Yazılım Okumak İçin Bu Şartlar Gereklimidir ?

FaTaLS

Üye
18 Eki 2020
166
4
Merhaba ben lisedeyim şuan yazılım okumak istiyorum bazı sorularım var cevap verirseniz mutlu olurum

1) Bir yerde çalışmak için İlla üniversite diploması gerekirmi
2) Şimdiden hangi yazılım dilini öğrenmeliyim ki üniversitede rahat edim
3) Hangi üniversitiye gittiğimin önemi vamı
4) en kolay ve anlaşılır yazılım dili hangisi
5) Neyi yapamazsam asla yazılım öğrenemem
6) İngilizce bilmiyorum bilmesemde yapabilirmiyim

Moderatör tarafında düzenlendi:
8 Nis 2020
213
2
32
Cevap: Yazılım Okumak İçin

1-İlla diploma olacak diye bir şart yok ancak Türkiye'de genellikle diploması olanlara öncelik veriliyor.
2-Kendini hangi bölümde geliştirmek istediğine bağlı.
3-İşe alınırken var ancak en önemlisi kendini geliştirmen. Üniversitelerde temeller öğretilir, gerisi kendini geliştirmene bağlı.
4-Bana göre en kolay dillerden birisi python. VB.Net de basittir.
5-Pes edersen öğrenemezsin. Zor olsa bile araştırma yapıp daha çok uğraşırsan o şeyi yapabilirsin.
6-İngilizce bilmen çok kolaylık sağlayacaktır. Yazılımda çoğu şey ingilizcedir. İnternetteki kaynakların çok büyük bir kısmı ingilizcedir bu yüzden ingilizce önemli. İngilizcesiz de yapabilme şansın var ama zorlayacaktır.

'Medusa

Katılımcı Üye
18 Ocak 2021
839
370
JAPAN

1)Diplomaya önem veriliyor ama bilgin çok iyi ise bildiğim kadarıyla alabilirler
2)python , htlm , java , c++ ,, pythondan başla
3)Var
4)htlm basittir ama sana çok şey katarmı bilemem tabiki öğren
5)İsteyince her şeyi yaparsın böyle sorular aklına gelirse öğrenemezsin
6)Bir yere kadar sonra tıkanırsın ingilizce öğren

Son düzenleme:

"Kayra

Uzman üye
10 Ara 2017
1,666
1
214
AK-47

1) Bir yerde çalışmak için İlla üniversite diploması gerekirmi

-çoğu firma istemekte o yüzden diploma şart

2) Şimdiden hangi yazılım dilini öğrenmeliyim ki üniversitede rahat edim

Gideceğiniz üniversitenin akademisyen yorumlarına bakarak buna karar vermeniz daha doğru olacaktır

- Evet var

4) en kolay ve anlaşılır yazılım dili hangisi

-Python kolay görülen diller arasındadır

5) Neyi yapamazsam asla yazılım öğrenemem

- azim edip merak etmezseniz asla öğrenemezsiniz

6) İngilizce bilmiyorum bilmesemde yapabilirmiyim

- Hayır belirli bir düzeyde İngilizceye ihtiyacınız olacak

'Aspect

Özel Üye
29 Şub 2020
1,396
4
1,574
Instagram

1) Türkiye şartlarında diplomaya önem veriliyor. Tanıdığınız biri yoksa iş bulmanız zorlaşır bu yüzden diplomanız olursa çok iyi olur
2) Python ile başlamanızı sonrasında ise ilgi alanınıza özel dil öğrenmenizi tavsiye ediyorum
3) Tabiki vardır. En iyi üniversiteleri bitirenleri hemen kaparlar. Bu yüzden puanınızı yüksek tutun.
4) Python
5) Ara vermeyin. Bir dile başladığınızda düzenli olarak çalışın ve o dili bitirin.
6) İngilizceyi muhteşem bilmeseniz bile orta düzeyde bilmenizi tavsiye ediyorum. İngilizce şarttır.

aMRX

Uzman üye
20 Şub 2016
1,487
2
Eski Albay

Öncelikle Merhabalar,

Sorularınızı teker teker cevaplayacağım ve size çok fazla yardımcı olacağını düşünüyorum.

Öncelikle yazılım için okumak için gerekli olan sayısal anlamda bilgi düzeyinizin iyi olması gerekiyor çünkü gitmek istediğiniz Üniversitelerin çoğu sayısal alan üzerinden puan almanızı istiyor. Çalışma ortamında iken aldığınız diploma bir çok yönde size etki sağlayacak çünkü şirketler bunu ne kadar olsa da önemsiyor ((Bir çoğu bu şekilde)) Örnek verecek olursak Erzurum Üniversitesinden Yazılım üzerinde diploma alan kişi mi daha çok önde tutulur yoksa Boğaziçi yada ODTÜ gibi bir üniversiteden diploma alan bir kişi mi? Bu yüzden diplomanız ne olursa olsun önemlidir ek olarak bazı oluşum ve şirketler sizi yetenek sınavları ile staj yöntemi ile de sınayabilir, o yüzden diplomanız burada yan etken olarak kalır ve siz yaptığınız iş ile ön görülürsünüz. Yazılım için en basit tür kişiden kişiye değişir ancak HTML #C C++ gibi şeyler de önceliğiniz olsun ek olarak da veritabanları da önceliğiniz olmalıdır. İngilizce durumunuz iş dünyası açısından da genel anlamda da size öncelik sağlar çünkü kodlarda atamalar genel bir dil ((Evrensel Dil)) ile yapıldığı için kod takibi, anlama gibi şeylerde size etkisi olacaktır.

