Yeni Başlayanlar İçin Yazılım Rehberi

Gazeteci Şerif

Katılımcı Üye
9 Eyl 2023
309
569
Trablusgarp Cephesi
Yeni Başlayanlar İçin Yazılım Rehberi
Merhaba Hocalarım ve Saygıdeğer Dostlarım.

Bu konumda yazılıma başlamak isteyenler için detaylı bir rehber oluşturucam.
Bu konuyu okuduktan sonra temel olarak ne nedir neler yapmanız gerekir anlayıcaksınızdır.
pfj5z5t.png

5uiom1t.png

Yazılım Nedir? : Yazılım,temelde bilgisayara nasıl çalıştığını ne zaman en olcağını söyleyen komutlar verilerin bütünüdür.
Yazılımcılar Ne İş Yapar? : Yazılım uzmanı çalıştığın şirketin vb. geliştirmesini yapar. Yazılımlar programlar geliştirir. Projeler üretir.
Yazılım Dil'leri Nedir? : Temel olarak bilgisayar yazılımı ve
elektronik yazılımı olmak üzere ikiye ayrılan yazılım çeşitleriyle ilgili kullanılan komutlar da alt başlıklar halinde farklılıklar gösteriyor. Hedeflenen amaca bağlı geliştirilen ve değişebilen bu komut dizinlerinin her biri yazılım dili olarak adlandırılıyor

Yazılım (Programlama) Dilleri ve Kullanım Alanları
q0nim38.png

" C " Dili : Öğrenmesi çok zor değildir yapısal bir programlama dilidir bu yüzden birçok programlama dilinin temelini oluşturur.
Kullanım Alanları
Veri tabanı sistemleri
Grafik paketleri
Oyun Tasarımları
İşletim Sistemi Geliştirme

5uiom1t.png

ofng82m.png

" Python " Dili : Bu dil bir o kadar kolay ve bir kadar'da çok kullanışlı olduğu için çok tercih edilen bir dildir.
Kullanım Alanları

Web Uygulamaları
Yapay Zeka ve Makineler
Siber Güvenlik
Sistem Yönetimi
Oyun geliştirme alanlarındada kullanılabiliyor.

5uiom1t.png

lhpz7bz.png

" C# " Dili: C# Microsoft tarafından geliştirilmiş ve temeli C ve C++ dillerine dayanmaktadır. Orta Seviyeli Bir Dİldir.
Kullanım Alanları
Web Uygulamaları
Mobil Uygulamalar
Web Servisleri Uygulamaları
Konsol Uygulamaları
Oyun Tasarımları
Not: C# Unity Tarzı oyun motorlarını desteklemektedir bu yüzden çok kullanışlı bir dildir.

5uiom1t.png

10qq540.png

" Java Script " Dili : Web sayfalarından en çok kullanılan (HTML-CSS-PHP-JAVASC) Arasında yer almaktadır.
Çok amaçlı bir dildir ve birçok yerde kullanılır. Çok detaylı bir dildir.

Kullanım Alanları
Web Siteleri
Web Uygulamaları
Web Sunucuları
Mobil Uygulama Geliştirme
Oyun Geliştirme
Animasyonlar vb.

5uiom1t.png

66ctus6.png

" Java " Dili : Temeli C ve C++ İle yazılmıştır ve televizyon programları ile kullanılmaya başlanmıştır günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır.
Kullanım Alanları
Veri Analizi
Masaüstü Uygulamaları
Framework'ler
Oyunlar
Robotik Alanlarda
Gömülü Sistemlerde

5uiom1t.png

f2a7pzj.png

" C++ " Dili : Orta seviyeli ve C dilinden türemiş bir yazılım dilidir. Nesne Yönelimli Programlama Yapılabilir.
Kullanım Alanları
İşletim Sistemi
Sistem Programlama
Masaüstü Uygulamalar
Oyun Geliştirme

5uiom1t.png

6n802re.png

" Dart " Dili : Dart, ilk kez Google tarafından geliştirilen ve daha sonraları ECMA tarafından standart (ECMA-408) haline getirilen açık kaynaklı ve genel-amaçlı bir programlama dilidir.
Kullanım Alanları
Web
Sunucu
Mobil Uygulamalar
IoT cihazları
(Google'daki Bilgiler Alınmıştır)
5uiom1t.png

6765k0d.jpg

" Web Tasarım " Dilleri : Web tasarım dilleri şunlardır Html - Css - Php - Js Bu diller şöyledir.
HTML: Kategori Yazı tipi fontu ayarları yapılabilir. Görüntü ve videolar ekleyebiliriz.
PHP: Yazıları düzenler mysql ile yönetim paneli oluşturulabilir opsiyonel özellikler bulunur.
CSS: Renklendirme özelliklerinde kullanılır. Bir html sayfasının nasıl görüneceğini gösterir.
JavaScript: Animasyonlar anlık hareketler harita bağlama gibi özelliklerde kullanılabilir.

