Gerçek-Sosyal Hayat İle İlgili Sıkıntılarınızda Yardımcı Olacağım

Raphers

Adanmış Üye
31 Ağu 2014
7,286
5
System.Net
Merhabalar arkadaşlar. Yepyeni bir konu açmak istedim ve bu konuyla beraber sosyal hayatta yaşadığınız sıkıntılara (psikolojik olur, ilişkilerinizde yaşadığınız sıkıntılar olur, maddi manevi olur, genç arkadaşlarımın karşı cins ile olan yardım istekleri olur...) çözüm getirmeye çalışacağım. Asteğmeninden Adminine kadar herkesle ilgileneceğim.

Öncelikle söyleyeyim konuyu açacağım zaman Veteran 7 ile konuştum, görüştüm ve onay verdi.

Konunun amacı daha doğrusu benim amacım hem sizin yaşadığınız sıkıntıları çözmek hem de forumda gereksiz yere açılan konuları engellemektir. Yardım Merkezi veya Off Topic'de böyle çok konu olduğu âşikar ve çoğu zaman da pek ilgilenen olmuyor. Bundan sonra bu tarz kişileri bana veya bu konuya yönlendirin bizzat ben ilgileneceğim.
Sosyal hayatınızda yani gerçek hayatınızda yaşadığınız sıkıntılarda size yardımcı olacağım.

Örneğin; "Ailemle ilgili bazı sorunlar yaşıyorum. ", "Karşı cins ile nasıl tanışırım, görüşürüm, nasıl şeyler söylemem gerekiyor ?", "Arkadaşlarım bana şöyle şöyle yapıyor kendimi yalnız hissediyorum ? ", " Üniversite sınavına gireceğim ama çok korkuyorum, derslerim de iyi değil içimde sıkıntı var ya hiç bir yeri kazanamazsam ? ", "Sevgilimden ayrıldım. Sevgilim yok. Hoşlandığım birisi var ne yapmam gerekiyor ? " vesaire...
(Ufak tefek işler için rahatsız etmeyeyim demeyin her sıkıntıya açığım. Mesela sevgilinize güzel bir evlenme teklifi mi edeceksiniz veya herhangi bir durumda güzel bir söz mü arıyorsunuz ? Gelin size o an tamamen kendim güzel bir şeyler yazayım, emin olun etkilecektir :) Ama bunu da suistimal edip saçma sapan istekelrde bulunmayın.)

Ben ne psikoloğum ne de doktor veya öğretmen. Ama emin olun size en iyi yardımı yapacağım. Daha önceden bu tarz konulara verdiğim cevapların beğenilmesi doğrultusunda, ve böyle konulara pek ilgi gösterilmemesi doğrultusunda bundan sonra en iyi şekilde sıkıntılarınızı gidermeye çalışacağım. Size gerek destek olacağım, gerek tecrübelerimi aktaracağım, gerekse rahatlamanız için önerilerde bulunacağım.

*Bu yardım konusunda şöyle bir yol izlemeye karar verdimi lütfen suistimal etmeyin; Elebetteki herkes sorununu açık bir yere yazmak istemeyebilir. Eğer sorununuz çok özelse bana özel mesaj yoluyla ulaşın oradan da yardımcı olacağım. Ama lütfen konu altına yazmaya çalışın çünkü fazla yoğun olduğum dönemler oluyor ve siz de özel emsaj atarsanız belki sizi unutabilirim, kusura bakmayın.
Skype'dan da ulaşabilirsiniz (RaphersTHT).

Bundan sonra bu şekilde yardım isteyen arkadaşları bu konuya yönlendirirseniz çok iyi olacaktır. Gerçek hayatınızda, Sosyal hayatınızda yaşadığınız her sıkıntıyı dile getirebilirsiniz. Çok özel sorunlarınız da olabilir, emin olun hepsi aramızda kalacaktır, kesinlikle 3. bir kişi bilmeyecektir.

