Ulu Önder Atatürk'e Hakaret Eden Birisini Nasıl Şikayet Ederiz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Rx

Moderatör
12 Ocak 2021
2,283
38
1,418
(nowhere) in

Öncelikle herkese merhabalar sevgili TürkHackTeam okurları. Bu konumun amacı sizlere Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk aleyhine işlenmiş suçları nasıl ve nerelere şikayette bulunabileceğinizi anlatacağım. Umarım bir gün işinize yaramaz ama böyle alçaklık yapacak kişiler elbet çıkacaktır onun için lazım olabilir..

47m78xq.gif

İlk olarak bahsedeceğim yer İhbarWeb sitesi. Burada bulunan linkten ilgili şikayet adresine ulaşabilirsiniz.

Siteye gittiğimiz zaman en başta bulunan,
eo8rrr3.png

Kısmına suça nerede rastlamış isek onun linkini bırakıyoruz. Eğer bir forumda ise konunun linki veya bir youtube videosunda ise o videonun linkini.

9nojg0v.png

Burada bulunan kısma ise örnek vereyim bir videoda ise o videodaki suçu açıklayarak yazın ve yaptığını belirtin. Herhangi bir link paylaşmayınız.

3bwdotr.png

Bu bölüme ilgili suça siz ne zaman tanıklık etmiş iseniz o tarihi ve saati yazın.

afpsyhr.png

Burada bulunana bölüme işlenmiş suça nerede rastladığınızı seçmeniz gerekmektedir, eğer forumda görmüşseniz "Web Sitesini"; veya bir youtube videosunda görmüşseniz "Diğer" seçeneğini seçebilirsiniz, isterseniz "Web Sitesi" seçeneğini seçmenizde de herhangi bir sakınca yoktur.

iyebk7o.png

Burada bulunan kısma kendi bilgilerinizi doğru ve eksiksiz şekilde doldurduktan sonra aşağıda bulunan doğrulama kodunu girip "Gönder" tuşuna basmanız gerekmektedir. Bunları yaptıktan sonra şikayetiniz iletilmiş olacaktır.

5aE7rL.png

2. Şikayette bulunacağım yer ise Emniyet Genel Müdürlüğünün İhbar sayfasıdır.
o2z94io.png

Burada bulunan kısma kendi ilinizi ve ilçenizi seçebilirsiniz(Veya Ankara emniyetini seçin). Bu sayfa genel olarak yüz yüze olmuş suçlarda geçerlidir. Ad-Soyad, telefon numarası ve e-posta yazmak zorunlu değildir fakat durum hakkında sizlere ulaşılmasını isterseniz yazabilirsiniz.

5sfdzjq.png

"Olay yeri" kısmına online yazarak suçun işlendiği siteyi bırakınız. (Benim tavsiyem bu siteyi online suçlarda fazla kullanmayın, yüz yüze olmuş suçlar için kullanın. Online suçlar için bıraktığım
3. kısımda bulunan linke bakın.)
"Açıklama" kısmına ise suçu detaylı şekilde açıklayınız.

n621h0h.png

Burada bulunan kısma aldığınız videoyu veya ekran görüntülerini koyabilirsiniz, fakat dikkat emeniz gereken hususlar;
göndereceğiniz dosya 20MB dan büyük olmamalıdır.
Yaptıktan sonra altta bulunan doğrulama kodunu girip gönderebilirsiniz.

--

Bu konu ile ilgili Emniyet genel müdürlüğü tarafından yapılmış basın açıklamasına göz atabilirsiniz.

02.07.2020 Tarihli Basın Açıklaması

Emniyet Genel Müdürlüğü, sosyal medya ortamında 7/24 esasına göre siber devriye faaliyetleri yürütmektedir.
Siber devriye faaliyetleri kapsamında, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun çerçevesinde Atatürk’e yönelik hakaret suçları ile TCK 299 maddesi gereğince Cumhurbaşkanına Hakaret suçları resen takip edilmektedir. Bakan, milletvekili ya da benzer siyasi kişiliklere yönelik olarak işlenen hakaret suçları takibi şikâyete bağlı suçlar kapsamında değerlendirildiğinden ancak kişilerin şikâyeti üzerine adli makamların talep ve talimatları doğrultusunda işlemler yapılmaktadır.
Ayrıca sosyal medya üzerinde ya da internet ortamında, kişi ve kurumları hedef göstermek suretiyle gerçek dışı algı oluşturmayı hedefleyen, terör örgütleri ve illegal yapılanmaların sosyal medya faaliyetlerine destek niteliği taşıyan ya da takibi şikâyete bağlı olmakla birlikte toplumda infial uyandıran içerikler hassasiyetle takip edilmekte, bu hususlarda adli süreçlere delil olacak nitelikte çalışmalar yapılmaktadır.
Türk Polis Teşkilatı olarak suç ve suçlularla mücadele; siyasî düşünce, din, mezhep, cinsiyet ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin sanal ortamda da sürdürülmeye devam edecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

