Bir Şiir Yaz Sende

Kırgınlıklarınızı Nasıl İfade Edersiniz ?

• Direkt söylerim

Oy: 3 20.0%
  • Küserim

Oy: 0 0.0%
  • İçime atarım

Oy: 7 46.7%
  • Susarım

Oy: 3 20.0%
  • İma ederim

Oy: 1 6.7%
  • Surat asarım

Oy: 1 6.7%
  • Ağlarım

• Diğer : ?

• Kullanılan toplam oy
    15

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Dost musun?

757203919.jpg

Dost musun? Öyleyse canın canımdır…
Aynan olmalıyım…
Yüzüne söyleyebilmeliyim her şeyi…
Hem sakınmadan, mertçe…
Hani bilirsin, esirgemem lâfımı,
Ne şekil gelirse, öylece…
Hazırım tüm içtenliğimle konuşmaya, ama,
Seni de dupduru isterim karşımda…

Dostsan,
Gözlerimin içine baka baka yaka silk benden!
Arkamdan şikayetlenme!
Yiğit ol! Gerekirse yiğitçe azarla, çekinme!
Lâf değil, icraat beklerim senden!
Öyle bak ki, hislerini görebileyim…
Öyle hisset ki, güvenle bakabileyim…
Sevmem, ölenin ardından ağıt yakmayı!
Dil dönerken söylenmeli her şey…
Kulak duyarken anlatılmalı…
Göz bakarken bakmalıyım sana…
Can sağ iken sarılmalı…
Keşkelere meydan vermemeli hayatım,
Pişmanlıklarla yoğrulmamalı….

Hayır!
Dirime selâm vermeyen,
Ölüme de fazla yaklaşmasın!
Dostsan, ölmemi bekleme!
Haklıysam, yaşarken savun beni!
Yaşarken yanımda ol!
İnanmışsan bana, kimse çevirmesin seni yolundan!
Ve inanmamışsan, sakın rol yapma!
Her söylediğimi onaylaman şart değil…
Her yaptığımı beğenmen de gerekmez…
Dostsan, rahatça eleştir, fikrini rahatça söyle, sıkılma!
Yadırgayabilirsin beni
Ve ben de seni tuhaf bulursam şaşırma…
Kandırmanı asla kabul edemem!
Her dediğini, her yaptığını hoş görürüm, ama,
Beni, bana sormadan yargılama!
Her yediğimiz aynı olmaz belki,
Her dakikamız birlikte geçmez…
Her güldüğünde gülmeyi garanti edemesem de,
Ağladığında seninle birlikte oturup ağlarım…
Belki her çağırdığında gelemem fakat,
Derdine ortak ararsan, koşarım…
Ben de herkes gibi insanım elbet,
Ne göklere çıkar beni, ne de yerin dibine sok!
Senin işin bu değil!
Benim zaten bir yerim var herkes gibi yer ile gök arasında…

Dostsan,
Küçümsemeden, küfretmeden,
Sevgiyle, saygıyla ve huzurla gel sokağıma…
Dinlenmek istediğinde, hiç düşünme, sana özel bir limanım,
ama…
Yorulduğum zamanlarda,
Dilediğimce sığınabilmeliyim koylarına…
Seni bir çocuk kadar saf sevebilirim
Ve bir deli kadar art niyetsiz…
Uğruna seve seve hesabı şaşırırım…
Görmezden gelebilirim yanlışlarını…
Başkaları enayilik sayabilir,
Başkaları akılsızlığıma yorabilir,
Bunları dert bile etmem, ama,
Sen, aslında aptal olmadığımı,
Her an, tekrar tekrar hatırla!
Ve sakın beni aptal yerine koymaya kalkışma!
Seviyorsan, cimrilik etme, söyle!
Muhabbeti varken, yokmuş gibi yapanla,
Hiç sevmediği halde, yılışıp durana sinir olurum!
Neyse, o olmalı insan…
Kendisi olmaktan korkmamalı!
Kendisi olmaktan kaçmamalı!
Bil ki, sensin diye seni bırakmam, ama,
Ben olduğum için bırakırsan beni,
Yas da tutmam arkandan!

