Android Soru-Cevap Konusu

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,378
1,989
Dinlenmede.

MERHABA ARKADAŞLAR
Forumda ŞAHSIMA özel PM atan ve Soru soran cok arkadaşımız var
Rahatsız oldugumdan degil sadece aynı soruyu soran 2 3 kişi oluyor
en azından konu altında TOPLU CEVAP vermiş olurum.

ANDROİD sadece ANDROİD hakkında
sorularınız sıkıntılarınız olur ise
bu konu başlıgı altına yazınız
ben cevap vermekde geç kalsam dahi
illa birileri cevap verir.

Belirtmem gereken konu
aksam saat 7 den sonra cevap yazacagim.
bilginiz olsun

Teşekür ederim THT

Moderatör tarafında düzenlendi:

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,378
1,989
Dinlenmede.
bu mümkün değil. aksini iddia edenle konuşma. %0.0000000000000000001 ihtimalle resim görüntüleyicide açık varsa yapabilirsin.

Sana katiliyorum haklisin
Ama birşey düşünelim bir seneryo ama dedigim gibi haklisin.

Ben bir kişiyi hedef aldım.
Ve benim (ciddiyim) forumda resim düzenleme programim var eger halen aktifse.
Ben bu resim programini bir kişiyi yükledim örnek kime abime kardeşime arkadaşıma komşuma kişisel fiziksel temasa sahibim.
Daha sonra bir pdf bir png jpg mp3 fark etmez buna whatsapp dan salladım ve resme tıkladı.
Bu resim mnt/0/scdard/whatsapp/images (resim varsayak)/isminide elma.png olsun.kaydetti. birgun buna ben veya bir sebepden ötûrü benim uygulamam yüklü olan uygulamam (?) İmages editor/.apk açti smdk
Benim resmim bu adama 1 ay önce vermiştim ve günler aylar yillar sonra bu adam benim kendi telefoninda olan hem gönderdiğim resim hemde benim kodladiqim uygulama cihazında.
Ben bu adami ne yapmiş olurum.

Bu seneryoda ya ben salak konumuna düsecem.yada ben azmin sabrin meyvesini yiyecegim ? Sence imkansiz olan hangisi.

Ben bu seneryoyu sosyal muhendislik ile konu açsam herkez benim deli oldugumu düşünür ancak bu eylem planini github yada xda da redditte 3 tane adama anlatsan 3%2 si ne der acaba ?.

Kolay gelsin herkeze

Hacker 1453

Yeni üye
7 Eki 2019
19
0
Elazığ
Rootlu android telefon üzerinden .Txt uzantılı dosya yazmam mümkün müdür

Termux uugulamasından nano paketi kullanırsan evet yazabilirsin. Bunun için gereken kod
$ pkg install nano
Nano paketi kurulumu yapıldıktan sonra metin belgesi açmak için
$ touch (içine yazmak istediğin belgenin adı)
Daha sonra
Komutu vererek açtığın metin belgesinin adını görebilirsin.
İçine yazı yazmak için
nano (belge adı)
Komutuyla oluşturduğun metin belgesinin içine girmiş olursun.
Metnini yazıp tamamladıktan sonra klavyenin üzerinde bulunan ctrl tuşuna basıp x tuşuna basarsan metin belgesinden çıkmış olursun. X'e bastıktan sonra değişiklikler kaydedilsin mi diye soru sorar
Y'ye basıp değişiklikleri kaydedersin. Daha sonra metin belgesinden çıkmadan önce son olarak sana belgenin ismini soracak. (Daha önceden yazdığın ismi gösterecek istersen silip değiştirebilirsin) dosya adını yazdıktan sonra .txt uzantısını eklemek için yapman gereken dosya adına bitişik şekilde .txt yazmak olacaktır. Uzantıyı ekledikten sonra enter tuşuna basarsan dosya kaydedilir ve sen dosyadan çıkarsın. Daha sonra da
Komutunu vererek telefonun dosyalarına erişebilirsin. Görüntülemek için
Kodunu verirsin ve daha sonra yazdığın .txt uzantılı belgeyi cihaz hafızasına gönül rahatlığıyla taşıyabilirsin.

