Hangi Programlama Dilinden Başlamalıyım Sorusuna Cevap | Dev Konu |

bekodark123

Uzman üye
31 Ocak 2012
1,402
0
"Ayrıca matematik kütüphanesi o kadar gelişmiş ki MATLAB'ta ıkınarak çözdüğünüz bilimsel problemleri Python'da daha rahat çözebiliyorsunuz."

daha önce hiç matlab kullandın mı ?

Matlab neredeyse tamamen akademik problemleri çözmek üzerine kurulu bir dil. Kendi içerisinide image processing, machine learning, artificial neural network, pattern recognizin gibi bir ton kütüphane barındırır.

Pythonda ise machine learning kütüphanesi ayrı, görüntü işleme kütüphanesi ayrı, ann ayrı vs vs...

Burası sallama olmuş..

Başka bir hata, "java nın kardeşi javascript" yahu böyle bir şeyi nasıl söylersiniz ? Sadece isminde "java"
geçiyor diye javascript javanın kardeşi mi oldu ? Dilin tasarımından konseptine runtime ından işlevine kadar her şeyi farklı.

Burası da sallama olmuş.

Sadece aşağıya scroll yaparak göz gezdirdim, yazıyı komple okusam bir ton hata bulacağım.. Ayrıca dinazor çağından kalma bilgiler içeriyor. Güncellik güncellik...

'java nın kardeşi javascript' ben öyle birşey mi yazmıştım konuyu açtığımda ya o görüşe bende katılmıyorum bu yorumu yazdıktan sonra orayı bir daha kontrol edicem.

Matlab olayına gelirsek benim matlab ile işim olmadı fakat hem matlab hemde python kullanan birisiyle konuşurken böyle demişti bende matlab ile tecrubesi olduğu için oraya öyle yazdım.
Bu konuyu senden de okumak isterim ona göre güncellemesini de yaparım konuda.

Teşekkür ederim hatam varsa düzeltirim tabiki.

İlaç gibi geldi...

Teşekkür ederim :)

Son düzenleme:

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
27

'java nın kardeşi javascript' ben öyle birşey mi yazmıştım konuyu açtığımda ya o görüşe bende katılmıyorum bu yorumu yazdıktan sonra orayı bir daha kontrol edicem.

Matlab olayına gelirsek benim matlab ile işim olmadı fakat hem matlab hemde python kullanan birisiyle konuşurken böyle demişti bende matlab ile tecrubesi olduğu için oraya öyle yazdım.
Bu konuyu senden de okumak isterim ona göre güncellemesini de yaparım konuda.

Teşekkür ederim hatam varsa düzeltirim tabiki.

Teşekkür ederim :)

Matlab ile bazı işlemler oldukça kolay.. Örneğin en basitinden edge detection işlemi, geçen dönem görüntü işleme dersinde dönem boyunca matlab gördük.. Her ne kadar sevmediğim bir tarzda olsada kodlama da yaptık az çok. Birçok kütüphanesi var..

Örneğin, görüntüde kenar belirlemek istiyorsunuz, geçen dönem yazdığım bir kod :

Kod:
f=imread('coins.png'); //dosyayı oku
subplot(2,4,1);imshow(f); //image i göster

bw1 = edge(f,'prewitt'); //prewitt algoritmasına göre kenar belirle
subplot(2,4,2);imshow(bw1); //belirlenen image i göster

bw2 = edge(f,'sobel'); //sobel algoritmasına göre kenar belirle
subplot(2,4,3);imshow(bw2); //belirlenen image i göster

matlab savunucusu değilim fakat konuda yazılmış olan tabi yanlış..

Javascript java ilişkisi üzerine yazılan şey de yanlış.. Düzeltirsen bu işe yeni başlayacaklar için yanlış edinilmiş bilgiler olmaz.

Ben bu tarz konu hazırlarken çok dikkat ediyorum, ince eleyip sık dokuyorum. O yüzden detaycı ve doğrucu oluyorum.. Eleştirimde sert olabiliyor, kişisel algılama.

bekodark123

Uzman üye
31 Ocak 2012
1,402
0
Matlab ile bazı işlemler oldukça kolay.. Örneğin en basitinden edge detection işlemi, geçen dönem görüntü işleme dersinde dönem boyunca matlab gördük.. Her ne kadar sevmediğim bir tarzda olsada kodlama da yaptık az çok. Birçok kütüphanesi var..

Örneğin, görüntüde kenar belirlemek istiyorsunuz, geçen dönem yazdığım bir kod :

Kod:
f=imread('coins.png'); //dosyayı oku
subplot(2,4,1);imshow(f); //image i göster

bw1 = edge(f,'prewitt'); //prewitt algoritmasına göre kenar belirle
subplot(2,4,2);imshow(bw1); //belirlenen image i göster

bw2 = edge(f,'sobel'); //sobel algoritmasına göre kenar belirle
subplot(2,4,3);imshow(bw2); //belirlenen image i göster

matlab savunucusu değilim fakat konuda yazılmış olan tabi yanlış..

Javascript java ilişkisi üzerine yazılan şey de yanlış.. Düzeltirsen bu işe yeni başlayacaklar için yanlış edinilmiş bilgiler olmaz.

Ben bu tarz konu hazırlarken çok dikkat ediyorum, ince eleyip sık dokuyorum. O yüzden detaycı ve doğrucu oluyorum.. Eleştirimde sert olabiliyor, kişisel algılama.

Sözlerine dikkat ettiğin sürece eleştiri yapılmasını severim bu yüzden şu yaptığın gibi anlatırsan bana eksik tarafımı, bende eksiğimi tamamlamış ve başkasınada ona göre fayda sağlamış olurum.

Konudaki eksiklikleride müsait olduğum an güncelleyeceğim.
Senide yordum :)

Yararlı :) Eline koluna sağlık

Eyvallah saolasın.

muki1580

Yeni üye
24 Eki 2014
49
0
Kim Bilir?
Hocam sonuna kadar hevesle okdum cok guzel makale cok begendim suan python ogteniuom yazilim bilimi kanalindan ogreniyom gayet guzel anlasilir bir kanal herkese tavsiye ederim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.