Bedel mi?
Ödemeyeceksen çıkma yola!
İçten pazarlık edersen, ancak kendine edersin…
Kendince küser barışır, kendi kendini yersin!
Dostsan, mevsimince yağ…

Kışsan kar ol, güzsen yağmur…
Soğuğuna, sıcağına, esip savurmana itiraz etmem,
Senden, ille de bahar olmanı beklemem, ama,
Dayanmalısın en şiddetli fırtınalarıma…
Belki de çok geldi bunca talep…
Bana karşı hiçbir mecburiyetin yok, korkma…
Sana fazla geldiğim ilk anda,
Arkana hiç bakmadan, dönüp gidebilirsin…
Geçip gidebilirsin, borçluluk hissetmeden…
Mutlaka bir açıklama da beklemem senden, ama,
Gitmeye davranırsam bir gün,
Sen de karşımda set olma!

Dost musun?
Öyleyse, canın canımdır,
Yoluna baş koymaya hazırım ya,
Başını da yollarımda isterim, unutma!

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Tamer Karan - Vursalar Beni

içimde yeni bir sevda
nereye gitsem bilemem
aklım dağınık bulanık
açılsam sana derdimi döksem

nasıl bunca yıl sustuğumu
içimde söndürdüğüm ateşimi
şimdi okyanuslar yetmez
söndürmeye alevini

vursalar beni susamam
öldürseler beni duramam
sen yazıldın yüreğime
istesemde atamam

yanmışım tutuşmuşum
bunca yıl nasıl susmuşum
taş basmışım yüreğime
susamam artık yorgunum

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Taha - Bir Bahardı Gelişin

Tutulduğum senin sevdandır,
Başka sevdalar neyime benim?
Sığındığım senin denizin,
Başka deryalar neyime benim?
Alamazlar seni kalbimden,
Başka sevdalar neyime benim?
Alamazlar seni kalbimden,
Aşkına bağlı hayatım benim!

Bir bahardı gelişin,
Bir yağmur sonrası,
Bir aşkın öyküsü,
Bir gülün kokusu,
Bir hasret türküsü,

Sen Ey Nur-u Dilara!
Ey sevgili yarim,
En sevgili yarim,
Ey beni kül eden,
Sevgili ateşim.

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Göksel – Uzaktan Şarkı Sözleri

Neden kaçtın neden
Mesut olurduk belki
Korkuttum mu seni
Benden ne zarar gelirki
Seni seyretmem gezmem lazımdı
Bu yolun sonunu bulmam lazımdı
Seni tanımam bilmem lazımdı
Bu hikayeye bir son lazımdı
Öyle uzaktan uzaktan hiç konuşmadan
Nasılda bağladın beni
Hani bi geldin bi kayboldun
Esrarlı mağrurdun aklıma sardım seni
Nasılda bağladın beni

Nedir sırrın ne senin
Çekip bıraktım sen kimsin
Toz ol derdim bitsin
Aklım aşkını yensin
Seni seyretmem gezmem lazımdı
Bu yolun sonunu bulmam lazımdı
Seni tanımam bilmem lazımdı
Dudaklarıma bi veda lazımdı
Nasılda bağladın beni
Böyle uzaktan uzaktan hiç konuşmadan
Nasılda bağladın beni

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Doğu - Severmisin Yeniden

Gitmekmi kalmakmi zor olan
gururu yenmekmi guc olan
Yikilan yok olan hayaller ardinda
bakarsin bos yere ayrilik (yalnizlik) sana kalan

bir gece kapina gelsem
seni cok sevioyrum desem
birakirmisin gururu
severmisin yeniden

sevmiyorsan soyle
zaten kaderim hep boyle
belki vurulurum ama dusmem
senin onunde

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Eren Sandal - Rüzgar

Ellerimi tutmadan hiçbir şey konuşmadan
Yaklaştırır ayrılık tam kavuşturmadan
Kelimeler takılır sen çek boğazımdan
Yüzüm durmaz sen çekil aramızdan
Saklandıkça cennetin başkasına
Dökülür gururum ayaklarıma anlasana
Sen seç rüzgarı ben yağmuru aldım
Es geç yolları ben ıslanıp kaldım
Harbi seçtiysen kapıları açarım
Hatıranı ağırlar öfkeni uğurlarım

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Reflex - Sen Hep Benimsin

bir yaz daha sensiz akip gider
tutulur her gun gozlerim sen neredesin
gelmeyecek geriye o guzel gunler
ararim seni o en guzel halinle
sen degilsin yalniz aci ceken
dusun yagmuru bitmeyen sonbahari
son bir defa operek o dudaklari
analim gel bu son hatirayi

sen hep benimsin yalniz degilsin
simdi ruyalarda gulumser gidersin
son bir defa operek o dudaklari
analim gel bu son hatirayi...