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,378
1,989
Dinlenmede.
Termux uugulamasından nano paketi kullanırsan evet yazabilirsin. Bunun için gereken kod
Nano paketi kurulumu yapıldıktan sonra metin belgesi açmak için

Daha sonra

Komutu vererek açtığın metin belgesinin adını görebilirsin.
İçine yazı yazmak için

Komutuyla oluşturduğun metin belgesinin içine girmiş olursun.
Metnini yazıp tamamladıktan sonra klavyenin üzerinde bulunan ctrl tuşuna basıp x tuşuna basarsan metin belgesinden çıkmış olursun. X'e bastıktan sonra değişiklikler kaydedilsin mi diye soru sorar
Y'ye basıp değişiklikleri kaydedersin. Daha sonra metin belgesinden çıkmadan önce son olarak sana belgenin ismini soracak. (Daha önceden yazdığın ismi gösterecek istersen silip değiştirebilirsin) dosya adını yazdıktan sonra .txt uzantısını eklemek için yapman gereken dosya adına bitişik şekilde .txt yazmak olacaktır. Uzantıyı ekledikten sonra enter tuşuna basarsan dosya kaydedilir ve sen dosyadan çıkarsın. Daha sonra da

Komutunu vererek telefonun dosyalarına erişebilirsin. Görüntülemek için

Kodunu verirsin ve daha sonra yazdığın .txt uzantılı belgeyi cihaz hafızasına gönül rahatlığıyla taşıyabilirsin.

Hacker 1453
Bu bilgileri nerden biliyorsun ?

Hacker 1453

Yeni üye
7 Eki 2019
19
0
Elazığ
Hacker 1453
Bu bilgileri nerden biliyorsun ?

Rütbeni görene kadar sorduğunda samimisin sanmıştım ama rütbeni gördükten sonra ironi yapmış olabileceğin takıldı aklıma, haksız mıyım?
Yine de cevaplayayım ben buraların yabancısı ama meraklısıyım. Play store da Taylan Özgür Bildik'e ait olan linux eğitimi adlı uygulamadan öğrendim. Dediğim gibi yeni başladım ben birkaç gün olmadı daha hesabı birkaç ay önce açmıştım sadece o kadar

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,378
1,989
Dinlenmede.
Rütbeni görene kadar sorduğunda samimisin sanmıştım ama rütbeni gördükten sonra ironi yapmış olabileceğin takıldı aklıma, haksız mıyım?
Yine de cevaplayayım ben buraların yabancısı ama meraklısıyım. Play store da Taylan Özgür Bildik'e ait olan linux eğitimi adlı uygulamadan öğrendim. Dediğim gibi yeni başladım ben birkaç gün olmadı daha hesabı birkaç ay önce açmıştım sadece o kadar

Duruşumuz bellidir bu forumda herkezin
Biraz ciddiye alırız burda her insanı o yüzden düşünuyor cevap veren buda iyi birşey.

Zamanla tanırsın :)

Eyv yorumun için

white shade

Uzman üye
24 Eki 2014
1,832
13
Mars
Merhabalar, mobil uygulama yapıyorum ancak tasarım konusunda çok kararsız kaldım.

En çok kullanılan tasarımlardan biri alt menü, diğeri ise sağdan veya soldan açılan menü. Sizce hangisini seçmeliyim yahut neye göre karar vermeliyim?

Projem genel olarak sosyal paylaşım platformuna benziyor. Aslında fikri pek açık etmek istemediğim için üstü kapalı anlatıyorum. Instagram benzeri birşey olmasını istemiyorum. React Native 5 kullanıyorum. Şimdilik sadece android tabanlı bir uygulama olacak.

Edit: Tasarım kütüphanesi olarak react-native-paper-ui kullanıyorum.

ByZehirx

Son düzenleme:

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,378
1,989
Dinlenmede.
Merhabalar, mobil uygulama yapıyorum ancak tasarım konusunda çok kararsız kaldım.

En çok kullanılan tasarımlardan biri alt menü, diğeri ise sağdan veya soldan açılan menü. Sizce hangisini seçmeliyim yahut neye göre karar vermeliyim?

Projem genel olarak sosyal paylaşım platformuna benziyor. Aslında fikri pek açık etmek istemediğim için üstü kapalı anlatıyorum. Instagram benzeri birşey olmasını istemiyorum. React Native 5 kullanıyorum. Şimdilik sadece android tabanlı bir uygulama olacak.

Edit: Tasarım kütüphanesi olarak react-native-paper-ui kullanıyorum.

ByZehirx

white shade dostum tek tek link vermek yerine bitane png birakiyorum buraya.
Musait zamaninda bakmanda fayda var ve eğer proje gelistiriyorsan bu sitelere ugraman gerek mutlaka.

