin gömülü yazılımlarının çoğu C++ ile yazılmıştır C++'ın yüksek performanslı olması sebebiyle oyun motorları ve oyunlar içinde bir numaralı tercih haline gelmiştir. Şu anda en popüler oyun motorları olan Unity ve Unreal Engine, C++ ile geliştirilmiştir, hileleri de aynı şekilde.

'Türk

Moderasyon Tim Direktör Yrd.
5 May 2020
2,438
1,520
K E R K Ü K
endüstri mühendisliği tek başına gitmez, yanında yazılım götürmek güzel tercih.
başlangıç olarak btk akedemi kullanabilirsin devlet destekli bir yer, ünlü hocaların eğitimleri mevcut, eğitim sonunda sertifika veriyorlar şiddetle öneririm.
ilerleyen zamanlarda udemy, smartpro gibi yerlerden eğitim almaya yönelebilirsin.

Toolbrowser

Uzman üye
10 Tem 2021
1,064
649
42
1*zB8InrY8_Eh1WSyTJYAh9g.jpeg

Günümüzde iyi bir yazılımcı olmak birçok gencin hayallerini süslüyor. Peki nasıl daha iyi bir yazılımcı olunabilir? Erken yaşlarda teknoloji ve bilgisayarla tanışan gençler, hayatları için önemli köşe taşlarından birisi olan üniversite ve bölüm seçim aşamasına geldiklerinde yazılım alanına yöneliyorlar. İş imkanları, geleceğin mesleklerinin yazılım ve teknolojiyle ilişkisi bu alanın popülerliğini her gün daha da arttırıyor. Ancak burada unutulmaması gereken bir nokta, başarılı bir yazılımcı olmak için bu işin meslek olarak yapılmasının yanı sıra keyif olarak, hobi olarak yapılması gerektiğidir.

Bilgisayarla ve bilgisayar oyunlarıyla büyüyen birçok genç bu yanılgıya düşerek bölüm tercihlerini bu alanda yapmakta ve daha sonra yoğun emek ve fedakarlık gösterilmesi gereken bu mesleği sıkıcı bularak başarı basamaklarını tırmanamamaktadır. Genç bir yazılımcı olarak benim bu alana yönelmek isteyenlere ilk tavsiyem, gerçekten bu mesleği ömürleri boyunca yapıp yapamayacakları, saatlerce bilgisayar başında araştırmaktan sıkılmayacak ve hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmak için her gün yeni şeyler öğrenmekten kaçınmayacaklarını kendilerine sormalarıdır. Eğer bu sorulara cevabınız evet ise dijitalleşen dünyaya ayak uydurmaya hazırsınız demektir.

Dünyada ve ülkemizde çok sayıda yazılımcı bulunmasına rağmen nitelikli yazılımcı açığı oldukça fazladır. Bu nedenle kendini yetiştiren ve doğru alanlara yönelen yazılımcılar için iş imkanları da oldukça fazladır. Bu yazımda nasıl daha iyi bir yazılımcı olabiliriz sorusunu adım adım inceleyelim.

Sürekli Öğrenmek

1*NZTwTuUhi_3Ah6-ZDROkNg.jpeg

1*NZTwTuUhi_3Ah6-ZDROkNg.jpeg

Teknoloji dünyası hızlı ve sürekli dönüşen bir dünyadır. Bunun için en basit örneklerden biri kullandığımız cep telefonlarıdır. Bundan 15 sene öncesine kadar dokunmatik ekranlı telefonlar hayatımızda yokken şu an birçoğumuzun cebinde bulunan bu akıllı cihazlar aya ilk inen uzay aracı Apollo 11’den daha güçlü. Günümüzde derinin altına yerleştirilen cipler sayesinde insan enerjisini kullanarak derimizin üzerinde görüntüleyebileceğimiz akıllı cihazlar üzerinde çalışmalar ise devam etmektedir. Bu kadar hızlı gelişen bir teknoloji her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da bu değişimi aynı hızda takip etmek büyük bir emek istemektedir. Bu yeniliklere ayak uydurmak ise başarılı bir yazılımcı olmanın en önemli adımlarından birisidir.

Kod Okumak

1*CjkAgf8BK69bEiXA9tlWZA.jpeg

1*CjkAgf8BK69bEiXA9tlWZA.jpeg

Yeni bilgiler öğrenmek ve temiz kod yazımını geliştirmek için olabildiğince fazla kod okuyun.

Yazılımcının temel hedefi problem çözmektir ve bu yüzden yazılımcı için kod yazmak bir amaç değil araçtır. Belirlediğimiz bir problemi kod yazarak çözebiliriz ama her zaman var olan bir problem için daha farklı ve mantıklı çözümler olabilir. Bu noktada bakış açısını geliştirmek için sürekli farklı kodlar okumalısınız. Bu size hem farklı bakış açıları kazandıracak hem de bir işe girdiğinizde başkalarının yazdığı kodları anlamanızı hızlandıracaktır. Bunun için en iyi kaynak Github üzerinde bulunan açık kaynak projelerdir.

