Fitness da bacak çalışmak boy uzamasını yavaşlatırmı?

goldays06

Katılımcı Üye
26 Ocak 2016
475
0
beyler yaşım 18 boyum 170 seneye kırkkale pmyo ya gideceğim ama gitmeden önce boyumu biraz daha uzatmak istiyorum bunun için tavsiyeleriniz varmı? birde fitness da bacağa çok fazla yükleniyorum bu boy kısalığına neden olurmu veya boy uzamasını yavaşlatırmı?

annemin boyu 165
babamın boyu 168

POYRAZ4680

Üye
29 Tem 2017
242
0
kahramnmaraş
kardsım boylar genlerle bellidir yanı sen ne yaparsan yap bunun maksımum 2_3 cm altına veya üstüne cıkarsın kısacası pek etkısı olacagını sanmıyorum ayrıca fıtness yapan bır tanıdıgım var 15 yasından berı boyu su an 170 den fazla :)
bırr tesekkur yeterlı :)

St0r

Katılımcı Üye
21 Ağu 2016
406
0
18 yaşına gelmişsin zaten. V.g yapmasan bile gelişiminin çoğunu tamamlamışsındır. Maksimum uzayacağın birkaç cm önemli değilse senin için devam edebilirsin ama daha da uzamak istiyorsan v.g hiç yapmaman daha iyi. Ağır ya da hafif çalışmak fark etmeden uzamanı durduracak muhtemelen.

S1NYOR

Uzman üye
22 Haz 2015
1,826
20
Baltimore
beyler yaşım 18 boyum 170 seneye kırkkale pmyo ya gideceğim ama gitmeden önce boyumu biraz daha uzatmak istiyorum bunun için tavsiyeleriniz varmı? birde fitness da bacağa çok fazla yükleniyorum bu boy kısalığına neden olurmu veya boy uzamasını yavaşlatırmı?

annemin boyu 165
babamın boyu 168

sana şöyle izah edeyim
annemin boyu=1.60 küsürat
babamın boyu=1.90 felan
benim boyum 9.sınıftayken 1.50ydi fitnese gittim basketbola gittim
şuan 11.sınıfa gidiyorum boyum 1.83 kardeşim yani senin genetiğin boyun kısa bana kalırsa en fazla 1.70 olur boyun yada 75 felan çünkü genetiğin öyle

Nuyina

Üye
17 Mar 2017
90
0
Dostum forumun çok çok büyük bir kısmı senden küçük zaten . Bu konuyu soracağın yer bu çocukların saçma sapan konular açtığı platform değil , iyi bir spor forumudur .

goldays06

Katılımcı Üye
26 Ocak 2016
475
0
:D tam grubuna sordun ha

kardsım boylar genlerle bellidir yanı sen ne yaparsan yap bunun maksımum 2_3 cm altına veya üstüne cıkarsın kısacası pek etkısı olacagını sanmıyorum ayrıca fıtness yapan bır tanıdıgım var 15 yasından berı boyu su an 170 den fazla :)
bırr tesekkur yeterlı :)
2-3 cm uzasa bile benim için iyi olur hocam ama amacım 175 olmak

Dostum forumun çok çok büyük bir kısmı senden küçük zaten . Bu konuyu soracağın yer bu çocukların saçma sapan konular açtığı platform değil , iyi bir spor forumudur .

forumun yaş ortalamasının düşük olması beni ilgilendirmez küçükler olduğu kadar büyüklerde var eminim onlar da konumu görünce yardımcı olmak isteyeceklerdir

Moderatör tarafında düzenlendi:

Besk

Üye
14 Mar 2017
131
0
ÖTÜKEN
Evet kısaltır senin tek yapacağın şey barfiks çekmek tek seferde 15-20 tane çekiyorsan bu iş olmuştur. Barfiks hem efsane vücut yapar hemde boy uzamasına çok fazla katkı sağlar. ayrıca dikkat et bazen bu tür mülakatlarda boylar biraz daha kısa çıkabiliyor boyum 1.70 diyorsan 1.68 çıkma ihtimalin yüksek

Xlpode

Üye
19 Ağu 2017
198
0
Sana bilimsel ve kesin bir şey söyleyeyim kardeşim. Ağırlık kaldırmak eklemlerin arasında bulunan hem sürtünmeyi azalatan hem de boy uzamasına büyük ölçüde yardımı dokunan '' eklem sıvısnı '' büyük ölçüde eritir.Bu da kemiklerinin sağlamlaşmasını sağlar. Fakat boy uzamasını yavaşlatır. Kötü birşey değildir ama belli bir yaştan sonra. 21 yaşından önce ağırlık kaldırmamanı tavsiye ederim. Boy uzamanı yavaşlatabilir. Benim tavsiyem budur.

