Yıldırım çakması sonucu modem , ehternet ve anakart yanması

tikkynee

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
290
2
Arkadaşlar benim başıma bu yıllardır geliyor .

Kışın adam akıllı bilgisayar da takılamıyorum yağmur yağmaya başladığı gibi bilgisayarı kapatıp elektirkten fişi çıkarmam gerekiyor.

İlk sefer 3 yıl önce olmuştu eski bilgisayarımda anakart ve modem yanmıştı
sonra anakart değiştirdim yeni modem aldım
Güç kanağı aldım sonra bilgisayar ile ilgili olan fişleri buna taktım
tekrar kış oldu yine çaktı yine anakart modem yandı
bu sefer o kasayı attımm çöpe
üstünden 2 yıl geçti yeni kasa topladım (Akım korumalı priz aldım) Yıldırım yine çaktı bu sefer ehternet kartı ve modem yandı
Ek ehternet kartı aldım modem garanti yaptırdım durduk yere bozuldu diye
Üniversite evimdeyken babam aradı oğlum internet girmiyor diye canlı video açtırdım baktım modem gidik neyse
Eve bi geldim ehternet kartı yanmış yine çıldırcam ya bilgisayar kapalı ehternet kartı yanıyor.
Modemi verdim garantiye ehternet kartı alıcam yine 50 tl ye

Sorun nedir arkadaşlar yardımcı olun

Dudu Peri

Uzman üye
9 Ara 2017
1,215
0
Sin.
Kardeş koskoca yıldırım kasana çarpıyor ve sen bunu nasıl bu kadar soğukkanlı anlatıyorsun? Yıldırım düştüğü yerdeki tüm canlıları yüksek olasılıkla öldürür.

ByMefta

Uzman üye
23 Eyl 2009
1,540
0
Büyük ihtimal binanın topraklaması ya yok yada sıkıntılı yada topraklama yerine işin kolayına kaçıp sıfırlama yapmışlar yada trafonuz sıkıntılı. Yıldırım kasana düşse emin ol parçalarını bulamazsın anakartın öyle cızt diye yanmaz . Yıldırım çaktığında elektrikde yüklenme olur trafonuz eski tip direk üstünde ise her yağmurda her şimşekte kaçınılmazdır o olay . Bu sorunun geniş kapsamlı . Elektrikçi bakması lazım.Bilgisayar kapalıda olsa fişi takılı olduğu sürece anakarta bir miktar elektirik gider . Benim başıma 10 sene önce geldi böyle power suply yanmalar ses kartı yanmalar. Belediye direk üstündeki trafoları kaldırdı bina gibi trafo odaları yaptıar her mahalleye . Kablolar yer altında geçti.Yıldırım yağmur fırtına etkilemiyor (Topraklama şart*sıfırlama değil )

tikkynee

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
290
2
Kardeş koskoca yıldırım kasana çarpıyor ve sen bunu nasıl bu kadar soğukkanlı anlatıyorsun? Yıldırım düştüğü yerdeki tüm canlıları yüksek olasılıkla öldürür.

Evimixin yanında çok tarla var dağ gibi yerde değilim bi taraf deniz bi taraf şehir anlamıyorum yıldırım direk bizim elektrik tesisatına çakıyor eskiden evden uzakta elektrik panosuna çakmıştı patlatmıştı

Büyük ihtimal binanın topraklaması ya yok yada sıkıntılı yada topraklama yerine işin kolayına kaçıp sıfırlama yapmışlar yada trafonuz sıkıntılı. Yıldırım kasana düşse emin ol parçalarını bulamazsın anakartın öyle cızt diye yanmaz . Yıldırım çaktığında elektrikde yüklenme olur trafonuz eski tip direk üstünde ise her yağmurda her şimşekte kaçınılmazdır o olay . Bu sorunun geniş kapsamlı . Elektrikçi bakması lazım.Bilgisayar kapalıda olsa fişi takılı olduğu sürece anakarta bir miktar elektirik gider . Benim başıma 10 sene önce geldi böyle power suply yanmalar ses kartı yanmalar. Belediye direk üstündeki trafoları kaldırdı bina gibi trafo odaları yaptıar her mahalleye . Kablolar yer altında geçti.Yıldırım yağmur fırtına etkilemiyor (Topraklama şart*sıfırlama değil )

Bizde direkte trafo var devletin normal trafo yapması 2-3 yıl alır daha da topraklama var apartmanda ama.. Yarın elektirikçi çağırayım baktırayım bi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ByMefta

Uzman üye
23 Eyl 2009
1,540
0
Bizde direkte trafo var devletin normal trafo yapması 2-3 yıl alır daha da topraklama var apartmanda ama benim odada sanırım bi *bnelik var:) Yarın elektirikçi çağırayım baktırayım bi.

O dediğin iş devletin sorumluluğu değil bağlı olduğun belediyenin işi :) . Bizim belediye iyi çalışıyor demekki . Senin sorunun belli şimdi . O trafo dışarda olduğu sürece her şimşek çakışta fazla yüklenme yapıcak yani fazla voltaj basıcak . Evine ozaman regülatör yaptırakcanız . Yarın birgün başka cihazlarıda sıkıntıya sokar. Gerçi şimdiki cihazlar 240 volta kadar dayanıyor ama aşırı akımda ne olur bilemem . Elentirikçü çağır baksın diycektir sana zaten regülatör takak diye :)

Stretra

Katılımcı Üye
3 Haz 2017
285
0
Konstantin
Aynı zamanda evde çalışan elektrikli cihazlardan birisinin bozuk olması bu olayı çıkartabiliyor misal eski bir buzdolabı gittikçe kötü çalışıyordu idare ederim diye diye ana sigorta yandı ondan önce elektriklerde salise gecikmeler gidip gelmeler oluyordu.

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
aynı sorun bizim mahalledede var . yıldırım şimşek modemı yaktı . bı kac defa buzdolabı tv camasır makınası felan yandı tabı mahallece. ben cekıyorum fişi modem vb. tasınıyoruz mahalleden artık ugrasmam ınsallah bıdaha . daha yenı geldı modem 2 gun oldu garantıden .

Eagle17

Üye
21 Nis 2016
74
0
Network
Durum son derece ciddi bence, yıldırım dediğimiz şey 240 volt akıma sahip birşey değil ki son derece yüksek elektrik akımı var kasayı değil tüm elektrikli aletleri hatta seni bile cızırttırır, köşebaşı elektrikçileri yerine belediyeye dilekçe yazmanı tavsiye ederim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.