5aE7rL.png

3. Bahsedeceğim yer ise E-Devlet üzerinden ilk bahsettiğim yere şikayet ediyoruz. İlk kısımda anlattığım adımları takip edebilirsiniz sizi fazla boğmadan sadece görselini paylaşacağım
Buradaki linke tıklayarak
E-Devlette bulunan şikayet yerine gidiyoruz. E-Devlet hesabımız ile giriş yapıyoruz.
an1n8dr.png

İhbar türü bölümünden "
Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar" seçeneğini seçiyoruz ve ilk bahsettiğim kısım gibi buraları dolduruyoruz. (İlk bulunan yer yerine buradan doldurmanız daha hızlı sonuç verebilir. NOT: İkisi de aynı yer.)

47m78xq.gif

Evet sevgili okurlar benim konum bu kadardı umarım sizlere bir şeyler öğretebilmişimdir. Yolunuz
Kemal paşanın yolundan şaşmasın, kendinize dikkat edin.
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!
jyo2qm.png

ovca0xc.gif

sasorii

Asistan Moderatör
2 Mar 2023
211
3
97
nijerya

Öncelikle herkese merhabalar sevgili TürkHackTeam okurları. Bu konumun amacı sizlere Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk aleyhine işlenmiş suçları nasıl ve nerelere şikayette bulunabileceğinizi anlatacağım. Umarım bir gün işinize yaramaz ama böyle alçaklık yapacak kişiler elbet çıkacaktır onun için lazım olabilir..

47m78xq.gif

İlk olarak bahsedeceğim yer İhbarWeb sitesi. Burada bulunan linkten ilgili şikayet adresine ulaşabilirsiniz.

Siteye gittiğimiz zaman en başta bulunan,
eo8rrr3.png

Kısmına suça nerede rastlamış isek onun linkini bırakıyoruz. Eğer bir forumda ise konunun linki veya bir youtube videosunda ise o videonun linkini.

9nojg0v.png

Burada bulunan kısma ise örnek vereyim bir videoda ise o videodaki suçu açıklayarak yazın ve yaptığını belirtin. Herhangi bir link paylaşmayınız.

3bwdotr.png

Bu bölüme ilgili suça siz ne zaman tanıklık etmiş iseniz o tarihi ve saati yazın.

afpsyhr.png

Burada bulunana bölüme işlenmiş suça nerede rastladığınızı seçmeniz gerekmektedir, eğer forumda görmüşseniz "Web Sitesini"; veya bir youtube videosunda görmüşseniz "Diğer" seçeneğini seçebilirsiniz, isterseniz "Web Sitesi" seçeneğini seçmenizde de herhangi bir sakınca yoktur.

iyebk7o.png

Burada bulunan kısma kendi bilgilerinizi doğru ve eksiksiz şekilde doldurduktan sonra aşağıda bulunan doğrulama kodunu girip "Gönder" tuşuna basmanız gerekmektedir. Bunları yaptıktan sonra şikayetiniz iletilmiş olacaktır.

5aE7rL.png

2. Şikayette bulunacağım yer ise Emniyet Genel Müdürlüğünün İhbar sayfasıdır.
o2z94io.png

Burada bulunan kısma kendi ilinizi ve ilçenizi seçebilirsiniz(Veya Ankara emniyetini seçin). Bu sayfa genel olarak yüz yüze olmuş suçlarda geçerlidir. Ad-Soyad, telefon numarası ve e-posta yazmak zorunlu değildir fakat durum hakkında sizlere ulaşılmasını isterseniz yazabilirsiniz.

5sfdzjq.png

"Olay yeri" kısmına online yazarak suçun işlendiği siteyi bırakınız. (Benim tavsiyem bu siteyi online suçlarda fazla kullanmayın, yüz yüze olmuş suçlar için kullanın. Online suçlar için bıraktığım
3. kısımda bulunan linke bakın.)
"Açıklama" kısmına ise suçu detaylı şekilde açıklayınız.

n621h0h.png

Burada bulunan kısma aldığınız videoyu veya ekran görüntülerini koyabilirsiniz, fakat dikkat emeniz gereken hususlar;
göndereceğiniz dosya 20MB dan büyük olmamalıdır.
Yaptıktan sonra altta bulunan doğrulama kodunu girip gönderebilirsiniz.