Yardımcı olabildi isem ne mutlu komutanım, iyi forumlar iyi çalışmalar dilerim.

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
2
150
New World

Merhaba,

Arkadaşlarım zaten verilmesi gereken cevapları özetlemişler.

Bende deneyimlerimden naçizane farklı cevaplar vermeye çalışıp sana yardımcı olayım;

1) Bir yerde çalışmak için İlla üniversite diploması gerekir mi?

Böyle bir zorunluluk yok. İlgi duyduğun alanlar ne ise o yönde eğitimler almalısın. Alacağın bu eğitimlerin devlet sertifikası onaylı olmasına özen göstermende yarar var. Örneğin BTK Akademi...

2) Şimdiden hangi yazılım dilini öğrenmeliyim ki üniversitede rahat edeyim?

Yazılım dili demek ==> Lisan demektir. Bu nedenle en çok kullanılan ve iş gören dili öğrenmende fayda var. Sana Python dilini ve kütüphane içeriklerini öğrenmeni öneririm.

3) Hangi Üniversite'ye gittiğimin önemi var mı?

Elbette çok önemi var. Üniversite'ye gitmek demek ==> Bir meslek dalının akademik eğitimi demek. Bu nedenle akademik eğitim ve argümanlarını sana en iyi sunabilecek bir üniversiteyi seçmende fayda var. Biliyorum ki "puanı yüksek" diyeceksin ama unutma ki eğitimini aldığın üniversite sana bir ömür geliştirebileceğin bilginin ana çıtasını oluşturacak.

4) En kolay ve anlaşılır yazılım dili hangisi?

Bu soruna 2.ci soruda cevap vermiştim. Python ve kütüphaneleri

5) Neyi yapamazsam asla yazılım öğrenemem?

Hedefin dışında dikkatini dağıtacak alanlara yönelirsen yazılım dilini derinlemesine öğrenemezsin.

6) İngilizce bilmiyorum bilmesem de yapabilir miyim?

Günümüzde ikinci dilimiz artık İngilizce. Bu nedenle her alanda mutlak olarak bu dili kullanıyoruz ve kişisel gelişim adına olmazsa olmazımız.

Umarım kişisel hayat alanında gelişimin adına bazı ip uçları verebilmişimdir.

Bilgine,

ZiksthemW

Uzman üye
28 Mar 2020
1,025
3
115
Oslo

Merhaba,

1) Bir yerde çalışmak için İlla üniversite diploması gerekir mi?

Hayır. En azından benim staj yaptığım firma (Şehrin en iyilerinden) diplomaya veya bitirdiğin üniversiteye değil, onların istediği programı yazıp yazamayacağına bakıyor.

2) Şimdiden hangi yazılım dilini öğreneyim ki üniversitede rahat edeyim?

İlerlemek istediğiniz alana göre değişir. Fakat çoğu şeyi yapabildiğinden dolayı Python öneririm.

1. sorunun cevabını tekrar okuyunuz.

4) en kolay ve anlaşılır yazılım dili hangisi?

Python öneririm.

5) Neyi yapamazsam asla yazılım öğrenemem?

Pratik. Pratik çok önemli. Ve tabii ki sayısal bilgisi.

6) İngilizce bilmiyorum bilmesem de yapabilir miyim?

İngilizce önemli. Bilmemeniz dezavantajınıza olur. En azından A2 seviyesine kadar öğrenmeye çalışın, katkısını fark edeceksiniz. :))

Saygılarımla,
ZiksthemW

Profesör

Kadim Üye
10 Nis 2020
5,088
225
1,608
-Türkistan-

Merhaba değerli üye,

Diploması olmayıp da birçok siber güvenlik firmasında çalışan kişi tanıyorum.Kendini yazılım alanında ilerletmek için öncelikle ingilizce bilmen şart.Ardından yazılıma başlamadan önce algoritma öğrenmelisin.Önerebileceğim yazılım dili ise PYTHON'dur.

'Bertuğ

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,864
1
608

Merhabalar ;

Diploma önemli fakat çalıştığın yere göre değişir birçok yer diploma istiyor , ingilizce olarak öğrenmen daha mantıklı çünki tam anlamıyla yazılımcı olacaksın herşey ingilizce .. Yavaş yavaş dillerin hepsini öğrenmeye çalış çok faydası olur sana .

"Elif

Katılımcı Üye
8 Ara 2018
507
1
44
26

Merhaba,

1) Yurt dışında hayır.
2) Python, php
3) Ne çok iyi ne çok kötü
4) Kişiye göre değişir
5) Araştırmamak, üşenmek
6) Yabancı kaynak ağırlık bastığı için şart

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.