Yazilim programciligi ogrenmek

Stucknela

Yeni üye
1 Tem 2019
4
0
Merhabalar

Özellikle şu günlerde boş vaktim hayli fazla ve merakım olan bir konu olarak yazılım öğrenmek istiyorum.

Tamamen ibtidai bir talebeyim bu konuda.:)

Daha önceden vb 6 da küçük şeyler yaptım (bi arkadaş sayesinde) ordan bir merak oluştu müsait değildim fakat artık müsaitim.

Fakat vb 6 dan ziyade webe yonelmek istiyorum.

Sizce nereden başlamam lazım neler tavsiye edersiniz tecrübeli olarak ?

Arkadaş vb 6 da işlerin mantığını çöz dedi yani ilk vb 6 dan başla dedi sizde katılırmısınız ?

Şimdiden teşekkürler...

boole

Global Moderatör
12 Nis 2019
735
201
.Net Core
merhaba
eğer daha önce hiç algoritma eğitimi almadıysanız alogoritma ile başlamanız siszi programlama dili öğrenirken büyük rahatlatıcaktır bunun dışında bir dili kavradıkdan sonra diğer dillerde de çok zorlanmadan rahatlıkla öğrenebiliceksiniz algoritma katagorisinde eğitimler mevcut 0 dan başlattığım benim eiğitimlerimde mevcut
https://www.turkhackteam.org/algoritma/1918681-algoritma-ders3.html
önceki 2 eğitim konu içinde linki var
bunun dışında algoritma bilgin var vb değilde c#,python veya java güzeldir web içinse html/css/php/lareval şeklinde ilerleyebilirsniz

Son düzenleme:

TTRTAHIR

Katılımcı Üye
3 Tem 2016
500
0
merhaba
eğer daha önce hiç algoritma eğitimi almadıysanız alogoritma ile başlamanız siszi programlama dili öğrenirken büyük rahatlatıcaktır bunun dışında bir dili kavradıkdan sonra diğer dillerde de çok zorlanmadan rahatlıkla öğrenebiliceksiniz algoritma katagorisinde eğitimler mevcut 0 dan başlattığım benim eiğitimlerimde mevcut
https://www.turkhackteam.org/algoritma/1918681-algoritma-ders3.html
önceki 2 eğitim konu içinde linki var
Katılıyorum algoritma şart. Ama herhangi bir dilin syntax'ını da bilirsen kafanda algoritmalar daha rahat otutur. Mesela bir merge sort'u nasıl yapıcaksın ki, kafada kağıtta çize çize olunca pek bir şey anlaşılmıyor, ama atıyorum cpp bilip algoritmanı kendin yazmaya çalışıp örneklere baksan çok daha kalıcı olur.

BraveHero

Katılımcı Üye
12 Ağu 2018
656
13
Pide Center
Merhabalar

Özellikle şu günlerde boş vaktim hayli fazla ve merakım olan bir konu olarak yazılım öğrenmek istiyorum.

Daha önceden vb 6 da küçük şeyler yaptım (bi arkadaş sayesinde) ordan bir merak oluştu müsait değildim fakat artık müsaitim.

Arkadaş vb 6 da işlerin mantığını çöz dedi yani ilk vb 6 dan başla dedi sizde katılırmısınız ?

Şimdiden teşekkürler...

Merhaba Stucknela , yazılım siteleri için şu listeye bakabilirsin : https://tik.lat/bOKs4

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13
VB6 çok eski ve ölü bi' dil...
Alanınıza göre ve şartlarınıza göre bi' dil seçin. Ondan başlayın. Bunun yanında algoritmayı iyi kavrayın. Algoritma şu değildir; ayağa kalk, şuraya git, su doldur, iç, kalk yat
Sıralama algoritmalarına falan bakın.

S4R3N

Uzman üye
6 Haz 2016
1,038
1
Dostum anladığım kadarı ile webe başlamak istiyorsun ama arkadaşların dediği gibi önce algoritma ve akış şeması kavramlarını ve mantığını anlaman gerekli ondan sonra web içinde html dili ile başlarsın sonra css derken ilerleyip gidersin kolay gelsin iyi forumlar :)

Stucknela

Yeni üye
1 Tem 2019
4
0
Şimdi algoritma öğrenmem gerek ve bunun için bir dil seçmem gerek doğrumudur ?

Örneğin C# dilini seçtim diyelim standart olarak bu dille ben web te HTML mi yazıcam bunların (C# ile HTML) arasında ki ilişki nasıldır acaba ?

İkiside tamamen ayrı şeyler mi yoksa ?

Twixter48

Katılımcı Üye
17 Tem 2016
298
3
VB6 çok eski ve ölü bi' dil...
Alanınıza göre ve şartlarınıza göre bi' dil seçin. Ondan başlayın. Bunun yanında algoritmayı iyi kavrayın. Algoritma şu değildir; ayağa kalk, şuraya git, su doldur, iç, kalk yat
Sıralama algoritmalarına falan bakın.

ayn kesinlikle haklısın brom

Moderatör tarafında düzenlendi:

FHeaD

Uzman üye
17 Nis 2015
1,387
1
Merhabalar

Şimdiden teşekkürler...

Merhabalar Stucknela

Buraya tıklayarak Web Programlama Setlerinin bulunduğu konuya gidebilirsin. Buraya tıklayarak Web Programlama bölümüne ulaşabilirsin.Tavsiye olarak devletin oluşturduğu 1milyonistihdam projesine başvurarak btk akademide bulunan videoları izlemeni tavsiye ederim. Kurs bitişinde sertifika almaya hak kazanıyorsun.

Hayırlı akşamlar Hayırlı bayramlar.

S4R3N

Uzman üye
6 Haz 2016
1,038
1
Şimdi algoritma öğrenmem gerek ve bunun için bir dil seçmem gerek doğrumudur ?

Örneğin C# dilini seçtim diyelim standart olarak bu dille ben web te HTML mi yazıcam bunların (C# ile HTML) arasında ki ilişki nasıldır acaba ?

İkiside tamamen ayrı şeyler mi yoksa ?

şimdi bak dostum c# dediğin zaman geniş bir dildir c#genelde console,desktop,library gibi işlerde kullanılır c#'ın web hali asp.nettir şuanlık asp.net senin için biraz daha güçlü bir dil internette fazla eğitim videosu yok genelde güvenlik gerektiren websitelerinde kullanılır

Stucknela

Yeni üye
1 Tem 2019
4
0
Yani vb.net ten baslarsam ilerisi yok bu yuzden python gibi bir dilden baslayıp alana dogru yonelmek en mantıklısı doğru mu ?
vb.net te ufak ta olsa alt yapı var olması fark eder mi ki

C# nin web hali asp.net ise diğer dillerin de böyle şeyleri mi var örneğin python 'un ki ne mesela ?

şimdi bak dostum c# dediğin zaman geniş bir dildir c#genelde console,desktop,library gibi işlerde kullanılır c#'ın web hali asp.nettir şuanlık asp.net senin için biraz daha güçlü bir dil internette fazla eğitim videosu yok genelde güvenlik gerektiren websitelerinde kullanılır

??????

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.