Ahlak ölçüleri boyutunda, üslubunuzu bozmadan (örneğin kanka, panpa yerine abi, kardeş, arkadaşım, generalim vs. hitap etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Fazla samimi olmayı ve laubaliliği hiç sevmem ama emin olun sizle arkadaşınız, abiniz, kardeşiniz gibi konuşacağım sonuçta hepimiz THT ailesindeniz...) bu çerçevede benden yardım isteyebilir, sohbet edebiliriz.

Eğer soracak olursanız neden bize yardım edeceksin bu işten kazancın var mı diye, evet var. Öncelikle hayır duanızı kazanmak en büyük hedefim. Mutsuz birini mutlu etmek de hayattaki en büyük başarılarımdandır ve onur duyarım. Bunun dışında herhangi bir kazancım yoktur...

Ayrıca son olarak şunu söyleyeyim; Belirttiğim gibi yoğun oluyorum evet. Bu yüzden size geri dönüş yapmadığımda lütfen gereksiz yere mesajlar atıp meşguliyetimi artırmayın. Ne olursa olsun size geri dönüş yapacağım. Tabi gereksiz istekler hariç tutulacaktır...

İnşallah hepinizin problemleriniz çözülüp mutlu mesut forumda dolaşacaksınız :)

Allah sorunu, sıkıntısı olanlara yardımcı olsun. Unutmayın ki ilk önce o'ndan yardım isteyeceksiniz. Eğer bunu yapmazsanız kimse sizin sorununuzu çözmeye yetemeyebilir...

Hebia

Katılımcı Üye
6 Ağu 2015
393
0
system32
Öncelikle konuyu düşünmeniz çok güzel. Sizi tebrik ediyorum.

İkinci olarak benim bir sorunum var. Çok eziğim yani biri/birileri bana sürekli gülüyor, dalga geçiyormuş gibi hissediyorum. Becerikliyim de kendimi övmek gibi olmasın ama verilen işi becerebiliyorum anlamında. Sakın yanlış anlamayın. Konuşma tarzımdan anlamışsınızdır cümleme dikkat ediyorum ve saygılıyım bu yüzden ezikleniyorum. :RpS_thumbsup:

Raphers

Adanmış Üye
31 Ağu 2014
7,286
5
System.Net
Öncelikle konuyu düşünmeniz çok güzel. Sizi tebrik ediyorum.

İkinci olarak benim bir sorunum var. Çok eziğim yani biri/birileri bana sürekli gülüyor, dalga geçiyormuş gibi hissediyorum. Becerikliyim de kendimi övmek gibi olmasın ama verilen işi becerebiliyorum anlamında. Sakın yanlış anlamayın. Konuşma tarzımdan anlamışsınızdır cümleme dikkat ediyorum ve saygılıyım bu yüzden ezikleniyorum. :RpS_thumbsup:

Anladığım kadarıyla sıkıntı sende değil çevrende. Sen olgun davranışlar yüzünden ezikleniyorsan bu sorun tamamen çevrendedir. Evet muhtemelen çevren kötüdür ve elinden pek bir şey gelmez. Zaman zaman hepimizle dalga geçen hepimize gülen olmuştur zaten normali de budur. Kimse on numara bir yaşam süremez :) Senin yapman gereken o biri veya birilerini umursamamak. Evet biliyorum çoğu zaman mümkün olmuyor çünkü dedikleri aklına takılıyor ve 'acaba ben gerçekten böylemiyim' sorusunu soruyorsun. Çoğu sorunun çözüm yolu aynıdır. Zaman. Zamana bırakacaksın ve yaşının ilerlemesii, daha iyi ortamlara girmeyi bekleyeceksin. Zaten eğer dediğin gibi becerikliysen çevrendekiler seni sever, tabi çevrendeki kişiler doğru düzgün biriyse. İstersen şimdilik biraz çevrenin dediklerinden sıyrılmak için kendine bir hobi bul, bir uğraş bul bu seni rahatlatır hem de kim bilir belki başka yeteneklerin de ortaya çıkabilir :) Örneğin müzikle uğraş, gitar çal veya bir spora git ya da kendin spor yap. Son oalrak da en önemlisi kendine uyan birkaç arkadaş bul ve onlarla takılmaya çalış. Ancak sana onlar rahatlık ve huzur verir. O seni ezikleyen kişilerle de muhattap olmamaya bak, aramızda kalsın seni kıskanıyor olabilirler ;)