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,378
1,989
Dinlenmede.
Kral yurt dışından gelen vietnam menşeli iphonelara ne diyorsun saglamı varmı?
Benim bir arkadaşım Xiaomi aldı chin çıkışlı kaýıtsız herhangi bir sorun yaşamadı.
Vietnam araştır ama bana pek mantıklı ticaret olmiyacagi hissi verdi.

https://www.turkhackteam.org/google-android/1964038-yurt-disi-xiaomi-alinirmi.html#post9294382
Hocam ulaştım dönüş yapmadınız. Xiaomi mi 10 ultra var şuan. Bulunduğum şartlardan dolayı bilgisayar yok. Recovery veya root atmam için bi önerin var mı? Tüm root uygulamalarını denedim.!!!

Piyasada denedigin Rootlar (?) İhtimali yuksek6 bir android systemleri için ançak ayırt edici nokta KARNEL sistemi xiamoi MIUI kullanıyor aynı Huawei gibi.
Samsung
General Mobile
Motorola
LG
Nokia
Bir çok marka Google android işletim sistemini kullaniyor.
Aslinda temelde hepsi android gibi gorunsede Karnelleri farkli olabiliyor ama yukardaki liste ve dahası genellikle Google android karnel roomu kullaniyor.
Kısacası piyasadaki bilindik rootlar her cihaza uygmaz.

Son düzenleme:

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,378
1,989
Dinlenmede.

Bu konu Bilgi ve Tecrübe deneyim edilmiştir.
Vatandaşlarımızın ve Forum üyelerinin (Alınırmı) sorusuna Cevap niteliklidir.

Konu: Yurtdışı Xiaomi alınırmı (?)
2020/05 Tarihli
Yurtdışı Xiaomi Redmi Note 8 alındı.
Cihazın alındığı mağaza telefonun yurt dışı kaynaklı olduğunu söyledi ve fiyatı oldukça uygundu (1500)TL ortalama fiyatı 2700 2800 idi.
Oldukça kârlı bir ticaret ve ilgi çekici olsada insanın aklina ya (Kapanirsa) sorusu tabikide geliyor. Kapanirsa masraf veya cihaz bozulurmu açılsa dahi tekrar kapanirmi gibi sorular delirtiyor :)
Ama korkmayın
Kapanmıyor
Cihazın alındığı mağaza bir belgede verebilir(istenmeli) kaşe imza ve açıklama>Kapanırsa açması bizden<

Cihaz alındı herhangi sorun yoktu taki 90 gün (3ay) sonra cihaz KAPANDI. Sürpriz değildi.
Ve mağaza yetkilisi ile görüştük elimizde kaşeli ve imzalı belge vardı yetkili bizi mağazaya davet etti ve gidildi.
Mağaza yetkilisine endişeli gözler ile bakiyorken o ne yaptı peki :)
Cihazi eline aldi kılıfı cikardi bir aparat ile operatör kart yatağını açtı (Hattı) çıkardı ve cift hatlı olduğu için kartı diğer kart yuvasına takdı (komik bir durum) ve tekrar kılıfını takıp buyrun dedi artık kapanmaz dedi :yaho1
Komik durum şu bu olaylar olurken bende cihaz sahibi arkadasimin yaninda mağazadaydim.
Cihaz kullanılıyor ve kapanmıyor.
Herhangi bir sorun yok.

Tek dikkat edilmesi gereken ve düşündürücü noktası şu/ ilk hat takildiginda en az 4 ay o hattı cıkarmamak ve cıkarıldıysa aynı hat yuvası (1.yuva 2.yuva) tekrar aynı yuvaya takilmasi dikkat edilmesi gereken nokta.
Düşündürücü noktası ise şudur 2.hattı asla kullanama riskidir çünkü cihazlar cift hatlı olsada aynı IMEI kullanamaz cihaz ilk acildiginda baz istasyonlarinca tespit edilir ve kaydi alinir uyduya. Cihaz kapandiginda tek IMEI uzerinden kapanir :) ve 2. IMEI kapanmaz.
Cihaz kapandı doğru 3 ay sonra
Ancak kapandıkdan tekrar açıldıktan sonra tekrar kapanmadı.

Bu konu tercübe ve bilgi dahilinde acilmistir.
Dikkat UYARI Bahsi geçen cihaz Xiaomi Redmi Note 8

Benim bir arkadaşım Xiaomi aldı chin çıkışlı kaýıtsız herhangi bir sorun yaşamadı.
Vietnam araştır ama bana pek mantıklı ticaret olmiyacagi hissi verdi.

https://www.turkhackteam.org/google-android/1964038-yurt-disi-xiaomi-alinirmi.html#post9294382

Piyasada denedigin Rootlar (?) İhtimali yuksek6 bir android systemleri için ançak ayırt edici nokta KARNEL sistemi xiamoi MIUI kullanıyor aynı Huawei gibi.
Samsung
General Mobile
Motorola
LG
Nokia
Bir çok marka Google android işletim sistemini kullaniyor.
Aslinda temelde hepsi android gibi gorunsede Karnelleri farkli olabiliyor ama yukardaki liste ve dahası genellikle Google android karnel roomu kullaniyor.
Kısacası piyasadaki bilindik rootlar her cihaza uygmaz.