St0r

Katılımcı Üye
21 Ağu 2016
406
0
Kim uyduruyor bu kısalmayı? Aksine hormonları çalıştırdığı için uzarsın

Hocam hormonların çalışması vücudu geliştirir. Yani mesela protein alıyorsanız gelişirsiniz diyenler var ama aslında olan büyümenin yönü değişiyor. Uzama da kemikler arasındaki boşluk arttıkça kemiklerin uzaması ile oluyor. Ağırlık çalıştıkça kemikler arasında boşluğun mesafesi azaldığından ya mesafe artmadığından uzama yavaşlıyor. Hani vücut geliştirme yapıp da 190-195 olanlar da var da onların vücut geliştirme yapmasaydı daha da uzun olabilirlerdi.

goldays06

Katılımcı Üye
26 Ocak 2016
475
0

Evet kısaltır senin tek yapacağın şey barfiks çekmek tek seferde 15-20 tane çekiyorsan bu iş olmuştur. Barfiks hem efsane vücut yapar hemde boy uzamasına çok fazla katkı sağlar. ayrıca dikkat et bazen bu tür mülakatlarda boylar biraz daha kısa çıkabiliyor boyum 1.70 diyorsan 1.68 çıkma ihtimalin yüksek

boy sınırı 167 zaten hocam en fazla 3 cm kısa çıkarım

Hocam hormonların çalışması vücudu geliştirir. Yani mesela protein alıyorsanız gelişirsiniz diyenler var ama aslında olan büyümenin yönü değişiyor. Uzama da kemikler arasındaki boşluk arttıkça kemiklerin uzaması ile oluyor. Ağırlık çalıştıkça kemikler arasında boşluğun mesafesi azaldığından ya mesafe artmadığından uzama yavaşlıyor. Hani vücut geliştirme yapıp da 190-195 olanlar da var da onların vücut geliştirme yapmasaydı daha da uzun olabilirlerdi.
o halde bacak çalışmak da boy uzamasını yavaşlatıyor?

sana şöyle izah edeyim
annemin boyu=1.60 küsürat
babamın boyu=1.90 felan
benim boyum 9.sınıftayken 1.50ydi fitnese gittim basketbola gittim
şuan 11.sınıfa gidiyorum boyum 1.83 kardeşim yani senin genetiğin boyun kısa bana kalırsa en fazla 1.70 olur boyun yada 75 felan çünkü genetiğin öyle
bari boy konusunda şanslı doğsaydık be :(

Moderatör tarafında düzenlendi:

St0r

Katılımcı Üye
21 Ağu 2016
406
0
o halde bacak çalışmak da boy uzamasını yavaşlatıyor?

Hocam genel olarak ağırlık yavaşlatır zaten. Ben tüm vücuda genel olarak fazla yüklenmiştim geçen yıldan beri 2-3 cm uzadım. Sizden de yaş olarak küçüğüm. Bu arada sadece 3 ay v.g yapmıştım. O bile etkiledi baya.

Son düzenleme:

AssassinHC

Üye
25 Ara 2015
154
0
Altay
Boyun ayakla alakası yoktur. Boyunun kısalması için omuzlarına yük alman lazım yada sırt hareketleri..
Ancak basket veya barfiks ile bunların etkisini minimuma indirebilirsin. 16 yaşındayım. 1.85 boyum var. Barfiks ve basketbola ağırlık verdim aynı zamanda da düzenli olarak tüm vücut kaslarımı çalıştırdım. Tavsiyem hepsini aynı anda yap. Ama boy için barfiks yada basket veya voleybol gibi etkenlerden birisi şart.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.