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Rengin - Yalnız gece

Aslında diğerlerinden bir farkı yok
biraz daha yalnızım sadece
biraz daha yorgun bu gece

ya senden vazgeçip yalnız kalmalı
ya da sır gibi seni yaşamalı
bu derde derman yok
virgul.gif
nafile

ağlama gönlüm ah ağlama

sen istedin bunları
sakın ağlama, suç sende
suç sevende

ağlama gönlüm ah ağlama
sen yaptın hataları
bedelini öde

ses etme gönül, pes etme gönül ah
zamanla geçer dert etme gönül

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Tarkan - Gün Gibi

bir başka yakıyor onun ateşi
öpüşü, iç çekişi , gülüşü bir başka
kalbimde baş köşededir yeri
huzura kavuştum kollarında

avare kuytularda biçareydim
buz gibi soğuktu yanlızlığım
gecelerimin

gün gibi doğdu yarim
zifiri karanlığıma
tam ümidi kesmişken yetişti imdadıma
bundan böyle ben ölsem de gam yemem
bu dünyanın kederi yükü vız gelir bana

çok çekti çok
çok üzüldü çok
habire alev alev yandı
söndü bu yürek

ama yinede yitirmedi o
aşka inancını
sonunda yüzüne güldü felek

avare kuytularda biçareydim
buz gibi soğuktu yanlızlığım
gecelerimin

gün gibi doğdu yarim
zifiri karanlığıma
tam ümidi kesmişken yetişti imdadıma
bundan böyle ben ölsemde gam yemem
bu dünyanın kederi yükü vız gelir bana

lafı mı olur?
o istede varım yoğum herşeyim onun
o istede bu can feda bir bakışına
tutuşunca tenim teninde
zaman durur sanki
onun bir nefesine

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Kalbe iyi geliyor!

20140301014344_cilek.jpg

İtalyan ve İspanyol bilim adamlarının yaptığı ortak araştırma, çileğin, kalp hastalıklarında önemli bir risk faktörü olarak kabul edilen kolesterol üzerindeki faydalı etkisini ortaya koydu.

İtalya'daki, Università Politecnica delle Marche (UNIVPM) üniversitesiyle, İspanya'daki, Salamanca, Granada ve Seville üniversitelerince yapılan araştırma, çileğin kandaki toplam kolesterolü, kötü kolesterol olarak da bilinen düşük dansiteli lipoprotein (LDL) ve trigiliseritleri önemli oranda düşürdüğünü gösterdi.

ÇİLEK KOLESTEROLÜ DÜŞÜRDÜ
Bilim adamlarının 23 sağlıklı katılımcı üzerinde yaptığı araştırma, bir ay süreyle günde yarım kilo çilek yiyenlerin kanındaki toplam kolesterol miktarının 8,78 oranında düştüğünü ortaya koydu. Araştırmada ayrıca, katılımcıların kanındaki LDL oranında yüzde 13,72 ve trigiliseritlerin miktarında da yüzde 20,8'lik azalma olduğu saptandı. Bilimsel çalışma, çilek yemeği kesen katılımcıların kan değerlerinin 15 gün içinde tekrar eski seviyelerine döndüğünü gösterdi.
UNIVPM araştırma görevlisi Maurizio Battino başkanlığında yapılan araştırma, Nutritional Biochemistry adlı bilimsel dergide yayımlandı.
SIRRI KIRMIZI RENGİNDE
Battino, yaptıkları bilimsel çalışmanın, çileklerdeki biyoaktif bileşiklerin, kalp hastalıklarının varlığı kabul edilen işaretleri ve risk faktörlerine karşı koruyucu etkisini ortaya koyan yayımlanmış ilk araştırma olması bakımından önem taşıdığını vurguladı. Araştırmacılar, çilekteki faydalı etkilere yol açan bileşiğin hangisi olduğuna ilişkin henüz elde net bir delilin bulunmamasına karşın, "tüm işaretlerin ve epidemolojik çalışmaların, bitkilere kırmızı rengini veren bir renklendirici olan antosiyaninleri gösterdiğini" belirtti.
Araştırmanın, çileğin, ultraviyole radyasyonuna karşı koruyucu etkisi bulunduğu, alkolün mide mukozasına verdiği zararı azalttığı, alyuvarları güçlendirdiği ve kanın yaşlılığı geciktirme yeteneğini iyileştirdiğine ilişkin daha önceki bilimsel çalışmaları da teyit ettiği bildirildi.