--

Bu konu ile ilgili Emniyet genel müdürlüğü tarafından yapılmış basın açıklamasına göz atabilirsiniz.

02.07.2020 Tarihli Basın Açıklaması

Emniyet Genel Müdürlüğü, sosyal medya ortamında 7/24 esasına göre siber devriye faaliyetleri yürütmektedir.
Siber devriye faaliyetleri kapsamında, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun çerçevesinde Atatürk’e yönelik hakaret suçları ile TCK 299 maddesi gereğince Cumhurbaşkanına Hakaret suçları resen takip edilmektedir. Bakan, milletvekili ya da benzer siyasi kişiliklere yönelik olarak işlenen hakaret suçları takibi şikâyete bağlı suçlar kapsamında değerlendirildiğinden ancak kişilerin şikâyeti üzerine adli makamların talep ve talimatları doğrultusunda işlemler yapılmaktadır.
Ayrıca sosyal medya üzerinde ya da internet ortamında, kişi ve kurumları hedef göstermek suretiyle gerçek dışı algı oluşturmayı hedefleyen, terör örgütleri ve illegal yapılanmaların sosyal medya faaliyetlerine destek niteliği taşıyan ya da takibi şikâyete bağlı olmakla birlikte toplumda infial uyandıran içerikler hassasiyetle takip edilmekte, bu hususlarda adli süreçlere delil olacak nitelikte çalışmalar yapılmaktadır.
Türk Polis Teşkilatı olarak suç ve suçlularla mücadele; siyasî düşünce, din, mezhep, cinsiyet ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin sanal ortamda da sürdürülmeye devam edecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

5aE7rL.png

3. Bahsedeceğim yer ise E-Devlet üzerinden ilk bahsettiğim yere şikayet ediyoruz. İlk kısımda anlattığım adımları takip edebilirsiniz sizi fazla boğmadan sadece görselini paylaşacağım
Buradaki linke tıklayarak
E-Devlette bulunan şikayet yerine gidiyoruz. E-Devlet hesabımız ile giriş yapıyoruz.
an1n8dr.png

İhbar türü bölümünden "
Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar" seçeneğini seçiyoruz ve ilk bahsettiğim kısım gibi buraları dolduruyoruz. (İlk bulunan yer yerine buradan doldurmanız daha hızlı sonuç verebilir. NOT: İkisi de aynı yer.)

47m78xq.gif

Evet sevgili okurlar benim konum bu kadardı umarım sizlere bir şeyler öğretebilmişimdir. Yolunuz
Kemal paşanın yolundan şaşmasın, kendinize dikkat edin.
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!
jyo2qm.png

ovca0xc.gif
Gerekli bazı kişileri ihbar etmek için 😃 zamanlama da tam yerinde
Elinize sağlık

Rx

Moderatör
12 Ocak 2021
2,283
38
1,418
(nowhere) in

firehackturk

Yaşayan Forum Efsanesi
21 Ağu 2016
9,870
2
354
27
anka
bilmeyenler için bilinçlendirici bi' konu olmuş. ama bi' şey yapıldığını, yaptırım uygulandığını pek göremedim ben.

klamhat

Üye
8 Ocak 2011
103
45
5816 sayılı kanun bazı şeyleri açıkça söylememe engel olsa da saygı duyulması gerekiyor, hakaret çözüm olmadığı gibi çirkinde bir davranış.

Ellerine sağlık.

The VODKA

Uzman üye
8 Haz 2022
1,331
9
920
bilmeyenler için bilinçlendirici bi' konu olmuş. ama bi' şey yapıldığını, yaptırım uygulandığını pek göremedim ben.
Haklısınız, bunların filtre sistemi var aynı cimerde olduğu gibi, belirli bir alanda şikayet kutusu dolduğunda sistem ihbarı o zaman ilgili birime iletiyor. Toplu olarak grup halinde anlaşıp ihbar atmak lazım yoksa dediğiniz gibi filtre sisteminden geçemiyor ihbarlar...

Rx

Moderatör
12 Ocak 2021
2,283
38
1,418
(nowhere) in
Eh denemek lazim, ya tutarsa..
Ve tesekkurler..
5816 sayılı kanun bazı şeyleri açıkça söylememe engel olsa da saygı duyulması gerekiyor, hakaret çözüm olmadığı gibi çirkinde bir davranış.

