Yeni Başlayanlar İçin Python Proje Örnekleri #2 (Hesap Makinesi)

Baphomet

Katılımcı Üye
23 Nis 2020
297
1
Herkese tekrardan merhaba. Bugünkü konumda hesap makinesi tasarlayacağız. Haydi başlayalım.

#Öncelikle bize kolaylık olması için değişkenimizi atayalım#

Kod:
seçenekler="""
1- Toplama İşlemi
2- Çıkarma İşlemi
3- Çarpma  İşlemi
4- Bölme   İşlemi
5- Üs      Hesaplama
6- Karekök Hesaplama
7- Kalan   Hesaplama
"""
#Şimdi ise seçenekler değişkenimizi ekrana yansıtacağız böylece kullanıcı ne olduğunu görecek ve 'while' döngüsüyle programımızın tek işlemde bitmemesini sağlayacağız. Ayrıca 'input' fonksiyonu ile kullanıcıdan bilgi girişi alıp bir de programa kapatma tuşu ekleyeceğiz.#

Kod:
print(seçenekler)

while True:
    soru=input("""----------------------------------------
Yapmak istediğiniz işlem numarasını giriniz
----------------------------------------
Çıkış yapmak için q tuşuna basın

""")
#Artık if-elif deyimlerini kullanarak programı biraz daha detaylandıracağız. Önce kapatma tuşunu tanımlayalım ve işlemlerimizi tanımlayalım. Artimetik işlemleri ve kullanılan diğer fonksiyonları bildiğinizi varsayıyorum daha önceki konumda değinmiştik çünkü.#

Kod:
if soru=="q":
        print("Çıkış yapılıyor")
        break
    elif soru=="1":
        toplanan1=int(input("Birinci toplananı giriniz: "))
        toplanan2=int(input("İkinci toplananı giriniz:  "))
        print(toplanan,"+",toplanan2, "=", toplanan1 + toplanan2)

elif soru=="2":
        eksilen=int(input("Eksilen sayıyı giriniz: "))
        çıkan=int(input("Çıkan sayıyı giriniz: "))
        print(eksilen,"-",çıkan,"=",eksilen - çıkan)

elif soru=="3":
        çarpan1=int(input("İlk sayıyı giriniz: "))
        çarpan2=int(input("İkinci sayıyı giriniz: "))
        print(çarpan1,"*",çarpan2,"=",çarpan1 * çarpan2)

elif soru=="4":
        bölünen=int(input("Bölünecek olan sayıyı giriniz: "))
        bölen=int(input("Bölen sayıyı giriniz: "))
        print(bölünen,"/",bölen,"=",bölünen/bölen)

elif soru=="5":
        üs1=int(input("Üssü alınacak olan sayıyı giriniz: "))
        üs2=int(input("Sayının kaç üssü alınacak: "))
        print(üs1,"üzeri",üs2,"=",üs1**üs2)

elif soru=="6":
        karekok1=int(input("Karekökü alınacak sayıyı giriniz: "))
        print(karekok1,"sayısının karekökü", karekok1**0.5)

elif soru=="7":
        kalan1=int(input("Bölünen sayıyı giriniz: "))
        kalan2=int(input("Bölen sayıyı giriniz: "))
        print("Bölme işleminden kalan",kalan1%kalan2)
#Burada 'int' fonksiyonu ile aritmetik işlem yapmayı sağladık. Elif kullanmamızın nedeni ise daha önce if bloğu kullanmış olmamız. Bu şekilde programın tekrar etmesini engelledik.Eğer işlemleri anlama kısmında sıkıntı çektiyseniz yorumda veya pm'den lütfen ulaşın. Şimdi küçük bir dokunuş daha yapıp programı tamamlayacağız. O da eğer kullanıcı yanlış bir giriş yaparsa kullanıcıyı uyarmak. Bunu 'else' fonksiyonu ile gerçekleştireceğiz.

Kod:
else:
        print("Lütfen geçerli bir numara giriniz!")
Evet böylece 7 fonksiyonlu bir hesap makinesi kodlamış olduk. Bugünkü konum bu kadardı iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13
ydfAZx.png

ydwaKG.png

ydwNxb.png

Dargaaltay

Uzman üye
7 Mar 2019
1,747
407
Kainat
bu kadar kötü yazmak için ne kadar uğraştın? Gözünü seveyim düzelt şu şemayı. Kodları CODE içine al.
Arkadaşımız yeni, daha düzgün ve güzel bir dille söyleseydin daha güzel olurdu.