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Beyin kanseri için ilaç!

20140301122443_kanser.jpg

Beyin kanseri için ilaç geliştirildi.

Northwest Biotherapeutics, beyin kanseri için bir ilaç geliştirdi.

Merkezi ABD'nin Maryland Eyaleti'ndeki biyoteknoloji şirketi Northwest Biotherapeutics Inc. beyin kanseri hastaları için "DCVax-L" adlı bir ilaç geliştirdi. Bu ilaçla insan bünyesinin bağışıklık sisteminin kansere karşı daha dirençli hale getirilmesi hedefleniyor. Bağışıklık sisteminin daha güçlü, dirençli hale gelmesiyle ise kanserli hücrelerin ilk etapta izinin sürülmesi, "yakalandıklarında" da yok edilmesi amaçlanıyor.

DCVax-L, hastadan alınan beyini tümöründen alınan protein ve antijenlerin bağışıklık sisteminde rolü büyük olan dentrik hücrelerle harmanlanmasıyla elde ediliyor ve şırıngayla deri altın enjekte ediliyor. Şirkette çalışan bilim adamları, ilacı deneyen iki beyin kanseri hastasının 10 yıl yaşadığına, yeni teşhis konulan 20 hastada yapılan denemelerde ise ilaçı kullananların üç yıl süreyle yaşadığına bunun da diğer standart tedavi yöntemlerinden iki kat daha fazla bir süre olduğuna dikkat çekti. İlacın 2015'te daha yaygın şekilde test edileceğinin altını çizen bilim adamları, "Olumlu sonuç almayı başarırsak sadece beyindeki değil diğer organlardaki kanserli tümörlere karşı da bu yöntemi kullanabiliriz" diyor.

YENİ KANSER TERAPİSİ
Northwest Biotherapeutics, "DCVax-L" adlı bir kanser terapisini test ediyor. Terapi, vücudun bağışıklık sistemini kanserle savaşabilmesi için güçlendirmeyi hedefliyor.
1. Tümör dokusu üzerinde ameliyat sonrasında işlem yapılıyor ve içerdiği çok sayıda farklı antijen ve moleküllere ayrılıyor.
2. Bu antijenler, laboratuvar ortamında, bir cam kapta, bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan, sistemi yönlendiren dentrik hücrelerle karıştırılıyor.
3. Karışım saflaştırılıyor ve şırıngayla hastanın deri altına enjekte ediliyor. Dentrik hücreler bu aşamadan sonra tümörleri belirleyebiliyor ve bağışıklık sisteminin diğer hücrelerine bu tümörlere karşı saldırıya geçmeleri komutunu veriyor.

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Ameliyat sonrası ölüme son!

20140228115129_hemsire.jpg

Avrupalı ve Amerikalı bilim adamlarının yaptığı geniş katılımlı bilimsel araştırma, daha fazla sayıda hemşire çalıştıran ve üniversite mezunu hemşire istihdamının daha yüksek olduğu hastanelerde, rutin ameliyat sonrası ölüm oranlarının önemli ölçüde düştüğünü ortaya koydu.

Yaş ortalaması 50 ve üzeri olan 422 bin 730 hastayı kapsayan araştırma, üniversite diplomalı hemşire istihdamının yüzde 60 olduğu ve ortalama 6 hastaya bir hemşirenin düştüğü hastanelerde, rutin ameliyatlar sonrasında meydana gelen ölüm oranlarının yüzde 30 azaldığını gösterdi.