Beta sürümü kullandım. Android 11 di. Şuan android 10 var mı bi öneriniz. Kernel sürümü için yapabilceğim bişey?

Bu konu Bilgi ve Tecrübe deneyim edilmiştir.
Vatandaşlarımızın ve Forum üyelerinin (Alınırmı) sorusuna Cevap niteliklidir.

Konu: Yurtdışı Xiaomi alınırmı (?)
2020/05 Tarihli
Yurtdışı Xiaomi Redmi Note 8 alındı.
Cihazın alındığı mağaza telefonun yurt dışı kaynaklı olduğunu söyledi ve fiyatı oldukça uygundu (1500)TL ortalama fiyatı 2700 2800 idi.
Oldukça kârlı bir ticaret ve ilgi çekici olsada insanın aklina ya (Kapanirsa) sorusu tabikide geliyor. Kapanirsa masraf veya cihaz bozulurmu açılsa dahi tekrar kapanirmi gibi sorular delirtiyor :)
Ama korkmayın
Kapanmıyor
Cihazın alındığı mağaza bir belgede verebilir(istenmeli) kaşe imza ve açıklama>Kapanırsa açması bizden<

Cihaz alındı herhangi sorun yoktu taki 90 gün (3ay) sonra cihaz KAPANDI. Sürpriz değildi.
Ve mağaza yetkilisi ile görüştük elimizde kaşeli ve imzalı belge vardı yetkili bizi mağazaya davet etti ve gidildi.
Mağaza yetkilisine endişeli gözler ile bakiyorken o ne yaptı peki :)
Cihazi eline aldi kılıfı cikardi bir aparat ile operatör kart yatağını açtı (Hattı) çıkardı ve cift hatlı olduğu için kartı diğer kart yuvasına takdı (komik bir durum) ve tekrar kılıfını takıp buyrun dedi artık kapanmaz dedi :yaho1
Komik durum şu bu olaylar olurken bende cihaz sahibi arkadasimin yaninda mağazadaydim.
Cihaz kullanılıyor ve kapanmıyor.
Herhangi bir sorun yok.

Tek dikkat edilmesi gereken ve düşündürücü noktası şu/ ilk hat takildiginda en az 4 ay o hattı cıkarmamak ve cıkarıldıysa aynı hat yuvası (1.yuva 2.yuva) tekrar aynı yuvaya takilmasi dikkat edilmesi gereken nokta.
Düşündürücü noktası ise şudur 2.hattı asla kullanama riskidir çünkü cihazlar cift hatlı olsada aynı IMEI kullanamaz cihaz ilk acildiginda baz istasyonlarinca tespit edilir ve kaydi alinir uyduya. Cihaz kapandiginda tek IMEI uzerinden kapanir :) ve 2. IMEI kapanmaz.
Cihaz kapandı doğru 3 ay sonra
Ancak kapandıkdan tekrar açıldıktan sonra tekrar kapanmadı.

Bu konu tercübe ve bilgi dahilinde acilmistir.
Dikkat UYARI Bahsi geçen cihaz Xiaomi Redmi Note 8

Tüm çift simli cihazlar öyle, xiaomi markalı telefonlarda sık yapılan cihaz sıfır ise 4 ay sim 1, 4 ay sim 2 de kullanılır. İmei gidince imei sim 2 ye için imei atılır. Sim 1 kullanılmaz hale gelir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,378
1,989
Dinlenmede.
Forumun tüm android problemleri ve çözümleri hepsi bu Konuda :)
İnsan kendinden bir parça bırakırmı bu dünyada(sanal) bırakıyormuş bu konu heralde daha çok uzun yıllar aktifligini koruyacak eyvallah forum.

Forumun tüm android problemleri ve çözümleri hepsi bu Konuda :)
İnsan kendinden bir parça bırakırmı bu dünyada(sanal) bırakıyormuş bu konu heralde daha çok uzun yıllar aktifligini koruyacak eyvallah forum.

Ama benim soruna çare bulamıyoruz doğrumudur! Bilgisayarsız rootsuz kernele etki etme ihtimalimizde yok dimi hocam.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.