Raphers

Adanmış Üye
31 Ağu 2014
7,286
5
System.Net
Bir ise odaklanmaliyim fakat ilgilenmiyorum bile
Dikkat dağınıklığı yani ? Ergenliğin asıl sorunlarından biri... Dikkat dağınıklığı, odaklanma sorunu dediğim gibi yaş ile gelen bir sorundur yani birkaç sene sonra azalacağını temenni ederim. Bunun için şu anda yapman gereken şey ise aklını kurcalayan, o dikkatini dağıtan şeyleri bir kenara bırakman. Yani örneğin ders dinliyorsun ama aklın geliyor kız arkadaşına. Bu demek oluyor ki bu süreç içinde kız arkadaş bulmamalısın.
Ha yaşın kaç onu bilemem ama umarım ergenlik sürecindesindir. Yoksa ergenlik dışındaki odaklanma problemleri için bir uzman desteğine ihtiyacın olabilir.
Sorunda fazla ayrıntı vermedeğin için bunları söyleyebiliyorum. Sana tavsiyem internetten döküman araştır, odaklanma problemi ve dikkat dağınıklığıyla ilgili.
Eğer haal aklında soru varsa biraz daha ayrıntı vererek yazabilirsen daha çok yardımcı olmaya çalışırım :)

CeZa CeLLaT

Yeni üye
27 Haz 2015
38
0
Istanbul
3 yıldır bir kızı seviyorum ilk yıl aramız süperdi sonra biraz bozuldu ben onu nereye çağırsam işi çıkıyor bu durumu nasıl düzelte bilirim

WonderAxe662

Katılımcı Üye
26 Haz 2015
775
0
Istanbul
Kiloluyimdur boyum 1.75 kilom 80 bunun yuzunden jinekomastim cikti ve ozguvenim yok ozguvenin ne oldugunu unutucak hale geldim cok kotuyum arklarla denize gitmem kizla utana utana bulusurum acayip etkiliyo bu jinekomasti beni napmsliyim kiloda veremiyorum cok zorlaniyorum (iki tip insan var hard ve bilmem ne aeir diye 1i cok yer zayif kalir 1i az yer yinede kilo alir ama ilo alanin kas yapisida kas yapmaya musait)

Leaderrda

Uzman üye
5 Kas 2011
1,850
0
3 yıldır bir kızı seviyorum ilk yıl aramız süperdi sonra biraz bozuldu ben onu nereye çağırsam işi çıkıyor bu durumu nasıl düzelte bilirim

Ayrıl valla kardeşim net ayrıl yani kız sana ilgi gösterip sevmiyorsa ağzınla kuş tutsan nafile.Dünyayı önüne sersen neden şu tarafa sermedin der.Ayrıl kafan rahat olsun.Hem bir söz vardır burada yazmak istemiyorum "Bilmen ne yapan sevilir " diye sanırım beni anlamışsındır bırak koşma peşinden.

kral6591

Katılımcı Üye
7 Ocak 2012
514
0
Nereye,,,,,,
Hocam benim konum herkes beni egoist biliyor. 1,80 boyum var biraz zayıfım basketbol oynuyorum. Okulda kendi çevremden başka herkes benden korkar. Çekinir aslıdan öyle biri değilim paylaşmayı severim ama kendi aralarında bana egoist diyorlar üç beş kişiyle çıktım sonra hepten egoist oldum ne yapmalıyım bu ego etiketinden kurtulmam için

WonderAxe662

Katılımcı Üye
26 Haz 2015
775
0
Istanbul
cunku kiz artik sıkılmis baskasina sarmistir benim gorusum

Hocam benim konum herkes beni egoist biliyor. 1,80 boyum var biraz zayıfım basketbol oynuyorum. Okulda kendi çevremden başka herkes benden korkar. Çekinir aslıdan öyle biri değilim paylaşmayı severim ama kendi aralarında bana egoist diyorlar üç beş kişiyle çıktım sonra hepten egoist oldum ne yapmalıyım bu ego etiketinden kurtulmam için
alcak gonullu olup bunuda gostermen gerek ben dilini konusma sen dilini konus (yani;bkz; orn; ben bunu yaptim ben sunu yaptim ben dedim gibi degil siz naptiniz nasilsiniz vibi)