Polonya, Yunanistan, İngiltere, İspanya, Belçika, Finlandiya, İsviçre, İrlanda ve Norveç'teki 300 hastaneyi kapsayan araştırmada, Avrupa hastanelerindeki yüksekokul mezunu hemşire istihdam oranının ortalama yüzde 45'te kaldığına işaret edildi.
AB'deki sağlık araştırma kuruluşları ve ABD'de devlete ait Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne (NIH) bağlı kurumlar tarafından yaptırılan araştırma, Lancet tıp dergisinin dünkü sayısında yayımlandı.
Hemşirelik ve Sosyoloji Profesörü Linda A. Haiken başkanlığındaki bilim ekibince yapılan araştırmanın sonuç bölümünde, "Daha fazla sayıda hemşire çalıştıran ve üniversite mezunu hemşire istihdamının daha yüksek olduğu hastaneler, önemli ölçüde düşük oranda rutin ameliyat sonrası ölüm bildiriminde bulunuyor" ifadesi yer aldı.

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Proloterapi

Boynunuz sürekli ağrıyor, çok stresli günler yaşıyor ve her sabah vücudunuz ağrılı bir şekilde kalkıyorsanız, fıtıkla ilgili bu önerileri dikkate alın.

Boyun fıtığı, omurlar arasındaki disklerde bulunan jel benzeri sıvının, diskin şeklini değiştirmesi ya da disk içinden dışarı çıkmasıdır.

Disklerin bir bölümü ya da disk içinde bulunan sıvı, omurların arasından çıktığında, çevrede bulunan kaslara ve sinirlere baskı yapar. Bu baskı neticesinde, hafif (boyun tutulması gibi) ya da şiddetli ağrılar görülebilir. Bu tip ağrılar ve buna bağlı olarak boyun hareketlerinin kısıtlanması, boyun fıtığı belirtileri arasında ilk sırada geliyor.

Türkiye Proloterapi ve Ağrı Kliniği kurucusu Uzm. Dr. İlker Solmaz, boyun fıtığı hakkında ve tedavisinde kullanılan yeni yöntem hakkında açıklamalarda bulundu.

Küçük yaşlarda başlıyor

Aslında, vücuda bir bütün olarak yaklaşmak gerekiyor. Bütün kemikleri bir arada tutan bağlarımız var. Bu bağların temel görevi, kemikleri tutmak ve taşımak olarak biliniyor. Bu bağlar, ne zaman yıpranırsa fıtık oluşumu başlar, diyen Dr. İlker Solmaz, bağların hasar görmesinin küçük yaşlardan itibaren görülen duruş bozukluğundan kaynaklandığını ifade etti

Duruş bozukluğu önemli etken

Yanlış yatma, kilo, duruş bozukluğu, yük kaldırma ağrıların sebebidir. Bu ağrılar, bağ dokularını zedeler. Bu bağların zedelenmesi neticesinde yastık görevi gören disk, dışarı doğru fıtıklaşır. Herhangi bir bölümde ortaya çıkan sorun, diğer bölgeye zorlama şeklinde yansır. Bağların taşıyacağı yükler eşit miktardayken bir tarafa yığılan yük, domino gibi tüm vücudu etkiler.

Günümüzde uygulanan fiziksel egzersizler bağları değil kasları kuvvetlendirmek için uygulanıyor, açıklamasını yapan İlker Solmaz, bağları kuvvetlendirmek amacıyla proloterapi yöntemini kullandıklarını ifade etti.

Amaç, ağrı etkisini ortadan kaldırmak

Tedavide ilk olarak, ağrı etkisini ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz, diyen Solmaz şöyle devam etti: “Proloterapi, kelime olarak, o bölgedeki dolguyu canlandırma, yenileme anlamına geliyor. Kemikleri birbirine bağlayan bu bağların yenilenmesi, kaslara göre çok zor. Yapılan her harekette, vücut burada oluşan arızayı gidermek için uzun zaman sarf ediyor.