Ellerine sağlık.
o “soyleyemediginiz” seyler ne tarz seyler??

SP

Kıdemli Üye
29 Eki 2018
2,702
15
571

Ellerine sağlık.
Küfür, hakaret ve iftira olmadığı sürece istediğinizi söyleyebilirsiniz. Sonuçta kanun 'Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar' ile ilgili. En güncel örnek olarak geçenlerde birisi Atatürk'e ithafen "Putlara tapmayın" diye bağırdı ve bu suçtur. Bu eleştiri veya fikir belirtme sayılmaz. Hakarettir. Küfür, hakaret veya iftirada bulunmayı düşünüyorsan o kanun bunları engeller ve bunun cezaları vardır. Nasıl 'Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu' varsa aynısı Mustafa Kemal Atatürk için de var. Ama Atatürk'ü eleştirmek veya saygı çerçevesinde fikirlerini ifade etmek suç sayılmaz. Sonuçta dünya üzerinde eleştirilemeyecek hiçbir şey yok.

Son düzenleme:

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
877
Küfür, hakaret ve iftira olmadığı sürece istediğinizi söyleyebilirsiniz. Sonuçta kanun 'Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar' ile ilgili. En güncel örnek olarak geçenlerde birisi Atatürk'e ithafen "Putlara tapmayın" diye bağırdı ve bu suçtur. Bu eleştiri veya fikir belirtme sayılmaz. Hakarettir. Küfür, hakaret veya iftirada bulunmayı düşünüyorsan o kanun bunları engeller ve bunun cezaları vardır. Nasıl 'Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu' varsa aynısı Mustafa Kemal Atatürk için de var. Ama Atatürk'ü eleştirmek veya saygı çerçevesinde fikirlerini ifade etmek suç sayılmaz. Sonuçta dünya üzerinde eleştirilemeyecek hiçbir şey yok.
Dünyanın en saçma işi. Bir insanın kendisini ifade etmesi kime göre suç sayılacak?
Misal bu ülkede dava dosyalarına bakın soru sormak dahi bazı hakaret sayılabiliyor (bazı kişiler tarafından)

Küfür ve açık hakarete gelirsek buda modern dünyada saçma birisine edilen hakaret veya kötü söz onun değerini düşürmüyor.

Bu tarz saçma sapan işler yargıyı boş yere yormaktan başka bir halta yaramıyor kısacası.

antik yunanda dahi hakaret suçu göremezsiniz.

SP

Kıdemli Üye
29 Eki 2018
2,702
15
571
Dünyanın en saçma işi. Bir insanın kendisini ifade etmesi kime göre suç sayılacak?
Misal bu ülkede dava dosyalarına bakın soru sormak dahi bazı hakaret sayılabiliyor (bazı kişiler tarafından)

Küfür ve açık hakarete gelirsek buda modern dünyada saçma birisine edilen hakaret veya kötü söz onun değerini düşürmüyor.

Bu tarz saçma sapan işler yargıyı boş yere yormaktan başka bir halta yaramıyor kısacası.

5816 ve TCK 299 mantığı hakkında yorum yapmadım. "5816 bazı şeyleri açıkça söylememe engel olsa da" yazısına ithafen yorum yaptım. Çünkü ben o cümleyi okuyunca sanki 5816 sayesinde Atatürk hakkında en ufak olumsuz bir yorum yapılması yasakmış gibi lanse edildiğini anladım. Eğer küfür, hakaret veya iftira atacaksan o kanun bunu engeller ama fikrini saygı çerçevesinde belirtirsen veya eleştirini de saygı çerçevesiyle yaparsan problem olmaz. Özellikle %49'luk kısım 5816'yı sanki Atatürk hakkında yorum yapılamayacakmış ve Atatürk'ü allahlaştıran bir kanun gibi gördükleri için fikirlerinin de bu kanunla engellendiğini düşünüyor. 'Fikirleri' ise genelde küfür, hakaret veya iftira oluyor. "5816 yüzünden özgürce konuşamıyorum, fikirlerimi belirtemiyorum, hapse girerim" cart curt…

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
877
Özellikle %49'luk kısım 5816'yı sanki Atatürk hakkında yorum yapılamayacakmış ve Atatürk'ü allahlaştıran bir kanun gibi gördükleri için fikirlerinin de bu kanunla engellendiğini düşünüyor. 'Fikirleri' ise genelde küfür, hakaret veya iftira oluyor.
Maalesef öyle.
Bu ülkede kanunlar istismar edilebildiği için bazıları bunu bir bastırma aracı olarak kullanabiliyor.