Moderatör tarafında düzenlendi:

WonderAxe662

Katılımcı Üye
26 Haz 2015
775
0
Istanbul
hocam herşey 1 kızı reddetmemle başladı ben herkesle konuşmam bak ben oldu ama konuşmadan ben dilini nasıl kullanayım insanlar sorunlu

Kardes oyle tipik gruplasma sendromudur gruplasmisin kisilerin birine ters bakarsan onlarda sana mal gibi ters bakar iftira atar (bende reddettim bu yil ve onun grup bana iftiralar atti dusman kesildi sevgilime benim halkimda yalan yanlis seyler anlattilar) tecrube var yani dedigimdir

kral6591

Katılımcı Üye
7 Ocak 2012
514
0
Nereye,,,,,,
Kardes oyle tipik gruplasma sendromudur gruplasmisin kisilerin birine ters bakarsan onlarda sana mal gibi ters bakar iftira atar (bende reddettim bu yil ve onun grup bana iftiralar atti dusman kesildi sevgilime benim halkimda yalan yanlis seyler anlattilar) tecrube var yani dedigimdir

dediğini noktasına kadar onaylıyorum mesela biriyle ayrılınca bütün arkları bana kin besliyo

Raphers

Adanmış Üye
31 Ağu 2014
7,286
5
System.Net
Ayrıl valla kardeşim net ayrıl yani kız sana ilgi gösterip sevmiyorsa ağzınla kuş tutsan nafile.Dünyayı önüne sersen neden şu tarafa sermedin der.Ayrıl kafan rahat olsun.Hem bir söz vardır burada yazmak istemiyorum "Bilmen ne yapan sevilir " diye sanırım beni anlamışsındır bırak koşma peşinden.
Arkadaş güzel demiş. Fazla ayrıntı vermediğin için pek bir şey söyleyemem ama 3 yıl da az buz bir süre değil. Kızı bir yere çağırdığında işim var vs. diyorsa tamam boşver o zaman onu :) Biliyorum zordur hatta imkansıza yakındır ama inan senin için daha iyi olacaktır.

Kiloluyimdur boyum 1.75 kilom 80 bunun yuzunden jinekomastim cikti ve ozguvenim yok ozguvenin ne oldugunu unutucak hale geldim cok kotuyum arklarla denize gitmem kizla utana utana bulusurum acayip etkiliyo bu jinekomasti beni napmsliyim kiloda veremiyorum cok zorlaniyorum (iki tip insan var hard ve bilmem ne aeir diye 1i cok yer zayif kalir 1i az yer yinede kilo alir ama ilo alanin kas yapisida kas yapmaya musait)
Kilolu değilsin öncelikle bunu belirteyim. Benim boyum 1.80 ve 80 kilom var. Eğer senin kilon 85 in üzerine çıkarsa o zaman kilolu olmaya başlarsın. Jinekomast nasıl oldu bilemiyorum demekki bir yerde bir sıkıntı var. Neyse kiloyu bu kadar takma, en basit sorun kilodur zamanla düzeltebilirsin. Eskisinden daha iyi yapabilirsin kendini. Yazının sonuna doğru bundan bahsedeceğim.
Özgüven konusunda ise halledilmesi gereken bazı şeyler var. Bence sen o kadar kilolu değilsin sadece özgüven eksikliğin var. Benim tanıdığım nice göbekli arkadaşlarım var ama denize beraber gidiyoruz kızlar da geliyor ve kızlar bu arkadaşımı çok beğeniyor :) Düşün yani bende baklava dilimleri var, arkadaşımda göbek var ama yine de onu beğeniyorlar. Ama şimdi senin konunda ise özgüvenini getirmek için jinekomastlardan kurtulman lazım. O zaman dönelim başa, kilo verme işine. Umarım maddi durumun yeterlidir ki bir body e gitmen çok çok iyi olur. Hem vücut yaparsın hem de kilolarından kesinlikle kurtulursun. Son olarak da sağlıklı beslenme çok önemli. Her gün abur cubur, fast food yersen doğaldır ki kilon olacak...