Kilo vermek, egzersiz yapmak, günlük hayatımızda değişikliklerde bulunmak, yatağı değiştirmek, uygun pozisyonda yatmak, günlük hayatımız içerisine egzersizi yerleştirmek ve rutine çevirmek, bunların hepsi boyun ve ağrılarımızı olumlu yönde etkileyecektir.”

Terapide şekerli su kullanılıyor

Bu terapide verilen solüsyonun adı, şekerli su. Bu tedavi, kompleks yöntemiyle işliyor. Hastadan hastaya şikâyette değişiklik olabiliyor. En sık, şekerli su yöntemini uyguluyoruz çünkü yan etkisi ya da uygulama zorluğu yok diyen Solmaz, şöyle konuştu:

“Bu şekerli su, omurgayı birbirine bağlayan bağlarda mikropsuz iltihap oluşturuyor. Vücudun doğal iyileşme mekanizması, iltihapla oluyor. Bu verdiğimiz komutla, hasarı ortadan kaldırıyor. Bağların iyileşmesini sağlıyor.

Burada önemli olan, verilen solüsyondan çok solüsyonun nereye verildiği. Yani hastanın ayrıntılı bir fiziki muayenesi, bu yöntemde önemli bir etkeni ifade ediyor. Tedavi, kişiden kişiye değişmekle birlikte, 3-4 haftada bir 4-6 seansı kapsıyor. Ama bu, 10 seansa kadar da çıkabiliyor. Doğru ellerde uygulandığı zaman yan etkisi yok.”

Ağrılarınızı fark edin

Özellikle sıcak-soğuk hava değişimlerinde, ilkbahar dönemlerinde diz, bel, boyunda ağrılar; sabah kalkarken kolay kolay uyanamama, gece uyuyamama, sabah dinç bir şekilde kalkamama şikayetleri olabiliyor. Stres ya da depresyon, bağların büyük oranında hasar yapıyor. Stres, ağrıyı ağrı da stresi tetikleyen faktörler.

Ameliyat ağrıyı kesmez

Fıtık ameliyatlarına karşı birisiyim; fakat gerektiğinde tabi ki yapılması şart, açıklamasını yapan Solmaz, yapılan araştırmalar, Türkiye’deki demans sayısının artmasıyla, fıtık ameliyatlarının da arttığını gösterdi. Bunun sebebi, hastada görülen en ufak ağrı için EMAR isteniyor. Hastalar da buna alışmış. EMAR’da görülen fıtığın nedeni, bağlardaki gevşeklik ve yıpranma.

Yani emar, daha çok sonucu gösteriyor. Ağrının nedeni ise fiziki muayene ile anlaşılabilir. Bu durumda ameliyat, en son çaredir. Hastalara verilen fizik tedavi egzersizi, yeme içme düzeni ile o ağrılardan kurtulabilirler, dedi.

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
anti depresanların psikolojik yan etkileri

Yeni Zelanda’da yapılan araştırma, anti depresanların psikolojik yan etkilerinin sanılandan büyük ve yaygın olduğunu gösterdi.

