Yazıyı Ses Dosyasında Gizleme | Steganography

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,156
59
Ankara
Merhabalar TurkHackTeam ailesi! Bugünkü yazımda bir yazıyı ses dosyasına nasıl saklarız bunu göstereceğim. Birkaç CTF yarışmasında bu tür veri gizleme yönteminin kullanıldığını gördüm. Açıkçası bu tip bir sorunun nasıl yapıldığını merak ettim, araştırdım ve buldum.

Bir veriyi gizlemeye Steganography (Steganografi) denmektedir. Nedir veya tarihçesine çok girmeyeceğim merak ederseniz: Steganografi Nedir? buraya bakabilirsiniz.

Yazıyı Ses Dosyasında Gizleme

İlk öncelikle bizlere bir uygulama gerekmektedir. Uygulamanın ismi Coagula dır. Bu uygulamayı indirelim ve açalım. Sizde siyah ekranın boyutu az olabilir onu büyültmek için File > New Image yaparak yükseklik ve genişlik ayarlarını değiştirebilirsiniz.

CJQB5M.png

Siyah ekrana mouse yardımıyla istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz. Burada yazdığınız yazı ses dosyasına dönüşecektir.

41HA90.png

Gördüğünüz gibi bu şekilde yazdık. Şimdi sıra bunu ses dosyasına dönüştürmektedir. Kırmızı okla gösterdiğim kutucuğa tıklayınız. Bu kutucuğa tıkladığınızda yazdığımız yazı sese dönüşmüş olacaktır ve biz duyabileceğiz.

NWCWQd.png

Bunu kaydetmek için File > Save Sound As seçeneğine tıklayalım. Dosyayı .wav uzantılı kaydettiğini görebilirsiniz. Şimdi bu dosyayı nasıl analiz edebiliriz buna bakalım.

76JON5.png

Sese Gizlenen Yazıyı Analiz Etme

Bunun içinde farklı bir uygulamaya ihtiyacımız olacaktır. Uygulamamız Sonic Visualiser dır. Uygulamayı linke tıklayarak indirebilirsiniz. Gelelim analiz etmeye, öncelikle uygulamayı açalım.

NAC32d.png

Bu şekilde bir arayüzü bulunmaktadır. Şimdi buraya bir ses dosyası atmamız gerekiyor.(İllaki ses dosyası olmasına gerek yoktur. Birçok dosya tipini desteklemektedir) Bunun için File > Open yapıp kaydettiğimiz ses dosyasını seçelim.

LK6MIN.png

Frekanslar sıkışık olduğunu fark etmişsinizdir. Bunu genişletmek için mouse'un scroll'unu aşağı doğru döndürmeniz gerekmektedir. Şimdi bu frekanslardan pekte bir şey anlayamadık haliyle. Asıl mesaja erişmek için Sağ tık > Layer > Add Spectogram diyelim.

d40dbG.png

Ve gördüğünüz gibi...

ycb0Vy.png

Bu şekilde analizini yapabilirsiniz.

CTF yarışmalarında kullanılan bir tekniktir bilginiz olsun :)

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,440
2,051
35
Osmaniye 80
Bu tarz konularin cesitliligi cok buda bir yontemmis diyebiliriz eline saglik guzel ve konu kalitesi olarakda gayet üst seviyede.

Tarihçesi nedir bilmem bu anlatilan uygulamanin ama bir filmde gormustum.
1.dunya savasinda almanlar istihbarat sagliyabilmek adina rus yani svytler birliqinin gizli yazismalarini ve kordinat bilgilerine ulasabilmek icin bir ekip kurup filmin konusuda bu ekibin basardiqi şifre çözüm yollari ile devam etmekte...

Filmi bulursam eklerim buraya

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,156
59
Ankara
Elinize sağlık hocam :))

Ⱨ₳₵₭ĐɆⱤ₮;9162557' Alıntı:
Elinize saglik hocam :))

Bu tarz konularin cesitliligi cok buda bir yontemmis diyebiliriz eline saglik guzel ve konu kalitesi olarakda gayet üst seviyede.

Tarihçesi nedir bilmem bu anlatilan uygulamanin ama bir filmde gormustum.
1.dunya savasinda almanlar istihbarat sagliyabilmek adina rus yani svytler birliqinin gizli yazismalarini ve kordinat bilgilerine ulasabilmek icin bir ekip kurup filmin konusuda bu ekibin basardiqi şifre çözüm yollari ile devam etmekte...

Filmi bulursam eklerim buraya

Filmdi gerçek oldu :)

Ellerinize sağlık,hoş ve anlatıcı bir konu.

Elinize Sağlık Hocam

Eyvallah arkadaşlar sağ olun :))

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,156
59
Ankara

'Saruca

Uzman üye
4 Ocak 2020
1,097
751
tnziel
Geçen haftalarda bunla alakalı bir araştırma yapmıştım ve bir arkadaşıma doğum günü hediyesi olarak atmıştım. Hala çözmekle uğraşıyor. Ellerinize sağlık hocam, gerçekten çok önemli ve güzel bir konu olduğunu düşünüyorum .

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.