Benim de 1,80 boyum var, kaslı yapım var, okul basket takımındayım ama kimse beni egoist bulmuyor aksine arkadaş ortaımda sevilen bir tipim :) Ben sadece bu dönem 2 kızı reddettim ve 4 tane kız arkadaşım oldu. Ayrıca bu kız arkadaşlarımın yakın arkadaşlarıyla hala görüşürüyorum, beni arkadaş bakımından çok severler.
Sorun senden kaynaklanıyor. Ama hemen deme ki ben iyi biriyim neden benden kaynaklansın diye. Bak şöyle izah edeyim, bazı insanlara bakarsın dersin ki ha evet bu bu işe yakışıyor. Yani adama sorarsın mesleğin ne, adam da doktor olduğunu söyler ve o söylemeden dış görünüşünden zaten doktor olduğunu anlarsın ya işte bu da öyle. Belki de dış görünüşün ve hareketlerinden dolayıdır ki seni böyle sanıyorlar. Ama yaptığın bir hata varsa herkesin gözünde o zaman egoist olarak görünüyor olabilirsin onu bilemem. Ha sosyal ilişkilerin nasıl bilemem yani nasıl konuşuyorsun falan ama bunlarda sıkıntın yok gibi görünüyor. Muhtemelen liseye gidiyorsun, lise son veya 3sündür. Eğer böyleysen derslerine çalış boşver sen çevreyi ve güzel bir üniversite kazan. Üniversiteye kadar zaten 1-2 yılda çok şey değişebilir, kim bilir belki derslerin iyi olunca kimsede sana egoist gözüyle bakmaz :)

kral6591

Katılımcı Üye
7 Ocak 2012
514
0
Nereye,,,,,,
Arkadaş güzel demiş. Fazla ayrıntı vermediğin için pek bir şey söyleyemem ama 3 yıl da az buz bir süre değil. Kızı bir yere çağırdığında işim var vs. diyorsa tamam boşver o zaman onu :) Biliyorum zordur hatta imkansıza yakındır ama inan senin için daha iyi olacaktır.

Kilolu değilsin öncelikle bunu belirteyim. Benim boyum 1.80 ve 80 kilom var. Eğer senin kilon 85 in üzerine çıkarsa o zaman kilolu olmaya başlarsın. Jinekomast nasıl oldu bilemiyorum demekki bir yerde bir sıkıntı var. Neyse kiloyu bu kadar takma, en basit sorun kilodur zamanla düzeltebilirsin. Eskisinden daha iyi yapabilirsin kendini. Yazının sonuna doğru bundan bahsedeceğim.
Özgüven konusunda ise halledilmesi gereken bazı şeyler var. Bence sen o kadar kilolu değilsin sadece özgüven eksikliğin var. Benim tanıdığım nice göbekli arkadaşlarım var ama denize beraber gidiyoruz kızlar da geliyor ve kızlar bu arkadaşımı çok beğeniyor :) Düşün yani bende baklava dilimleri var, arkadaşımda göbek var ama yine de onu beğeniyorlar. Ama şimdi senin konunda ise özgüvenini getirmek için jinekomastlardan kurtulman lazım. O zaman dönelim başa, kilo verme işine. Umarım maddi durumun yeterlidir ki bir body e gitmen çok çok iyi olur. Hem vücut yaparsın hem de kilolarından kesinlikle kurtulursun. Son olarak da sağlıklı beslenme çok önemli. Her gün abur cubur, fast food yersen doğaldır ki kilon olacak...

