Yeni Başlayanlar İçin Kali Linux Nedir ?

MeToS1

Yeni üye
19 Eki 2020
18
0
System32
Kali Linux Nedir?

Kali Linux, Sızma testleri için geliştirilmiş “Debian” tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Oldukça hızlı ve birçok yazılımı barındıran Kali Linux, Backtrack 5 R3 işletim sisteminin devamı niteliğindedir. Kali Linux’un oldukça kullanışlı ve her kullanıcıya hitap eden bir yapısı olduğu söylenebilir. Yazılım geliştiricileri, Bilişim güvenliği uzmanları, Ağ yöneticileri dahil birçok alanda çalışma yapanlar için bir test platformudur. Aynı zamanda Adli bilişim çalışmalarında da kullanılır. Kişisel olsun kurumsal olsun herkes için vazgeçilmez bir işletim sistemidir.

Kali Linux ile network sızma testleri, web uygulama sızma testleri, wirelles sızma testleri, mobil sızma testleri,sql sızma testleri gibi birçok alanda çalışmalar yapabiliriz. Elbette bu bizlerin çalıştığımız alana bağlıdır. Yani Kali Linux bize bildiğimiz, yaptığımız işlerde yardımcı olan dağıtımdır.

Yapısı gereği her çalışma için ayrı ayrı kategorize edilmiştir.

Kali Linux’da birçok araç vardır. Bu araçlar farklı kategorilere ayrılmıştır. Bu Toolların isimleri şöyledir;

-Information Gathering Tools

-Vulnerability Analysis Tools

-WebApps Tools

-Database Tools

-Password Tools

-Wireless Tools

-Reversing Tools

-Exploit Tools

-Sniffing Tools

-Post Exploitation Tools

-Forensics Tools

-Reporting Tools

Kali Linux’un en büyük avantajlarından biriside diğer Linux dağıtımlarında olduğu gibi güvenli olmasıdır. Fakat kali linux web sitesi barındırma vb. gibi işlemler için uygun bir işletim sistemi olmayıp sadece güvenlik testleri için geliştirilmiştir. Ayrıca Kali Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir ve tamamen ücretsizdir.

Alıntıdır

Son düzenleme:

Feqtico

Junior Hunter
24 Haz 2020
678
211
/root/
Merhabalar. Konunu renklendirip,yazıları ortalasan ve birkaç resim kullansan konunun çok daha şık duracağını düşünüyorum
Eline Sağlık :):

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.