Yeni Başlayanlar İçin Python Proje Örnekleri #1

Baphomet

Katılımcı Üye
23 Nis 2020
297
1
Herkese merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda forumda Python dersleri akıcı bir şekilde verilmeye başlandı ve ben de destek olmak amacıyla sıfırdan ileri düzeye öğrendiklerinizi pekiştirmek için mantığıyla örnek projeler çıkarmak istedim. Yararlı olması dileğiyle..

İsterseniz ilk projemiz olan okula gittiğimiz gün sayısı kadar bize toplam okul masrafımızı belirten bir program(cık) yazalım.

#bize daha sonrasında kolaylık olması için ilk önce değişkenlerimizi atayalım#

Kod:
gün=input("Kaç gün okula gidiyorsunuz?:")
Kod:
gidiş_ücreti=input("Gidiş ücretiniz nedir?:")
Kod:
dönüş_ücreti=input("Dönüş ücretiniz nedir?:")
Kod:
yemek_harcamaları=input("Yemek ücretiniz nedir?:")
Kod:
Toplam_Masraf=int(gün)*(int(gidiş_ücreti)+int(dönüş_ücreti)+int(yemek_ücreti))

#İsterseniz buraya kadar ne yaptığımzı gözden geçirelim. input() fonksiyonu ile kullanıcıdan veri girişi alıyoruz. Daha sonra da matematiksel işlemler için kullandığımız int() fonksiyonu ile kodumuzun hata vermemesini sağlıyoruz çünkü int() fonksiyonunu kullanmamış olsaydık Python bizim ne tür bir işlem yapacağımızı anlamayacaktı. Şimdi ise gelin kodumuzu düzene oturtup çıktı vermesini sağlayalım.#

Kod:
print("Okula gittiğiniz  gün sayısı:       \t",gün)
Kod:
print("Toplam gidiş masrafınız:            \t",gidiş_ücreti)
Kod:
print("Toplam dönüş masrafınız:             \t",dönüş_ücreti)
Kod:
print("Toplam yemek ücretiniz:               \t",yemek_ücreti)
Kod:
print("Toplam Okul Masrafınız:                \t",Toplam_Masraf)

#Burada ekrana baskı vermek için kullandığımız print() fonksiyonu ile neyin ne olduğunu görebiliyoruz. \t kaçış dizisi ise daha düzenli bir şekilde verileri yansıtıyor,alt alta koymamızın nedeni ise ekrana gelen sayıların daha düzenli olması için.#

Elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım bu daha ilk proje örneği olduğu için basit gelmiş olabilir fakat bu seriyi devam ettirmek istiyorum. Proje içerik örneğini []https://python-istihza.yazbel.com/[] sitesinden alıp kendim üzerinden değişiklikler yaparak (eğer girip bakarsanız içerik değiştirme,input() fonksiyonu int() fonksiyonu kaçış dizilerini ekleme vs. gibi köklü değişiklikler yaptığmı görürsünüz.) bir şey hazırlamaya çalıştım. Umarım yararlı olmuştur iyi forumlar.

Son düzenleme:

Baphomet

Katılımcı Üye
23 Nis 2020
297
1
Güzel konu eline sağlık.
Ben bi beceremedim şu pythonu.
Hiç ısınamadım valla.

Teşekkür ederim. Aslında öğrenmesi çok zor değil kafanda kurgulayınca bazı şeyleri hemen oturuyor

/++/ hatam veya öneriniz varsa belirtirseniz sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:

TTRTAHIR

Katılımcı Üye
3 Tem 2016
500
0
Ufak bir tavsiye vereyim ben de
Kod:
celsius = input("Hava kac derece celsius")
fahrenheit = (float(celsius) * 9/5) + 32
yazmak yerine

Kod:
celsius = float(input("Hava kac derece celsius"))
fahrenheit = (celsius * 9/5) + 32
Yaz ki "celsius" değişkenini başka bir yerde daha kullanmak istersen tekrardan "float" parantezine almak zorunda kalma. Verileri aldığın gibi kullanabileceğin hale getir.

Baphomet

Katılımcı Üye
23 Nis 2020
297
1
Ufak bir tavsiye vereyim ben de
Kod:
celsius = input("Hava kac derece celsius")
fahrenheit = (float(celsius) * 9/5) + 32
yazmak yerine

Kod:
celsius = float(input("Hava kac derece celsius"))
fahrenheit = (celsius * 9/5) + 32
Yaz ki "celsius" değişkenini başka bir yerde daha kullanmak istersen tekrardan "float" parantezine almak zorunda kalma. Verileri aldığın gibi kullanabileceğin hale getir.

Daha verimli kodlar için güzel bir tavsiye teşekkür ederim :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.