Anti depresan ilaçların yan etkilerine ilişkin yapılan bir araştırma, tüm dünyada kullanımı hızla artan bu ilaçların azımsanamayacak ölçüde büyük psikolojik yan etkilerinin bulunduğunu gösterdi. Yeni Zelanda’daki Liverpool Üniversitesi’nden araştırmacıların, son 5 yıldan beri anti depresan kullanan 1829 katılımcı üzerinde yaptıkları araştırma, kilo aldırma, mide bulantısı gibi bilinen yan etkilerinin yanı sıra ilaç araştırmaları sırasında çoğunlukla görmezden gelinen, kişiler arası ilişkileri etkileyecek seviyede psikolojik yan etkilerinin de olduğunu ortaya koydu. Üniversitenin internet sitesinde yayımlanan araştırmada, anti depresan kullanımı sonucu ortaya çıkan intihar düşüncesi, cinsel soğukluk ve duygusal açıdan hissizleşme gibi psikolojik sorunların sanılandan daha yaygın olabileceğinin altı çizildi. Araştırmada, 18-25 yaşları arasındaki katılımcılardan bu ilaçların 20 adet olumsuz etkisine lişkin soruların bulunduğu bir anketi internet üzerinden doldurmalarını isteyen araştırmacılar, daha sonra verilen cevapları değerlendirdi. Araştırmacılar, katılımcıların yüzde 82′sinin ilaçların depresyonlarını hafiflettiği yönünde bildirimde bulunmasına karşın, yarısından fazlasının intihar düşünceleri taşıdığını, yüzde 62′sinin ise “cinsel güçlükler” çektiğini söylediğine işaret etti. Katılımcıların yüzde 60′nın “duygusal açıdan hissedemez hale gelmekten” şikayet ettiğini ifade eden araştırmacılar, soruları yanıtlayanlardan yüzde 42′sinin “kendimi kendim gibi hissetmiyorum”, yüzde 39′unun “başkalarına daha az aldırıyorum” şeklinde yanıtlar verdiklerine işaret etti. Katılımcılardan yüzde 55′nin ise ilaçları aniden kesmeye bağlı olarak ortaya çıkan yoksunluk belirtilerinden şikayetçi olduğu bildirildi. Araştırma ekibinin başı Liverpool Üniversitesi’nden Prof. John Read, duygusal açıdan hissiz hale gelme ve diğer insanlara daha az önem verme gibi psikolojik yan etkilerin özellikle kaygı yarattığına işaret etti. Araştırma sırasında katılımcıların anti depresanların böylesi yan etkileri bulunduğu konusunda bilgilendirilmediklerini saptadıklarını anlatan Read, “Katılımcıların üçte birinden fazlası, bu ilaçları kullandıktan sonra kendilerinde intihar eğilimlerinin ortaya çıktığını bildirdi. Bu bulgu, anti depresanlara ilişkin daha önce yapılan araştırmalarda bu sorunun küçümsenmiş olabileceğini gösteriyor” dedi.

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Aklıma Senden Başka Bir Şey Gelmiyor

Yjgrw.jpg

Kelimeler eskiyor neyi ne zaman söylesem,
hepsi sensin
aklıma senden başka birşey gelmiyor,
desem ki gurbetteyim
türküler ! uzun, gurbet sensin
türküler sen,
desem ki yalnızım dağlarda
günler bitmiyor, yalnızlık sen,
dağlar sen, günler sensiz.
Aklıma senden baska birşey gelmiyor.
Aklım sende, sen yüreğimde,
yüreğim temaşada gözlerini,
gözlerin üzüm bağlarında Temmuz ayında
bağbozumuna zaman var.

Gözyaşlarımı topluyorum şimdi,
üzümler toplanırken şaraba katacağım,
en tatlı şaraba senin adını koyacağım
ve sarhoş olacagım daha
içmeden bir yudum.
Ben böyle bir sevdayı binlerce yıl önce
bir kitapta okumuştum,
lakin unutmuştum,
yaşarken aklıma geldi,
oysa yaşanılması mümkünsüz bir
masal demiştim okurken o destanı,
yaşamayan bilemez bu yaşananı,
aklıma senden başka bir şey gelmiyor.

Güzellik için sözler arıyorum,
aklıma senden başka birşey gelmiyor,

konuşacak konular şuradan buradan
geçmiş ve gelecekten,
aklıma senden başka birşey gelmiyor.
şiir yazmak için oturuyorum,
içimde coşkular taşıyor,
kagıtlara dökeceğim duygularımı

kalemim hazır yazacağım ne yazacağım,

Bayram yaklaşıyor şehir cıvıl cıvıl,
kalabalıklar sevinçli,
hediyeler alacağım bu bayram
sevdalarımı giydirecegim,
aklımda kalanlara kartlar göndereceğim

aklıma senden başka kimse gelmiyor.