Kodları kod kutusunun içine alırsan, renklerde biraz daha çalışırsan ve resimlerde eklersen konun güzelleşir ve okumak için bizi içine çekecektir.

İyi forumlar

Baphomet

Katılımcı Üye
23 Nis 2020
297
1

Peki bunun için kod yazmana gerek var mıydı gerçekten aynı işlemleri zaten Python'ı çalıştırınca da yapabiliyorsun. Ayrıca malesef bir işlemden sonra yeniden bunları yazmak zorunda olmak saçma biraz. Seninki ne o zaman diye sorarsan en temelinden bir arayüzüm(sü) sağlıyor ve tek kullanımlık değil. Yine de eline sağlık

Son düzenleme:

osm4nl1evl4d1

Kıdemli Üye
15 Mar 2017
4,776
10
T Ü R K
hocam selam ;
Neden o kadar kod yazmak yerine
Şu kadar kod yazmıyoruz
Kod:
veri = input("İşleminiz: ")
hesap = eval(veri)
print(hesap)

*Amacım araştırarak bunun nedenini söylemeniz.Art niyet yoktur.

Baphomet

Katılımcı Üye
23 Nis 2020
297
1
hocam selam ;
Şu kadar kod yazmıyoruz
Kod:
hesap = eval(veri)
[/COLOR][COLOR=white] print(hesap)

Evet belki daha az kod yazıyorsun seni daha az uğraştırıyor ama günün sonunda programı bitirdiğinde kullanım kolaylığı gerçekten yok. Her defasında her işlemi yaptığında programı tekrar başlatmak zorunda kalıyorsun ayrıca Python bilmeyen birinin bunu kullanabilceğini pek düşünmüyorsunuzdur herhalde (üs hesaplama,kalan bulma,karekök vs.) bu işlemlerin Python'daki karşılıklarını bilmesine imkan yok.

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13
Peki bunun için kod yazmana gerek var mıydı gerçekten aynı işlemleri zaten Python'ı çalıştırınca da yapabiliyorsun. Ayrıca malesef bir işlemden sonra yeniden bunları yazmak zorunda olmak saçma biraz. Seninki ne o zaman diye sorarsan en temelinden bir arayüzüm(sü) sağlıyor ve tek kullanımlık değil. Yine de eline sağlık

while içine almak çok mu zor

osm4nl1evl4d1

Kıdemli Üye
15 Mar 2017
4,776
10
T Ü R K
Evet belki daha az kod yazıyorsun seni daha az uğraştırıyor ama günün sonunda programı bitirdiğinde kullanım kolaylığı gerçekten yok. Her defasında her işlemi yaptığında programı tekrar başlatmak zorunda kalıyorsun ayrıca Python bilmeyen birinin bunu kullanabilceğini pek düşünmüyorsunuzdur herhalde (üs hesaplama,kalan bulma,karekök vs.) bu işlemlerin Python'daki karşılıklarını bilmesine imkan yok.

yooo,neden kullanım kolaylığı olmasın ? Programı tekrar başlatmak istemiyorsan dögüye alırsın sürekli başa döner.

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13

Yardım menüsü yaparım. Ayrıca kim böyle basit programı kullanır ki. Saçmalamışsın, net.

Baphomet

Katılımcı Üye
23 Nis 2020
297
1
yooo,neden kullanım kolaylığı olmasın ? Programı tekrar başlatmak istemiyorsan dögüye alırsın sürekli başa döner.

Arkadaşın da seni tekrar etmiş fakat şunu tekrar vurgulayayım;

"Python bilmeyen birinin bunu kullanabilceğini pek düşünmüyorsunuzdur herhalde (üs hesaplama,kalan bulma,karekök vs.) bu işlemlerin Python'daki karşılıklarını bilmesine imkan yok."

Ayrıca zevk meselesi fakat ben konudaki programın göze daha hoş geldiğini düşünüyorum

JrHacker01

Yeni üye
4 May 2020
45
1
hocam selam ;
Şu kadar kod yazmıyoruz
Kod:
hesap = eval(veri)
print(hesap)

Bunun bir sebebi de bu yeni başayanlara örnek olsun diye yapılmıştır yani dili kavrasın falan diye zaten hesap makinesi isteyen google a yazar biter

Baphomet

Katılımcı Üye
23 Nis 2020
297
1
Yardım menüsü yaparım. Ayrıca kim böyle basit programı kullanır ki. Saçmalamışsın, net.