Türk tarih kitaplarında Atatürk'ü yapıcı bir şekilde eleştireni göremezsiniz çünkü yazar bilir ki istenmeyen kişi ilan edilecek.

En basiti tvnet programında bir tarihçi birşey ortaya atmıştı 1-2 kitaptan alıntı yaptı adamı direk mahkemeye vermişler halbuki olması gereken anlatılanın yanlış ise delilleriyle ortaya koyulup iddia edilenin aksinin ispat edilmesi :)

Bununda yeri mahkeme değil akademik araştırmadan geçtiğini düşünüyorum.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
877
Burada ek bazı açıklamalar yapayım ki yanlış anlaşılma olmasın.
Atatürk'ü koruma kanunu özünde güzel görünsede bizim ülkemizde işler biraz farklı yürüyor ve bu yüzden %49 kesim böyle düşünmesi son derece normal.

Kanunlar toplumları ve dolayısıyla ekonomiyide etkiler. Eğer bizim toplumumuz kanunları baskı aracı olarak görüyorsa (büyük çoğunluğu boyle) bize düşen görev bu kanunları sağlam dinamikler üzerine inşa etmektir.

Ben sayın sinan oğanın ve ümit ozdagin türkiyede araştırma üniversitelerin kurulmasının bu tür problemleri çözebileceğini düşünüyorum ve destekliyorum.

Sonuç olarak ileride daha demokratik daha adaletli bir Türkiye diliyorum saygılar

firehackturk

Yaşayan Forum Efsanesi
21 Ağu 2016
9,870
2
354
27
anka
Maalesef öyle.
Bu ülkede kanunlar istismar edilebildiği için bazıları bunu bir bastırma aracı olarak kullanabiliyor.

Türk tarih kitaplarında Atatürk'ü yapıcı bir şekilde eleştireni göremezsiniz çünkü yazar bilir ki istenmeyen kişi ilan edilecek.

En basiti tvnet programında bir tarihçi birşey ortaya atmıştı 1-2 kitaptan alıntı yaptı adamı direk mahkemeye vermişler halbuki olması gereken anlatılanın yanlış ise delilleriyle ortaya koyulup iddia edilenin aksinin ispat edilmesi :)

Bununda yeri mahkeme değil akademik araştırmadan geçtiğini düşünüyorum.
bahsettiğin tvnet muhabbetinde kendini bilmez bi adam Afet İnan Hanımefendi'ye ağza alınmayacak laflar ettiği için mahkemeye verildi. Öğrenim hayatı için imkanı olmayan birini manevi evlat edinip okutmaya çalıştığı için yüzyıl önce vefat etmiş adamın ardından kendini bilmez şekilde laflar etmişti, olayı hafifletmenize gerek yok.

sık sık basında da görüyoruz bilinçsiz birçok gencin, yetişkinin Atatürk ile alakalı kötü niyetli davranışlarını. Basını geçtim ''komik'' diye sosyal medya platformlarında Atatürk'ü internet meme'i haline getiriyorlar. 5816 gerekli bir kanun ama gerçekten de doğru uygulanması gereken bir kanun. Gerçi ben kimseye uygulandığını görmüyorum orası ayrı hikaye.

comp_eng_selcuk_01

Yeni üye
1 Ağu 2008
49
20
Turkei
Ülkemizin kurucusu, Anafartalar Komutanı Gazi Mareşal Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında en ufak küfür, hakaret, iftira vs yazılı kanıtları ihbar edebileceğimiz yerler hakkında yol gösterici bir konu açtığınız için teşekkür ederim. Saygı çerçevesinde eleştirmek ayrı, iftira/hakaret/küfür etmek ayrı tabi ki. Ancak bazı güruhlar halen gerçeklere değil iftiralara inanmaya daha meyilli olduğu için ne anlatsak boş. Fevzi Çakmak komutanımızın dediği gibi, dış istihbarat birimlerinin ileri karakolu şeklinde hareket eden cemaatlerin/yapılanmaların en kısa zamanda temizlenmesi ve bu tarz yapılanmalara asla izin verilmemesi gerekmektedir. Konuyu buraya getirmemin sebebi ise o iftira,hakaret vs'lerin sebebi bu yapılanmalardır. Örnek fetö ve diğerleri. Saygılarımla iyi forumlar dilerim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.