Bir şarkı dinlerken hayal kuruyorum,
sigaramı çekiyorum derinden,
gözlerim dalıyor, ufukta gün batıyor,
biriyle gidip konuşsam diyorum

Canım sıkıldığında efkar bastığında beni,
yapayalnız yürümek istemiyorum,
birini arıyorum yanımda,
Ve yüreğinde papatyalar açan kız
yaşamamın sebebini arıyorum

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Bir Sevgi Büyüttüm

0fantastik-150.gif

Bir Sevgi Büyüttüm

bir sevgi büyüttüm susuz ve güneşsiz
bir sevgi büyüttüm saksısız ve topraksız
bir sevgi büyüttüm aysız ve yıldızsız gecelerden
...
bir sevgi büyüttüm karşılıksız ve çıkarsız
bir sevgi büyüttüm parasız ve çeksiz

bir sevgi büyüttüm sessiz ve derinden
bir sevgi büyüttüm ıraksamalardan
bir sevgi büyüttüm duraksamalardan
bir sevgi büyüttüm özlemlerden türkülere dönerek

bir sevgi büyüttüm büyümeyen yanımla
bir sevgi büyüttüm adressiz ve çoğullaşarak
bir sevgi büyüttüm büyüdükçe çocuklaşarak
bir sevgi büyüttüm kollarımı açtığımda büyüyerek

bir sevgi büyüttüm bitmeyecek bitirilmeyecek
bir sevgi büyüttüm büyüdüğünde sana varacak
bir sevgi büyüttüm büyüdüğünde sana varacak
büyüdüğünde sana varacak

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Bu yürek yalnız senin

fantastik-101.gif

Şimdi uzaklardasın
Gözlerim gözlerinsiz
Ellerim ellerinsiz
... Bedenim sensiz
İçim titremekte
Yüreğim üşümekte
Ruhunu gönder ruhuma
Gecemi gözlerinle aydınlat
Bedenim seni saramasa da
Benliğim sana ulaşsın
Bir bilsen
Ellerim dokundukça tuşlara
Harf, harf seni yazıyorum
Sen gelemesen de
Satırlarımla ulaşayım sıcaklığına
Hadi seninde parmak uçların
Dokunsun tuşlara
Şiirlerinle ulaş bana
Ruhumu derinden okşa
Gönlüme mutluluk
Hayatıma neşe kat
Ah sevgili
Sen sahibim olmasan da
Bu yürek yalnız senin
Haberin ola

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Solan Erguvan Çiçekleri

%25C3%25A7i%25C3%25A7ek.jpg

Bugün etraf cehennem yeri
Çıkmaz sokakta solan erguvan çiçekleri
Parçalanmış mektuplarım
İçinden çıkılmayan düşünceler ile boğuşan ruhun
Tükenmişliğin izleri
Hüzne dalmış gözlerin
Sözler kilitli derinlerde artık
Yüreği delen sözler
Susmuş dudaklar
Bugün etraf cehennem yeri
Çıkmaz sokakta solan erguvan çiçekleri
Parçalanmış mektuplarım
Kulaklarımda çınlayan yalnızlık melodisi
Aklımda yakan sevdan..

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Sen Bilemezsin

2577817.jpg

Sen bilemezsin geceyi..
Geceleri sokak lambaları altında oturan yalnızlıkları..
Kaç gece sana dağlardan şarkılarını yolladı rüzgarlarla?
Sen,kaç geceye dost oldun..
kaç saat dayanabildin ona ..
kıvrıldığın yerde uykuya mı daldın hep…?

Sen bilemezsin yalnızlığı…
Hiç ses duymadığın bir yalnızlık yasadın mı?
sen kaç yalnızlığa dost oldun..
kaç saat dayanabildin ona..
yüzüne kaç kapı kapayıp kaçtın yalnızlıkların…?.

Sen bilemezsin ağlamayı…
Gözlerin dolduğu anları ağlamaktan miı sayıyorsun hala?
Sen,kaç kez bir basına ağladın..
kaç saat dayanabildin gözyaşlarına..
Ellerinle yüzünü kapatıp,kendinden mi sakladın hıçkırıklarını…?

Sen bilemezsin içmeyi…
Şişenin dibini bulduğun an midir sana göre içmek?
Sen kaç kez,şarap tadında buruk şarkılar söyledin..
kaç saat dayanabildin sarhoşluğuna..
Kadehini aklındakilerle mi yoksa yüreğindekilerle mi içtin…?

Sen bilemezsin sevmeyi…
sevgi dediğin sadece seni sevenleri mi sevmek?
kaç vakit ayırabildin sevmeye..
Sadece severek kaç vakit dayanabildin..
İçinde öldürdüğün sevgilerin sahipleri nerede!
Kaç kalpten ceketini alıp cıktın şimdiye dek…?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.