Sen çok yanlış yerlerdesin kanka. Amacım programı pazarlamak değil zaten biri kullansın diye de yazmadım.d Pythonu tamamen bildiğimi hiç bir zaman da iddia etmedim amacım sadece insanlara proje fikri göstermek gidiş yolu kişinin kendisine kalmış

osm4nl1evl4d1

Kıdemli Üye
15 Mar 2017
4,776
10
T Ü R K
Bunun bir sebebi de bu yeni başayanlara örnek olsun diye yapılmıştır yani dili kavrasın falan diye zaten hesap makinesi isteyen google a yazar biter

Benim amacım sorgulatmaktı. Ben bu sorumun cevabını bilmiyormuşum gibi konuşma :) Her şeyin farkındayım.
Ayrıca eval() fonksiyonu ile gerekli filtreleme yapılarak kullanabilir. Zilla önceki sayfada yapmış zaten.
++++
Üstad yeni başlayan biri karekök flan nerde bilsin demişsin de ben seni anlamadım. Ne demek istedin ?

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13
Sen çok yanlış yerlerdesin kanka. Amacım programı pazarlamak değil zaten biri kullansın diye de yazmadım.d Pythonu tamamen bildiğimi hiç bir zaman da iddia etmedim amacım sadece insanlara proje fikri göstermek gidiş yolu kişinin kendisine kalmış

Ben sana pazarladığını, senden iyi olduğumuzu vs. söylemedim. Postlarla alakası olmayan cevaplar atıyorsun ayet kıvırır gibi...

`ayrıca Python bilmeyen birinin bunu kullanabilceğini pek düşünmüyorsunuzdur herhalde (üs hesaplama,kalan bulma,karekök vs.) bu işlemlerin Python'daki karşılıklarını bilmesine imkan yok.`

`amacım sadece insanlara proje fikri göstermek`

Büyük çelişki...

Baphomet

Katılımcı Üye
23 Nis 2020
297
1
Ben sana pazarladığını, senden iyi olduğumuzu vs. söylemedim. Postlarla alakası olmayan cevaplar atıyorsun ayet kıvırır gibi...

`ayrıca Python bilmeyen birinin bunu kullanabilceğini pek düşünmüyorsunuzdur herhalde (üs hesaplama,kalan bulma,karekök vs.) bu işlemlerin Python'daki karşılıklarını bilmesine imkan yok.`

`amacım sadece insanlara proje fikri göstermek`

Büyük çelişki...

"kİm bÖyLe şEyİ kUllAnıR kİ" soruna cevap olarak proje fikrini göstermek dedim önce işi başka tarafa taşıyan sensin alternatif proje atıp sonra ise işi insanlara pazarlamaya çekiyorsun

Son düzenleme:

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13
"kİm bÖyLe şEyİ kUllAnıR kİ" soruna cevap olarak proje fikrini göstermek dedim önce işi başka tarafa taşıyan sensin alternatif proje atıp sonra ise işi insanlara pazarlamaya çekiyorsun

Pazarlama ile ne alakası var, bana şunu açıkla. 40 yıl kölen olayım. Zira alakası olmadığını sen de biliyorsun. İnsanlar sana fikir verdiğinde, eleştiri yaptığında küfür olarak algılıyorsun; narsizm belirtisi.

`Python bilmeyen birinin bunu kullanabilceğini pek düşünmüyorsunuzdur herhalde `

Şunu diyen birine ne dememi bekliyorsun? Konudaki postlara göz atmanı öneririm. Ergence şekilde saldırmışsın.

Son düzenleme:

'PANDA

Uzman üye
20 Ocak 2019
1,094
555
arkadaşlar selam bu konu altında fikir yazan insanlar var öncelikle herkes aynı şeyi bilmek ve yapma zorunluluğu yoktur ayrıca kimseye yaptığı doğru birşey için laf etmeyede gerek yok herkes farklı düşünce yapısına sahip ve farklı işler yapıyor kimisi bu yöntemi uzun kimi kısa şeylerle çözebiliyor önemli olan yaptığınız nasıl yaptığınız değil ikiside öğretici ve insanlığın yararınaysa olay bitmiştir :) teşekkürler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.