Sokak Lambalarını Kapatma "HACKLEME"

'Marksman

Kadim Üye
8 Ocak 2013
5,400
2
Bende burdaki için yaziyim genel bi sınırı yokmuş sensörlerin. Bazıları mahalle boyutunda bazıları sokak sokak yerleştirilmiş sensörler. Özellikle trafoların bulunduğu yerlere konuluyormuş. Yani merkezi sistem değilde bölgesel bir sensör sistemi varmiş. Birde köylerde zaman devresi varmiş zamana göre kendisi açılıp kapanıyormuş.

DeneyimsizDenek

Özel Üye
20 Şub 2011
11,756
90
34
Gökyüzü
Bana kalırsa üstünde olamazlar . Çünkü ışık onlara vuruyor eğer ışık geldiği zaman kesiliyor olsalardı ışık vurunca zaten kendisi ışık kanaırlardı . daha sonra havanın karanlık olduğunu anlayıp tekrar açılırlardı . Yani bir açılıp kapanırdı bence belli bir yerde ve büyük bir alan oradan yönetiliyor .

Ustunde derken ışığın gormedigi tarafta :D Tam trolluk mesaj.Ben de ilk oyle dusundum am****onuya bakarsan bu tip etkenlerden uzak yerde olacagini belirttim zaten.

Her bölge için değişir...

Zamanında TEDAŞ devlete ait iken, her aydınlatma sistemi için ayrı ihaleye çıkılır, her ihalenin ayrı şartları olur, ayrı müteahhitler ayrı şirketlerin ürünlerini kullanarak yaparlardı.

Aydınlatma şebekesi yeraltı AG kablolarından beslenir. Kimi yerde sensör vardır, kimi yerde merkezi sistem belli saatlerde bütün enerjiyi kesip açar, zaten aynı anda hepsinin "hooop" diye yandığını görürsünüz... Türkiye'de enerji için genelgeçer bir sistem yoktur.

El feneri, sensörü kapatmaya yetmez. Sabahın köründe bile güneşin ışığı 5000 lümen civarıdır, senin lamban ise olsa olsa 200 lümendir. 5000 lümen, hadi olmadı 3000 lümen görünce açılacak şekilde yapılan sistem 200 lümen ile çalışmaz. (Yeniyetmeler lux diyor sanırım lümen'e, kafanız karışmasın..)

Az cok ben de bu sekilde dusunuyordum ama emin olamadigimdan kafalari karistirmamak adina yazmamistim.Teknik olarakndaha detayli ogrenmem beni mutlu etti. Eksik kalan noktalar netlesti.

Diger el feneri kismina gelince, iki kisiye sordum ne kadar ışık yeterlidir diye.Ikisi de bu tip bir cevap verdi.Bunu yine ben arastirayim.Bu cevap bana da mantikli geldi.Yine inaniyorum fakat farkli kaynaklarla onaylamak daha iyi olacaktir tarafsizlik bakimindan.

Detayli bir cevap...Tesekkur ederim tum bilgiler icin.

her sokak lambası ldr ile çalışmaz genelde zaman rölesiyle kurarlar devreyi

Ldr ile calisiyor bir kismi.Yukardaki alinti mesajla netlesmis oldu.Ihale ile falan belirleniyor...Kazananin sececegi yola bagli...

emreard

Kıdemli Üye
10 Şub 2015
3,316
1
Ankara
Bunlar da sigorta vb de var. Bazen tek lamba sabah yanıyor ( geceleri sönüyor) sonra gelip düzeltşyorlar. Bu da tekli sistem olabilir düşüncesi getirdi bana ama büyük binalar dar sokaklar varsa merkezi sistem kullanılır. Sigorta yerini kırıp sigortayı indşrsek zaten lamba kapanır. :))

Azurianlight

Katılımcı Üye
18 Nis 2015
831
1
21
Abi üstünde olacağını sanmam tozlanınca ışık almaz ve kapanır veya karlı kavada mantıken :D

Centos 8

Uzman üye
14 Eki 2015
1,052
1
İstanbul
Durun son teorimi ortaya koyuyorum ilçe ilçedir. Nede olsa o kadar sabah karanlık farkı olamaz. Daha sık olsalardı. O zaman herkes ışıkları söndürürlerdi.

kerem4774

Üye
30 Ocak 2015
84
0
Anamur
bunun için zeki olmaya falan gerek yok.Bi komşu anlatmıştı sokak lambalarının böyle çalıştığını.Benim de aklıma gelmişti.kolay bi sistem

KaplanBedo

Katılımcı Üye
22 Kas 2015
436
0
Kocaeli
Fizikçimiz kaç gündür okula gelmiyor raporlu. Gelince bende ona soracağım elbet. Bilgisi olduğunu düşünüyorum. KPSS'de Türkiye de 1. olmuş fizik dalında. Çok zeki adam ama bilgilerini zorla paylaşır. Hadi bakalım ( :

Benim şöyle bir fikrim var güneş yükseldikçe daha çok lambaya ışık geleceği için bir süre aralıkla yanıp söner lambalar. Bu da bir fikir.

PhpJquery

Yeni üye
4 Tem 2015
43
0
Eğer gün ışığından yararlanıyorsa büyük ihtimal doğuya bakacak şekilde yerleştirilmiştir sensör ve kar veya başka birşey yağarsa benim bildiğim kadarıyla güneş enerjili sistemlerde enerji depolama özelliği var büyük ihtimal bundada kullanılmış olabilir.

klarfon

Yeni üye
12 Ara 2015
18
0
bence trafoların yanlarında diye düşünüyorum çünkü bizim bizim mahallede öyle

duman05

Adanmış Üye
9 Eyl 2012
6,326
2
Ben kablosuz ağ ile falan oluyor zannediyorum :) yani akşam oldu tek tuşla biri hepsini açıyor falan zannediyordum :) baya aydınlattın bizi deneyimsiz fiziği ne sağlık :):)

DeSTuRSuZz_

Kıdemli Üye
10 Ara 2015
3,577
4
Bildiğim Kadarıyla Trafolardan Güç Alıyor Direkt Olarak Bu Sokak Lambaları Dolayısıyla Bağlı Olduğu Trafoda Bulunuyor Olmalı. Yarın Akşama Kadar Bulunamazsa Çıkar Bakarım :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.