5uiom1t.png

Kısaca dillerden ve dillerin kullanım alanalrından bahsettik. Şimdi ise kullanılabilecek IDE ve Editör Araçlarına Gelelim.
IDE Nedir? : Entegre geliştirme ortamı (IDE), programcıların verimli şekilde yazılım kodu geliştirmesine yardımcı olan bir yazılım uygulamasıdır. Yazılım düzenleme, oluşturma, test etme ve paketleme gibi özellikleri kullanımı kolay bir uygulamada birleştirir.
Editör Nedir? : Editörler programlama dilinden bağımsız olarak metni düzenlemek için geliştirilmiş araçlardır. Bir çok programlama dili için kullanılabilirler. Size kod yazarken eklentiler sayesinde kolaylık sağlarlar.

5uiom1t.png

Kullanılabilecek IDE ve Editör'ler
Editör:
qgky9el.jpg

Visual Studio Code

Bu editör en yaygın olarak kullanılan ve en sevilen editördür içindeki eklentiler sayesinde kod yazarken size destek olur.
gryp8kt.png

Notepad++
Sistemi iyi olmayanlar bile kullanabileceği hızlı ve kullanışlı bir editördür.

lx5lem4.png

Android Studio
Android Studio genellikle android uygulama geliştirmek için entegre edilmiştir ve sevilen bir editördür.
Bu üç tane editör işinize fazlasıyle yarıyacaktır.
Şimdi sıra IDE'lerde.

5uiom1t.png

IDE:
kccx3jz.jpg

IntelliJ IDEA

IntelliJ IDEO JetBrains Tarafından geliştirilen IDE'dir.
Java-Kotlin-Groovy-Scala-Android vb. programlama dilini desteklemektedir.

9q4j1jv.png

PhpStorm

Php storm da genelde php dili için kullanılan ve çok yararlı bir IDE'dir.
186ga30.png

WebStorm

Windoes Linux ve Mac te çalışır. JavaScript için kullanılır ve en güçlü HTML5 IDE'sidir.
IDE ve Editör Arasındaki Fark Büyük Çalışmalarda IDE'ler Kullanılmaktadır.
Temel IDE'lerdende bahsettim şimdi birkaç sordaun bahsedeyim sonra devam edelim.

5uiom1t.png

Soruları kendi bilgimce cevaplıyorum.
Sıfırdan yazılımcı nasıl olunur? : Evet bu soru çok sorulmakta ve benimde sorduğumda temel olan dilleri öğrenmemeiz gerekiyor örneğin html css python tarzı diller bunları öğrenirken pratik yapmamız gerekiyor nasıl olurum derseniz diplomayı okul veriyor :) ama iş bulma imkanınız olur diye düşünüyorum.
Kaç Yaşında Yazılımcı Olunur? : Yazılım öğrenmek için yaş sınrınız yok elinizdeki telefonal bile öğrenebilirsiniz. Googleye girince sizi kocaman bir dünya karşılıyor orada istediğinizi tek aramayla bulabilirsiniz. Heves etmeniz ve azim'li gayretli olmanız gerekmektedir.
İngilizce Seviyem Nasıl Olmalı? : Bu soruda çok gelmekte ingilizce lazımmı diyenlerde var evet arkadaşlar ingilizce gerekiyor kendinizi anlatabilicek ve yazılanları duyduklarınızı hemen hemen anlıyabilmeniz gerekmektedir.
Yazılıma Nereden Başlanmalı? : Evet dostlarım yazılıma başlamak için temel dilleri bilmeniz lazım bunu öğrenmek için kendiniz hangi alanda gelişmek istiyorsunuz bunu belirlemelisiniz belirledikten sonra o dil üzerinden eğitimler almaya başlamalısınız.

5uiom1t.png

Şimdi size bazı eğitim alabileceğiniz platformlardan ve eğitimlerden bahsedeyim.
Eğitim Alabileceğiniz Siteler:
qnkeck3.png

BTK Akademi

BTK Akademi ücretsiz eğitimlerin bulunduğu bir platformdur bazı eğitimlerini tamamladıktan sonra eğitim sonu sınavını tamamlarsanız sertifika alabiliyorsunuz.

5uiom1t.png

kiv901u.png

Udemy

Udemy hem ücretli hemde ücretsiz eğitimlerin bulunduğu bir platformdur ücretsiz eğitimlerde sertifika almanız mümkün değil ücretli edğitimlerde ise eğitim sonu sertifika alabilirsiniz.

5uiom1t.png

Yazılımdan nasıl para kazanılır konusuna gelirsek yazılımdan para kazanma yolları şunlardır bir şirkete ajasa vb. girip oranın güvenliğini sağlamak program geliştirmek gibi işlerini yaparak para kazanabilirsiniz.
İnternetten freelancer işler yaparak para kazanabilirsiniz bir oyun yapmak site kurmak vb.
Hazırladığınız sc leri satabilirsiniz.
Güzel bir oyun yaptıysanız play store yada app store koyarak para kazanabilirsiniz.
Evet bu konumda yazılıma yeni başlayanlar için bir rehber hazırladım umarım yardımcı olabilmişimdir.
Eğer aklınıza takılan eklemem gereken birşey varsa cevaplarda söyleyin konumu düzenlerim.
Aşağıdaki Videoları İzleyebilirsiniz Bunlarda Size Rehber Olucaktır.
Moderasyon Ekibi Gururla Sunar...
qyiix16.png

k8pl7vm.png

👏👏👏

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.