Benim de 1,80 boyum var, kaslı yapım var, okul basket takımındayım ama kimse beni egoist bulmuyor aksine arkadaş ortaımda sevilen bir tipim :) Ben sadece bu dönem 2 kızı reddettim ve 4 tane kız arkadaşım oldu. Ayrıca bu kız arkadaşlarımın yakın arkadaşlarıyla hala görüşürüyorum, beni arkadaş bakımından çok severler.
Sorun senden kaynaklanıyor. Ama hemen deme ki ben iyi biriyim neden benden kaynaklansın diye. Bak şöyle izah edeyim, bazı insanlara bakarsın dersin ki ha evet bu bu işe yakışıyor. Yani adama sorarsın mesleğin ne, adam da doktor olduğunu söyler ve o söylemeden dış görünüşünden zaten doktor olduğunu anlarsın ya işte bu da öyle. Belki de dış görünüşün ve hareketlerinden dolayıdır ki seni böyle sanıyorlar. Ama yaptığın bir hata varsa herkesin gözünde o zaman egoist olarak görünüyor olabilirsin onu bilemem. Ha sosyal ilişkilerin nasıl bilemem yani nasıl konuşuyorsun falan ama bunlarda sıkıntın yok gibi görünüyor. Muhtemelen liseye gidiyorsun, lise son veya 3sündür. Eğer böyleysen derslerine çalış boşver sen çevreyi ve güzel bir üniversite kazan. Üniversiteye kadar zaten 1-2 yılda çok şey değişebilir, kim bilir belki derslerin iyi olunca kimsede sana egoist gözüyle bakmaz :)

hocam kızlar dışında herkesle çok samimiyim arkadaşlıklarımız iyi kızlardan bir kaçı beni anlıyor diğerleri reslem benden çekiniyor. Bazıları egoist diye tavır alıyor ben eğlenceli gülüp gezen biriyim. Nedenini çok merak ediyorum bir kaçına sordum vallaha bende bilmiyorum herkes öyle diyor diyo anlamadım gitti aman neyse :D

Raphers

Adanmış Üye
31 Ağu 2014
7,286
5
System.Net
hocam kızlar dışında herkesle çok samimiyim arkadaşlıklarımız iyi kızlardan bir kaçı beni anlıyor diğerleri reslem benden çekiniyor. Bazıları egoist diye tavır alıyor ben eğlenceli gülüp gezen biriyim. Nedenini çok merak ediyorum bir kaçına sordum vallaha bende bilmiyorum herkes öyle diyor diyo anlamadım gitti aman neyse :D
Tamam o zaman hiçbir yerde sıkıntı yok doğanın kanunu bunlar :) Zamanla düzelcek şeyler bunlar yani hiç sıkıntı yapma o kadar da önemli değiller yani olmazlarsa da olurlar merak etme :)

kral6591

Katılımcı Üye
7 Ocak 2012
514
0
Nereye,,,,,,
Tamam o zaman hiçbir yerde sıkıntı yok doğanın kanunu bunlar :) Zamanla düzelcek şeyler bunlar yani hiç sıkıntı yapma o kadar da önemli değiller yani olmazlarsa da olurlar merak etme :)

son sene zaten bırakta egom olsun lise dörtüm okula giriş ve çıkışlarda rapor.txt geliyor mailime :d :D tabi bunlar şaka

Vass

Üye
28 Ocak 2015
62
0
Raphers dostum başkalarına yardım etmeyi istemen güzel.Seninle insanlar hakkında yada bu tarz konuları konuşmayı çok isterim.Bende insanlara yardım etmeyi gayet severim.Her insanın bir sorunu var zaten değil mi?Ama benim görüşüm değmeyeceklere baştan bulaşmamak :) Değecceğini düşündüğüm kişilere sonuna kadar yardım edebilirim.Zira bizimde sorunlarımız var ki akıllanıyoruz,tecrübe ediniyoruz,anlam çıkartıyoruz.Her neyse geri dönersen sevinirim.

Wep

Kıdemli Üye
28 Ocak 2015
4,412
8
İstanbul
birileri bana sürekli gülüyor, dalga geçiyormuş gibi hissediyorum aha bu sorun var. dalga geçenlerden 1000 kat daha iyiyim ama sosyallik 0. XX kromozomlularla da aram iyi değil :trl

alpoha19

Uzman üye
23 Haz 2015
1,542
0
Hocam abim bartında yaşıyo ve tainini sungurluya istedi ama çoruma gelmek istiyo.. bir milletvekili felan tanıdık olup sungurludan çoruma görevini aldırmak istiyo ne yapabilir ya da siz birşeyler yapabilir misiniz? :( Tanıdıgınız birileri?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.