Mantığını Öğrenmek

Programlama dilleri dönemlere göre değişebilir ve bu dillerin kullanım yaygınlığı artıp azalabilir. Örneğin, 20 sene önce Python dili hayatımıza bu kadar etki etmiyorken Pascal dili yoğun bir şekilde kullanılmaktaydı. Üniversitelerde Pascal dilini öğrenen birçok deneyimli yazılımcı şu an farklı programlama dilleri üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Bu yüzden bir programa dilini öğrenirken arka plandaysa programlama mantığı öğrenmek çok önemlidir. Programlama dilleri değişse bile programlama temeli asla değişmez. Ayrıca bu durum farklı dillere geçişi de kolaylaştıran önemli bir etmendir.

Standartları Öğrenmek

1*oTsFrFNywgcUqto8qpyKTQ.jpeg

1*oTsFrFNywgcUqto8qpyKTQ.jpeg

Yazılıma yeni başlayan birçok kişinin yaptığı yaygın hatalar arasında hızla sonuca gitmek yer almaktadır. Ancak iyi bir yazılımcı olmak için programlama standartlarını öğrenmek ve geliştirdiğimiz kodları buna göre yazmak oldukça önemlidir. Tek başına veya küçük gruplar ile çalışırken fark edilmeyen bu özellik büyük projelerde ve kalabalık bir ekipte çalışmaya başlayınca önemini net bir şekilde göstermektedir.

Kalabalık bir grupta herkesin farklı bir yöntem ile kodladığını düşünün. Bu ekibin geri kalanının veya ekibe yeni katılan kişilerin kodu anlamasını zorlaştıracak ve maliyet sorunlarını gün yüzüne getirecektir. Geliştirilen bu kod standartları deneyimli ve nitelikli yazılımcılar tarafından geliştirilmiş ve kullanılmakta olan standartlardır. Bu standartları kullanmak, uzun vadede potansiyel hatalarınızı azaltacak ve kodun bakımını da kolaylaştıracaktır.

Proje Geliştirmek

Öğrendiğin yeni teknikleri bir arada kullanabilmek için bol bol projeler geliştirin. Bu pratiğinizi artıracak, yeni bakış açıları kazandıracak ve sizin tecrübenizi artıracaktır.

Yazılım öğrenirken karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi öğrenilen yeni konuların çabuk unutulmasıdır. Bunun başlıca nedeni ise pratik yapmamaktır. Proje yaparken öğrendiğiniz teknikleri kullanarak ve el alışkanlığı kazanacaksınız. Bu sayede öğrendiklerinizin akılda kalmasını kolaylaşır. Bu projeler hayalinizde olan fikirler olabileceği gibi, hayatınızı kolaylaştıracak şeyler de olabilir. Var olan ya da kullanılan uygulamaları kendiniz benzer şekilde geliştirmeyi denemek de öğrenim için önemli bir araçtır.

Test Kodu Yazmak

1*wepaJVtTFEQ1RNGd_zBCnw.jpeg

1*wepaJVtTFEQ1RNGd_zBCnw.jpeg

Nitelikli yazılımcı olmanın en önemli adımlarından birisi de yazdığımız kodu test edebilmektedir. Test kodunu yazarak yazmış olduğumuz kodları daha anlaşılabilir, düzenlenebilir ve daha az hatalı bir şekle getirerek kodumuzu daha kaliteli bir hale dönüştürebiliriz. Test kodları sayesinde hataları daha erken bularak düzeltebilir ve projenin diğer kısımlarını etkilemesini de önleyebiliriz.

Takım Çalışması ve İletişim

1*W5_BmYECY96rKYZ5jtJ9bA.jpeg

1*W5_BmYECY96rKYZ5jtJ9bA.jpeg

Yazılım geliştirmek bir ekip işidir. İş hayatında bir takım içerisinde çalışan yazılımcılar, iletişim becerilerini de geliştirmelidir. Sürekli müşteriler ile konuşarak onların istediklerini anlamak ve fikir alışverişi yapmak yazılımcılar için oldukça önemlidir. Bu nedenle iletişim becerilerini geliştirmek müşteriler ile daha iyi iletişim kurabilmenin ilk adımıdır. Bu sayede sorunu daha iyi anlayan yazılımcı, müşterinin ne istediğini bilerek hareket edeceği için istenilene yakın ürünü daha kolay geliştirebilir.

Dokümantasyon

Yazılım bir ekip işi olduğundan bahsetmiştik. Kodumuzu dokümante ederek ekibimizde bulunan yazılımcıların kodlarımızı daha rahat anlamasını sağlayabiliriz. Bir diğer avantajı ise ekibe yeni dahil olan bir yazılımcı projeyi anlamak için daha az zaman harcayacaktır. Bunun nedeni, bir metodun ne işe yaradığını anlamak için yorumlara bakarmak kod akışına bakmaktan oldukça kolaydır. Bu sırf diğer yazılımcılar için değil sizin için de önemli bir konudur. 1 yıl önce yazmış olduğunuz bir kodu anlamaya çalıştığınızı düşünün. Uzun zamandır bakmamış olduğunuz bu kodu anlamak sizin için büyük bir zaman kaybı yaratacaktır. Ama yazmış olduğunuz kodun bir dokümantasyonu olursa üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin bu kodu anlamanız yeterince kolay olacaktır

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.